Uz jabuku, kruška je vjerojatno najraširenije voće na policama trgovina, prisutno cijele godine u nekoliko različitih vrsta. Gastronomski vrlo iskoristivo voće, te se vrlo često može naći u slatkim, ali i slanim varijantama
Dosad sam je imao prilike posluživati uz gusju jetru, svinjski file, kao dodatak palenti u obliku pirea... U desertnim varijantama najčešće bih je kombinirao s čokoladom, portom, vinom, klinčićima, cimetom, ali i narančom i limunom, odlična je za razne pite, štrudle i krostate. Izvrsno paše i uz sireve, a pogotovo one od plemenite pljesni.
Može se sušiti, kompotirati ili koristiti za džemove i chutneyje. Svima nam je dobro poznato piće viljamovka koja se radi od kruške viljamovke, ali kruška može poslužiti za aromatiziranje raznih alkoholnih pića, npr. votke.
Najomiljeniji način pripreme krušaka bila mi je panna cotta od pečene kruške. Krušku bismo pekli u krupnoj soli oko jedan sat. Zašto u soli? Razlog je vrlo jednostavan. Kruška prilikom pečenja ispušta tekućinu bogatu šećerom. Prilikom pečenja taj se šećer karamelizira i daje gorak okus. Sol je tu da apsorbira svu tekućinu i da kruška ostane suha, bez karameliziranog sirupa. Tako pripremljena kruška nije slana. Koža se oguli, krušku se pretvori u pire koji se može dodati raznim umacima, no u ovom slučaju pomiješamo je sa slatkim vrhnjem, šećerom i želatinom te je kao panna cottu poslužimo uz redukciju porta ili crnog vina.
Inače, teško je zamisliti da je nešto što danas smatramo banalnim i lako dostupnim bilo vrlo ekskluzivno. Na dvoru Luja XIV kruške su bile smatrane simbolom luksuza, a Homer ih je nazvao darom bogova. Kruške pripadaju porodici ruža i srodne su jabukama i dinjama. Postoji preko tisuću sorti koje razlikujemo po veličini, boji i obliku. Nisu sve kruške 'kruškolike', a dokaz za to je i sorta koja se zove nashi.
Nutritivno, kruška u sebi sadrži oko 15 posto ugljikohidrata, a bogata je kalcijem, željezom i vitaminom C. Potrebno je reći i da su kruške bogate dijetalnim vlaknima te sadrže više pektina no jabuke. U sebi sadrži i visoku razinu antioksidansa koji sprečavaju djelovanje slobodnih radikala te osnažuju imunološki sustav. Kod čuvanja kruške, treba paziti s čime se sprema u frižider budući da vrlo lako preuzima mirise. Od sorti, najčešće su bartlett, bosc, anjou, comice, forelle, williams i abata.
Sve u svemu, raznolike su i zabavne, bilo da ih konzumirate slatke, slane i sirove. Kruška podnosi sve, nije skupa i podložna je miješanju s egzotičnim začinima poput đumbira. Igrajte se, izađite van okvira uobičajene pripreme i eksperimentirajte.
Torta od čokolade s kruškom
6 žumanjaka
6 cijelih jaja
300 g čokolade
300 g maslaca
360 g šećera u prahu
180 g brašna
Čokoladu i maslac istopiti na pari. Jaja, žumanjke, brašno i šećer dobro zamiješati zajedno te im dodati rastopljeni maslac i čokoladu. Istresti sve u kalup sa papirom za pečenje te peći u pećnici zagrijanoj na 180 stupnjeva oko 30 minuta.
350 g mascarponea
1 vanilija
100 g šećera
Korica jednog limuna
U mascarpone dodati sjemenke vanilije, ribanu koricu limuna i šećer. Sve dobro izraditi slastičarskom žicom i ohladiti u frižideru.
Glazirane kruške
4 kruške, oguljene, bez koštica i izrezane na četvrtine
200 g šećera
Sok jednog limuna
50 g maslaca
Žličica ribanog đumbira
Kruške na laganoj vatri pirjati na maslacu, dodati đumbir, limunov sok te maslac pri samom kraju. Ohladiti.
Na čokoladnu podlogu staviti mascarpone, na mascarpone kruške te sve ukrasiti orasima i čokoladom u prahu.