Kad se za dobar i kvalitetan komad namještaja odluče izdvojiti više novca, ljudi su skloni posvetiti mu i više pažnje, no pretjerana briga često je kontraproduktivna
Pohabani i istrošeni izgled namještaja često nije odraz loše kvalitete pa i najkvalitetniji i najskuplji namještaj s vremenom gubi svoj sjaj ako ga pretjerano čistimo.
Umjesto glancanja i poliranja, više pažnje i vremena trebalo bi obratiti održavanju i popravljanju sitnih oštećenja koja s vremenom postaju sve veća i skraćuju vijek trajanja namještaja.
Ako se u početku ne zaustavi, malo klimanje noge stolca može s vremenom postati nepopravljivo ili neisplativo, a sitna oštećenja na boji ili laku propuštat će tekućinu i sredstva kojima tretirate namještaj u drvo.
Relativna vlažnost zraka u prostoriji u kojoj se namještaj nalazi također igra veliku ulogu u njegovom izgledu. Pojava plijesni ukazuje na višak vlage, ali i niska vlažnost zraka karakteristična za zimski period godine može mu štetiti jer dovodi do ljuštenja, rasušivanja i pucanja.
To što neki komadi namještaja nose oznaku 'vrtni' ne znači da ga cijelog možete ostaviti na milost i nemilost vremenskim neprilikama. Jastuci i presvlake s razlogom su odvojivi od sjedećih garnitura izrađenih od ratana, svejedno prirodnog ili umjetnog, jer za razliku od njega ne podnose vlagu.