Brinuti se o sebi ne znači trošiti novac na skupe preparate koje su vam preporučile slavne osobe, a početi možete već istog trena, čak i ako zbog straha od zaraze koronavirusom ne napuštate dom
Društveni život smo i davno prije preporuka o 'društvenom distanciranju' zbog koronavirusa preselili u sferu društvenih mreža, a među brojnim 'prijateljima' nađe se i poneka slavna osoba čije savjete o brizi za sebe i svoj izgled pomno pratimo.
No unatoč svim promo kodovima i popustima koje nam dobronamjerno nude, rijetki si mogu priuštiti masaže, tretmane čišćenja lica, skupe kozmetičke proizvode, trendi robu i luksuzna ljetovališta.
Nema sumnje kako takve stvari sigurno pozitivno utječu na nas, ali trošenje takvih iznosa na brigu o sebi za većinu nas jednostavno nije realno. Srećom, nije ni potrebno!
'Čitav koncept brige o sebi odmaknuo se od svoje prvobitne namjere i postao meme samom sebi', kaže za Huffington Post psihoterapeutkinja iz San Francisca Kathleen Dahlen deVos.
DeVos kaže kako u razgovoru na temu brige o sebi sa svojim klijentima rijetko potiče prakse i navike koje iziskuju trošenje novca, a prekomjerno trošenje novca i sredstava koje nemamo, kako tvrdi, može zapravo biti uznemirujuće, destruktivno i štetno za naše mentalno i emocionalno blagostanje.
Voditi brigu o sebi možete i bez jedne potrošene kune, a neke od stvari koje možete napraviti je provoditi više vremena na otvorenom, počistiti i organizirati svoj životni prostor, ograničiti vrijeme koje provodite na društvenim mrežama, voditi dnevnik, priuštiti si kvalitetniji san, meditirati, gibati tijelo plesom ili sportskim aktivnostima, povezati se s voljenima izvanmrežno, posvetiti vrijeme nekom hobiju, volontirati u organizaciji do koje vam je stalo, jesti više povrća, maziti se s nekim koga volite, češće izgovarati 'ne' i vježbati samosažaljenje.
Ponekad je dovoljno zastati i pitati se kako se osjećamo, a ako odgovor nije najsretniji, pomoći može već ako duboko dišemo.