Neke navike, kojih često nismo ni svjesni, mogu imati negativan učinak na našu produktivnost, kao i na način na koji trošite svoje vrijeme, kako na poslu tako i ono slobodno
Ručak koji ste ponijeli sa sobom možda vam se čini kao ušteda vremena, no to što ćete ga pojesti za radnim stolom znači da nećete otići na pauzu koja vam je također potrebna.
Istraživanje nedavno provedeno u SAD-u pokazalo je kako zaposlenici u prosjeku provode 8,6 sati na poslu, međutim, više je studija pokazalo kako su od toga samo tri sata produktivna.
Ako ste primijetili poteškoće u obavljanju svojih zadataka na poslu, možda niste ni svjesni da ih nehotično sami uzrokujete svojom uobičajenom rutinom. Provjerite ovih sedam navika koje mogu negativno utjecati na vašu produktivnost i jednostavne načine kako to promijeniti.
Ne ostavljate dovoljno vremena za san
U ovoj situaciji našli smo se vjerojatno svi - u vrijeme kada znamo da bismo trebali već duboko spavati nalazimo se u iskušenju da pročitamo još jedno poglavlje uzbudljive knjige, pogledamo još jednu epizodu omiljene serije ili provjerimo situaciju na društvenim mrežama.
Vjerojatno niste iznenađeni ni da se poremećaji u rutini spavanja tijekom radnog tjedna odražavaju na vašu radnu sposobnost, a potvrđuju to i brojne studije.
Nedavno istraživanje pokazalo je da već 16 minuta manje sna čini razliku između usredotočenosti na radom mjestu i radnog vremena obilježenog smetnjama. Kod ispitanika koji su spavali 16 minuta manje nego obično, zabilježeni su veća vjerojatnost za loše prosudbe, veće razine stresa i lakše ih je bilo ometati tijekom sljedećeg dana.
Otvaranje milijun kartica
Ljudi su vrlo često uvjereni kako ih sposobnost multi-taskinga čini izvrsnim radnicima. Većina istraživanja govori suprotno i sugerira zatvaranje gotovo svih kartica na računalu (jeste li primijetili da sporije radi kad ih puno otvorite?) i usredotočenje na onaj zadatak koji trebate obaviti.
Činjenica je da ćete otvaranjem većeg broja kartica povećati sposobnost multi-taskinga, ali je i činjenica da će to umanjiti našu sposobnost da se usredotočimo na rad. Smanjenje broja otvorenih kartica jednostavan je i pristupačan način za smanjivanje izvora ometanja na poslu.
Zaboravljanje užine
Veliki utjecaj na našu usredotočenost i produktivnost imaju i ogromne oscilacije s razinama šećer u krvi. Ne dozvolite si dulje periode bez jela, jer je hrana potrebna i vašem mozgu. Napravite pauzu za šetnju i užinu koja će vam pomoći zadržati fokus.
Držanje mobitela u blizini
Pametni telefoni omogućuju nam stalnu povezanost s ostatkom svijeta, ali ta stalna povezanost nije uvijek poželjna jer nas ometa u obavljanju posla.
Kako se navodi u časopisu Psychology Today, pametni telefoni mogu ometati ljude u postizanju 'tečnosti', stanja u kojem smo potpuno uronjeni u neku aktivnost, zaboravljajući pritom prostor i vrijeme, i u kojem smo vrlo produktivni.
Istraživanja su pokazala da već prekid od samo 2,8 sekundi, vrijeme koje nam je otprilike potrebno za pročitati notifikaciju, može poremetiti tu 'tečnost' u koncentraciji. Ukoliko se želite usredotočiti, pokušajte maknuti pametni telefon iz vidokruga.
BORCI PROTIV UMORA
Ovih sedam namirnica podići će vam energiju više nego šalica kave
Rad bez prekida
Mislite li da ćete si podići učinkovitost time što ste prikovani za radni stol cijeli dan bez pauze, razmislite dobro. Redoviti prekidi tijekom dana zapravo mogu pomoći u podizanju koncentracije. Bez adekvatnog prekida rada, navodi se u Forbesu, produktivnost zaposlenika, mentalna dobrobit i ukupni radni učinak naći će se na udaru.
Provjeravanje e-maila i društvenih medija
Možda vam se neprestana provjera e-maila ili društvenih medija čini kao nepromišljen čin, ali tih nekoliko sekundi mogu značajno utjecati na vašu sveukupnu usredotočenost. Neke studije čak sugeriraju da manje učestala porvjera e-maila može smanjiti stres. Odvojite trenutke za provjeru e-mailova a u ostaku dana se usredotočite na druge, važnije zadatke. Tko god vam se obraća e-mailom, sigurno može pričekati sat vremena.
Ne koristite popise
Muči li vas oklijevanje, pokušajte si pomoći s popisom dnevnih ciljeva. Pri sastavljanju popisa budite realni u procjeni što možete napraviti tijekom radnog dana. Izbjegavajte poriv sastavljanja tjednog popisa jer vam može uzorkovati osjećaj preopterećenosti i stres. Kako bi vam pomogao na pravi način, najvažnije je potruditi se da popis bude specifičan i realan.