Kod bolesti štitnjače nije problem u samoj žlijezdi, ističu liječnici – štitnjača je ovdje 'žrtva imuniteta'. Što točno utječe na nju? Što može dovesti do autoimunog odgovora štitnjače?
Suha koža, umor, opća slabost, otežana koncentracija, zatvor, bolne ili neredovite menstruacije, lomljivost noktiju, natečenost ruku i nogu, neobjašnjeno debljanje, prorijeđene obrve i kosa… sve su ovo simptomi hipotireoze, tj. stanja nedovoljnog stvaranja hormona štitnjače. Najčešći uzrok hipotireoze je kronična upala štitnjače - autoimuna bolest Hashimotov tiroiditis.
1. Kroničan stres
Jeste li opterećeni većom količinom stresa na poslu ili kod kuće? Stres je jedan od češćih faktora koji mogu rezultirati autoimunom reakcijom oslabljenja imuniteta.
2. Netolerancija na hranu
Uglavnom je riječ o soji, mlijeku i glutenu kao tvarima na koje su mnoge osobe netolerantne. Problem je u tome što imunitet reagira prilikom probave ovih namirnica i jave se simptomi koji utječu na kvalitetu života osobe. Obavezno se podvrgnite pretrazi tolerancije na određene namirnice.
3. Deficit nutrijenata
Je li vaše tijelo opskrbljeno dovoljnim količinama sunčevog vitamina (vitamina D), selena, magnezija i drugih nutrijenata? Ako je odgovor negativan, vrlo je izvjesno da će se to odraziti na vaš imunitet.
4. Kakva su vaša crijeva?
Poremećena crijevna propusnost može biti odgovorna za mnoge bolesti i stanja, poput žgaravice, zatvora, ali i poremećaja štitnjače.
5. Inzulin
Otpornost na inzulin i povezana stanja mogu pogoršati bolesti štitnjače, stoga je potrebno obratiti posebnu pozornost na njih.
6. Toksini
Za poremećaj štitnjače također mogle biti odgovoran i povećan unos teških metala i toksina. Analizirajte svoj režim prehrane i razgovarajte s liječnikom kako biste se podvrgnuti pretrazi na metale.
7. Neravnoteža estrogena
Problemi sa štitnjačom mogući su kod žena čija je ravnoteža estrogena narušena.
Više o ovoj temi možete pročitati na ordinacija.hr