KRALJICA JESENI

Slasni recepti za ljubitelje smokava

18.10.2012 u 14:41

Bionic
Reading

Smokve su pravi jesenski dar, savršene za prefine deserte ili ukusne salate. Isprobajte nekoliko ideja i oduševite ukućane svojim kulinarskim vještinama

Ako volite smokve, svidjet će vam se barem jedan od ova tri recepta kulinarske stranice Swide, kojima ćete sigurno obogatiti svoju kuhinju i pružiti nove gurmanske užitke.

Zbog velike količine topljivih i netopljivih vlakana, smokva je jako korisna za zdravlje. Netopljiva vlakna nabujaju u crijevima jer na sebe vežu vodu pa se zato crijeva redovno prazne. Osim što tako smokve sprečavaju probleme s probavom, redovito pražnjenje crijeva važno je u prevenciji raka debelog crijeva. Topljiva vlakna utječu na smanjivanje kolesterola u krvi, a pomažu i u prevenciji raka pluća.

Smokve imaju mnoge blagodati. Tako su bogate kalcijem i magnezijem, čak više nego što sadrži ista količina mlijeka. Upravo zato što je bogata magnezijem, smokva se preporučuje protiv povišenog tlaka, PMS-a, i nesanice. Stari Grci i Rimljani smatrali su je simbolom muškosti, plodnosti i moći, vjerujući da su smokvu ljudima podarili bogovi Demeter i Bakho.

Salata od smokava

Sastojci:
8 zrelih crnih ili žutih smokvi
zelena salata
150 g očišćenih oraha
mrvice sira s plijesni
maslinovo ulje
pola iscijeđenog limuna
prstohvat soli

Salatu operite i ocijedite, a smokve operite, narežite i ogulite po želji. Ulje, sol i limun pomiješajte pa prelijete po salati kao preljev. Zatim dodajte orahe sa sirom i ukusna salata je gotova.

Tjestenina sa smokvama

Sastojci:
350 g špageta
500 g zrelih smokvi
40 g maslaca
čaša bijelog vina
100 g pršuta
sol

Špagete kuhajte al dente, a za to vrijeme na tavici rastopite maslac i dodajte vino dok alkohol ne ispari. Smokve operite i narežite na kriške. Kad je tjestenina gotova, kratko ju pirjate na umaku od maslaca i vina. Na kraju dodajte smokve i pršut.

Džem

Sastojci:
1 kg smokava
750 g šećera
1 limun

Oprane smokve stavite u lonac s vodom. Vode je dovoljno da prekriju smokve. Kuhajte ih 20 minuta, ocijedite i nasjeckajte. Zatim ih još 20 minuta pirjate u tavici s pola čaše vode. Dodajte šećer i limun pa kuhajte dok ne dobijete željenu gustoću u teksturu. Džem stavite u staklenke dok je još topao, a zatim ga pohranite na hladno i suho mjesto.