Kozmetika je vrlo plodno tlo za naseljavanje raznih bakterija. Zbog toga može postati izvor različitih infekcija, a ne onoga što joj je prvotna namjena – ljepote
Ponekad kozmetika i nema jasno vidljiv rok trajanja, a ponekad se rok trajanja izliže i teško ga je vidjeti. Također, rok trajanja kozmetičkih pripravaka nije isti ako su originalno zatvoreni ili su otvoreni i korišteni. Evo kako znati da je vrijeme da tvoj stari ruž za usne ili puder konačno susretnu kantu za smeće!
Jedno od glavnih pravila glasi – ako mu se promijenila boja ili miris, preparat odmah trebaš baciti. Također, ako šminka nije homogena i gruda se te ju je teško nanijeti, bolje ju je baciti.
Šminka za lice
Puder za lice – najbolje ga je potrošiti ili zamijeniti novim u roku od pola godine do godine dana. Ako je u maloj posudici, uvijek ga radije nanesi četkicom ili spužvom, a ne prstom. Naime, prstom se unose dodatne bakterije.
Olovka za oči – do šest mjeseci.
Olovka za usne – od šest do 12 mjeseci.
Maskara – od tri do šest mjeseci. Kada maskara više nije valjana, obično se jako stisne (postane pregusta) te ima čudan miris.
Sjenilo za oči – od tri do šest mjeseci.
Rumenilo – do 12 mjeseci.
Balzam za usne – do dvije godine.
Lak za nokte – godina dana.
Kreme za njegu tijela
Kreme nije dobro držati u kupaonici zbog velike količine vlage i čestih promjena temperature.
Kreme za piling – do godine dana.
Tonici i slično za čišćenje kože – do godine dana.
Kreme za lice – do godine dana.
Kreme za sunčanje – dvije godine.
Kreme za samotamnjenje – do šest mjeseci.
Kozmetika za kosu
Šamponi i regeneratori – do godine dana.
Lakovi, pjene i gelovi – godina i pol. Gelovi koji sadrže alkohol mogu trajati i nekoliko godina.
Parfemi
Parfemi mogu stajati i do tri godine. Može trajati i dulje ako je pospremljen na tamnom i hladnom mjestu, a još dulje ako je u hladnjaku. Kad je originalna bočica do pola prazna, dobro je parfem uliti u manju bočicu. Naime, zrak u bočici utječe na promjenu mirisa, a gdjekad i boje.