Blagdani se naveliko približavaju, pa ne čudi što u domovima diljem Lijepe naše kreću posljednje pripreme za kolače kojima ćemo u tim danima dočekivati drage nam goste. Uz već standardne linzere i vanilin kiflice, razne kuglice, slatke varijacije s lješnjacima i orasima, nekim će se domovima zasigurno širiti miris salenjaka, slasnih kolačića koji vraćaju u djetinjstvo
Salenjaci, salnjaci ili salčići poznati su i kao hrvatski kroasani ili kolač s tisuću listova i danas su, na veliku žalost, pomalo zaboravljena slastica. Riječ je o kolačima napravljenim od svinjskog sala i pekmeza, i uz koje nam je prva asocijacija Slavonija i kolinje. Miris salenjaka na prvu budi nostalgiju za nekim davnim, prošlim vremenima, a samo jedan griz mami osmijeh na lice.
Upravo su se u doba kolinja, u zimskom periodu, salenjaci nekoć tradicionalno pekli, pošto je tada domaćeg svinjskog sala bilo u izobilju. Iako danas rijetki koriste svinjsko salo u kuhanju, u prošlosti je ono bilo nezamjenjivo u zimskim jelima, što zbog svoje dostupnosti, ali i zbog masnoće i jedinstvene sposobnosti da tijestu podari nevjerojatnu prhkost.
Salenjaci su nastali u vrijeme kada su blagdanski stolovi bili skromniji nego danas, no to ne znači da su bili lišeni dobrog jela i dobrog društva. Pekle su ih ponajviše bake i tek su rijetki salenjaci izdržali ‘do hlađenja’ kako bi ih se pojelo. Onako vrući, kad tek izađu iz peći, sa samo malo šećera po vrhu, užitak je koji se ne da opisati, a to dobro znaju i u Pan-peku, zbog čega su u svoju ponudu odlučili staviti ovaj tradicionalni kolač.
Kako se rade salenjaci?
Prije nego krenete na pripremu tijesta, svinjsko salo je potrebno u potpunosti očistiti od žilica, a to ćete najlakše postići ako ga dobro sameljete. Nakon što zamijesite glatko tijesto, razvaljajte ga u tanki kvadrat i površinu premažite svinjskim salom.
Tijesto s lijeve i desne strane preklopite prema sredini da se dotiču i potom isto napravite s gornjom i donjom stranom. Nakon što ste pustili da se tijesto malo odmori, ponovno ga razvaljajte i krenite s preklapanjem, no obrnutim redoslijedom - prvo gore i dolje, pa lijevo i desno. Sve ponovite još dva puta a potom tijesto, nakon što ste ga posljednji put razvaljali, razrežite na manje kvadrate i u njih stavljajte po žličicu pekmeza.
Razlog zašto su imali posebno mjesto na blagdanskom stolu krije se i u tome što se u nekim dijelovima Hrvatske vjerovalo da prhki kolači donose sreću i blagostanje, a uz njih bi se uvijek poslužila šalica čaja ili vina čime bi se gostima poželjela najbolja moguća dobrodošlica.
Puno više od kolača
Salenjaci su zapravo puno više od kolača. Oni su simbol povezanosti generacija, nasljeđa i blagdanske topline, a njihov miris vratit će vas u najljepše dane, u toplu bakinu kuhinju dok ćete se okusom sjetiti vremena kada su sitnice činile Božić posebnim. Bez obzira na to jeste li ljubitelj tradicionalnih okusa ili eksperimenata, salenjaci ostaju nezaobilazni dio blagdanske priče u mnogim domovima.
Zahvaljujući Pan-peku, salenjaci su ponovno 'oživjeli', uvukavši se u domove diljem Hrvatske, pričajući neke nove priče generacijama koje nisu bile ni rođene kada je ova poslastica nastala. Ovi prhki kolačići punjeni su pekmezom od šljiva, a receptura se, kao najveća i dobro čuvana tajna, prenosila s koljena na koljeno. Iza njihove naizgled jednostavne izrade, krije se bogata priča o običajima, simbolici i značaju zajedništva.
Važno je reći da svaka ‘prava snaša’ ima svoj recept za najbolje salenjake i svaka se kune da je upravo njezin ‘onaj pravi’. Danas se pri pripremi salenjaka mnoge stvari prilagođavaju novim pravilima kuhanja, pa su tako su mnogi salo zamijenili maslacem ili biljnom masnoćom, a pekmez nekim čokoladnim namazom.
Ipak, naš savjet je - što god mijenjali, ne izbacujte svinjsko salo, jer upravo ono daje okus pravom salenjaku. Tradicionalni recept ostaje simbol autentičnog okusa i sjećanja na djetinjstvo, a savjet koji zlata vrijedi je da tijesto uvijek ‘preklopite’ četiri puta kako bi postigli izgled ‘kolača s tisuću listova’.
Upravo ih tako, ručnom izradom, pripremaju u Pan-peku, stavljajući u njih tradicionalni Podravkin pekmez od šljiva. Zahvaljujući Pan-peku, koji ove hrvatske kroasane proizvodi istim postupkom kao i sva svoja ostala lisnata tijesta, ponovno se možete vratiti u djetinjstvo i biti ono malo, sretno dijete usta punih slasnih salenjaka.
Prilog je napravljen u produkciji Tnative tima tportala u skladu s najvišim profesionalnim standardima u suradnji s Pan-pekom.