Herpes nije ubojita bolest, ali može biti vrlo neugodan i bolan. Procjenjuje se da čak 80 posto populacije ima neku vrstu herpesa
Herpes se može pojaviti bilo gdje na tijelu, ali najčešće se pojavljuje oko usta i usnica. Pojavljuju se mjehurići koji zatim puknu i vlaže, stvori se krasta koja, kad otpadne, otkriva novu kožu. Herpes obično traje desetak dana.
Više od polovine stanovništva povremeno dobiva ranice koje su posljedica infekcije virusom herpesa simplex (HSV - 1) ili herpesa genitalis (HSV - 2). Drugi su pogođeni infekcijom herpesa zoster koja se javlja u vidu bolnog herpetičnog osipa na koži u predjelu struka, godinama nakon što su imali vodene kozice. Osim toga, u skupinu herpes virusa spada i Epstein-Barr virus koji izaziva mononukleozu.
Nakon prvog izbijanja bolesti virus se smješta u živčane ganglije, gdje može ostati pritajen više mjeseci ili čak godina. Česta je pojava recidiva - ponovnog izbijanja simptoma, a tada može izbiti odjednom na više mjesta. Herpes se najčešće javlja kada oslabi imunološki sustav. Ono što najčešće izaziva bolest su snažna uzbuđenja, različita emocionalna stanja kao što su depresija, tjeskoba ili neprijateljstvo, fizički napor, nedostatak sna, menstruacija ili intenzivan umor.
Herpes se ne može izliječiti, ali se mogu oslabiti njegovi simptomi ako se reagira na vrijeme. No, pokazalo se da lijekovi imaju jake i neugodne nuspojave (neke od njih su visoka temperatura, upala grla, opća slabost itd.), a dobra je vijest da prirodni lijekovi daju mnogo bolje rezultate nego oni farmaceutski!
Stoga, kada vas pogodi herpes, najbolje je mirovati i konzumirati vrlo laganu hranu. Odlični su čajevi te mliječne kulture (obični jogurt ili acidofil). Najbolje je koristiti čajeve od kadulje, ružmarina, korijena čička, livadske djeteline.
Odlično sredstvo za suzbijanje simptoma herpesa je – češnjak. Najbolje ga je uzimati već kod prvog peckanja koje prethodi pojavi herpesa na koži.
Ono što bi svakako trebalo izbjegavati je hrana bogata argininom (to su aminokiseline koje su inače vrlo bitne u organizmu, ali kod herpesa ih treba izbjegavati), a to su čokolada, kikiriki, orašasti plodovi te crveni luk.
Na mjesto izbijanja dobro je staviti antivirusnu kremu koju ćete naći u ljekarni, a od pomoći su i tzv. švedske kapi. Dobro je staviti i led ili drugi hladan oblog.
Herpes simplex virusna infekcija zarazna je sve dok su prisutni vidljivi simptomi, odnosno sve dok mjehurići koji izbiju ne prođu, iako neka istraživanja pokazuju da se zaraza može prenijeti i u slučaju kad infekcija nema vidljive simptome.
Herpes se vrlo lako prenosi, stoga nemojte dijeliti ručnike, pribor za jelo ii druge stvari. I ni slučajno se nemojte ljubiti s osobom koja ima herpes jer je to najčešći i najlakši način zaraze.