Eksperti za uređenje vrtova i brigu o biljkama savjetuju što činiti tijekom velikih ljetnih vrućina kako biste očuvali ljepotu svog vrta
Iako postoje biljke koje su otporne i na direktno sunce i na visoke vrućine, većini će biti potreba dodatna skrb tijekom ljeta kako ne bi patile od posljedica ekstremnih uvjeta.
Čim temperature premaše 30°C, stručnjaci upozoravaju da je došlo vrijeme za pojačanu njegu vrtnog cvijeća te donose savjete kako da svojim omiljenim biljkama osigurate baš sve potrebno za rast.
Dodatno zalijevanje
'Biljkama treba više vode po vrućem vremenu pa svakako redovito provjeravajte stanje zemlje. Zalijte čim vidite da je u potpunosti suha, dok će pojedinim sortama biti potrebna povećana količina vode svakog dana. Prilikom zalijevanja, pobrinite se da voda dođe do korijena kako bi biljka dobila maksimalno tekućine. U vrućim danima zalijevajte dvaput: rano ujutro i navečer', objašnjava Nilufer Danis, dizajner vrtova.
Nikako nemojte zalijevati biljke tijekom dana jer voda u dodiru s vrućom zemljom izaziva isparavanje koje uništava listove.
Zaštitite biljke od direktnog sunca
Većina biljaka ne voli biti izložena direktnom suncu, a to im još manje odgovara pri visokim temperaturama. Kako ne bi uvenule, osigurajte im odgovarajuću zaštitu: premjestite ih u područje s više hlada ili ih opskrbite zaštitom od sunca.
Ako nemate mogućnosti zaštiti biljke od sunca, razmislite o sadnji sorti koje vole ovakve uvjete, napominju eksperti.
Poboljšajte kvalitetu zemlje
Tijekom toplinskog udara zemlja može postati suha i tvrda, uslijed čega biljka teško upija vodu.
'Kako biste poboljšali kvalitetu zemlje, dodajte kompost koji će potaknuti poroznost i dodati toliko potrebne nutrijente, a zemlja će upijati više vode i držati biljke hidratiziranima dulje vremena', napominje Danis.
Orezivanje
Uvijek obratite pozornost na pojavu uvenulih ili oboljelih stabljika, listova i cvjetova kako biste ih na vrijeme uklonili i spriječili ih u širenju bolesti te uzimanju nutrijenata potrebnih za raskošan cvat.
Ipak, nemojte orezivati biljku u najtoplije doba dana, ističu stručnjaci.
Malčiranje
Sloj malča pomaže u izolaciji biljke od zagrijavanja tla, očuvanju hladnoće korijena te zadržavanju vode u zemlji.
Redovito nadopunjavajte sloj malča jer se brzo istroši, a smanjenjem gustoće zaštitnog sloja gubi se i efikasnost izolacije.
Špricanje biljaka
'Ako imate biljke u teglama ili one koje rastu u zatvorenom prostoru, razmislite o tome da ih špricate vodom iz boce s raspršivačem, i to napunjenom mlakom vodom, kako biste im pomogli da ostanu hidratizirane', kažu eksperti i napominju:
'Samo pazite da ne pretjerate s vodom jer to može dovesti do truljenja korijena. Također, biljke nemojte špricati dok su izložene suncu i visokim dnevnim temperaturama.'
Slijedeći ove jednostavne korake, možete osigurati da vaše biljke ostanu zdrave i sretne tijekom toplinskog vala. Uz pravilnu njegu, uspijevat će čak i u najtoplijim klimatskim uvjetima!