IZNENADIT ĆETE SE

Šest stvari koje ne znate o prehladi

22.12.2013 u 08:00

Bionic
Reading

Sezona kihanja i šmrcanja je počela, a prehladu ćete možda lakše izbjeći ako znate nekoliko važnih stvari o njoj

1. Gdje klice najdulje žive

Na žalost, veća je šansa da ćete se zaraziti klicama s tipkovnice nego onima s korištenog rupčića. Kapljice virusa koje padnu na tkaninu ili papirnati rupčić upijaju se u materijal zbog vlage te neutraliziraju. No ako padnu na staklo, plastiku, metal ili bilo kakav tvrdi materijal, veća je šansa da ćete 'pokupiti' klice i razboljeti se. Liječnica Jennifer Collins objašnjava za Huffington Post da virusi na takvim površinama mogu preživjeti čak 18 sati. Studija iz 2007. pokazala je da su ispitanici koji su dirali kvake, prekidače i telefone zaražene virusima u 60 posto slučajeva preuzeli klice, a 30 posto njih se zarazilo u roku od 18 sati.

2. Vježbanjem protiv prehlada

Istraživanje na sveučilištu Appalachian pratilo je aktivnosti i kretanje više od 1.000 odraslih ljudi tijekom jeseni i zime te se pokazalo da su zarazama manje podložni oni koji redovno vježbaju čak pet dana tjedno. U to se ubraja brzo hodanje, a autor studije David C. Nieman smatra da se vježbanjem aktivira imunološki sustav te brani organizam od klica.

3. Odaberite med

Od mnogobrojnih kućnih lijekova za koje ćete pročitati ili čuti da sigurno pomažu znajte da je to znanstveno dokazano za med. Studija iz 2010. objavljena u magazinu Pediatrics kaže da med može ublažiti noćni kašalj djece iznad jedne godine. Med naime umiruje bolno i nadraženo grlo.

4. Zašto su važni simptomi prehlade?

Kada se razbolimo, možemo zaraziti druge dva do četiri dana nakon što se razbolimo, odnosno prepoznamo simptome prehlade. Kašljanje, kihanje, sekret iz nosa ili temperatura simptomi su koji upozoravaju da ste se razboljeli, a to znači da ste zarazni. Stoga je nabolje da ostanete kod kuće da ne biste zarazili kolege.

5. Slobodno pijte mlijeko

Iako se prilikom prehlade preporučuje piti čaj i svi nekako izbjegavaju mlijeko jer stvara filtar na ionako oštećenoj sluznici, novija istraživanja pokazuju da se ljubitelji tog napitka ipak ne moraju suzdržavati. Mlijeko zapravo može pomoći ozdravljenju zahvaljujući vitaminu D zbog kojeg ćemo imati više energije. Štoviše, vitamin D potiče rast stanica te pomaže da vaš imunološki sustav radi preventivno i spriječi razbolijevanje. Ne volite li mlijeko, vitamin D možete dobiti iz riba poput sabljarke, lososa i tune ili iz soka od naranče te žitarica.

6. Moguće je razboljeti se dva puta zaredom

Nakon što prebolite određenu prehladu u nekom periodu ona više ne predstavlja opasnost. No imunitet je slabiji i opasnost su svi ostali virusi koji će vas ugroziti lakše nego prije, dok ste bili potpuno zdravi. Dnevno se oko vas nalazi više od 200 različitih virusa, a u kombinacijama stvaraju više od 1.500 različitih infekcija. Zato se ne trebate čuditi ako se vratite na posao i nakon tjedan dana opet razbolite. Dovoljno je taknuti kvaku na uredskim vratima i počešati se po licu...