TURIZAM I BAŠTINA

Tajni prolaz kojim su nekad prolazili Mediciji prvi put je otvoren za obične 'smrtnike'

08.02.2025 u 17:09

Bionic
Reading

Osam godina trajala je obnova, i sada je vraćena jedna od najzanimljivijih gradskih atrakcija u Firenci, gradu prebogatom povijesnom i kulturnom baštinom. Posjetitelji će ponovo moći prolaziti kroz Vasarijev hodnik, nekad tajni prolaz koji spaja palaču Pitti i Palazzo Vecchio, kojeg je slavna obitelj Medici gradila u drugoj polovici 16. stoljeća.

Passetto fiorentino, kako ga stanovnici glavnog grada Toskane zovu, dosupan je u svom izvornom obliku, jednostavan i bez pretjeranih ukrasa, baš onako kako je izgledao u vrijeme firentinskih vojvoda. Od ulaza na prvom katu galerije Uffizi, posjetitelji će prolaziti rutom dugom oko 750 metara koja krivuda između dviju palača, prelazeći rijeku Arno po gornjem dijelu Ponte Vecchia.

Tako će famozni prolaz, u čijem je jednom dijelu dosad bila galerija autoportreta, biti prvi put u cjelosti dostupan posjetiteljima, i to onakav kakav je bio u vrijeme Medicijevih. Prolaz je zatvoren 2016. zbog sigurnosnih pravila, i sve dosad trajali su radovi na obnovi. Znatiželjnici koji budu željeli proći kroz njega, ulazit će kroz Galeriju kipova i slika u Uffiziju, a izlaz je u vrtovima Boboli s druge strane rijeke Arno, uz palaču Pitti u kojoj je smještena jedna od najbogatijih renesansnih zbirki na svijetu. Baš onako kako je 1565. zamislio arhitekt Giorgio Vasari od kojeg je obitelj Medici naručila projekt koji im je omogućavao neometan i siguran dolazak iz rezidencije u Palazzo Vecchio iz koje su vladali.

Vasarijev prolaz
  • Vasarijev prolaz
  • Vasarijev prolaz
  • Vasarijev prolaz
  • Vasarijev prolaz
Vasarijev prolaz Izvor: Profimedia / Autor: Andreas SOLARO / AFP / Profimedia

Kako posjetiti Vasarijev hodnik?

Jasno, trebalo je odgovoriti i suvremenim prohtjevima, od onih sigurnosnih (videonadzor, izlazi za slučaj opasnosti...) do potpune pristupačnosti osobama s invaliditetom kojima su osigurane rampe i liftovi kojima će moći svladati građevinske prepreke. Najveći dobitak radova je pogled kroz prozore s kojim se malo toga u Firenci može mjeriti, posebno na dijelu koji prolazi preko rijeke kroz Ponte Vecchio.

Kako posjetiti Vasarijev hodnik? Jasno, kroz galeriju Uffizi i kupnjom dodatne ulaznice, ukupna cijena je 43 eura. Zbog očekivanih gužvi obavezna je prethodna rezervacija termina. Kombinirana ulaznica omogućava dolazak u galeriju dva sata prije zakazanog vremena, kako bi posjetitelji imali dovoljno vremena za razgledati jedan od najpoznatijih europskih umjetničkih muzeja. Važno je provjeriti spadate li u neku od kategorija koje imaju pravo na besplatne ulaznice, ili na popust, u Italiji su oni brojni u svim državnim muzejskim ustanovama. Svi koji rezerviraju pristup mogu u hodnik ući od utorka do nedjelje, obilazi se u grupama od najviše 25 ljudi, s dvoje vodiča zaposlenika muzeja. Može se ići samo u jednom smjeru, od Uffizija do Bobolija.

Vasari je hodnik projektirao kako bi omogućio velikim vojvodama iz obitelji Medici sigurnu šetnju kroz grad. Gradnju je naručio Cosimo I. prigodom vjenčanja njegovog sina Francesca za Joannu od Austrije. Plan je bio zadiviti goste s Habsburškog dvora prolazom iznad gradskih ulica, a hodnik je završen u samo pet mjeseci. Od početne do završne točke prolazilo se iznad ulica, kroz zgrade, zavijalo oko tornja Mannelli, prolazilo kroz crkvu Svete Felicije u kojoj su vladari pratili misu sa skrivenog balkona, a cijelo vrijeme kroz neki od 73 prozora moglo se uživati u pogledu na Firencu. Istodobno, postojao je i paralelni plan: upristojiti četvrt između dviju krajnjih točaka kojim su dotad 'vladale' prostitutke i kriminalci.

Prolaz u Rimu kao uzor

Uffizi je, inače, prvobitno planiran za vladine urede, ali je odmah prilagođen budućoj muzejskoj namjeni, i postao uzor brojnim drugim umjetničkim galerijama. Palaču Pitti, pak, Mediciji su kupili mirazom Eleonore od Toleda, da bi kasnijim proširenjima i uređenjem vrtova postala kraljevska rezidencija. Uzor za Vasarijev hodnik bio je sličan prolaz u Rimu koji spaja papinsku palaču u Vatikanu s dvorcem Sant' Angelo koji je također pomogao jednom slavnom izdanku Medicija, papi Klementu VII. da izbjegne nerede 1527. Sličnih prolaza ima i drugdje, primjerice Bramanteov hodnik također u Rimu između apostolske palače u Vatikanu i Casina del Belvedere, ili pak Velika galerija u Louvreu.

Inače, hodnik je ostao neoštećen u Drugom svjetskom ratu, jer je Ponte Vecchio bio jedini most u Firenci kojega Nijemci nisu minirali. No, značajnu štetu nanijela je 1993. eksplozija automobila-bombe točno ispod hodnika, koja je ubila petero ljudi u akciji Cosa Nostre da državi pokaže svoju snagu. Nakon toga prostor je obnovljen, ali dosad nikad nije bio otvoren za pristup javnosti, kroz hodnik su mogli samo rijetki, obično zbog njegovog proučavanja.

Stoga, eto prijedloga za dodatnu atrakciju za sve putnike u Toscanu, nije mala stvar prolaziti hodnicima kojima su se nekad služile vojvode, okrunjene glave i europska elita.