Grljenje bliskih osoba može smanjiti krvni tlak i stres, pa čak i poboljšati pamćenje, utvrdili su austrijski znanstvenici sa sveučilišta u Beču
Grljenje voljene osobe potiče hipofizu na lučenje hormona oksitocina, povezanog sa socijalnim ponašanjem i bliskošću roditelja i djece ili bračnih partnera. Njegov je učinak snižavanje krvnog tlaka, smanjivanje stresa i tjeskobe a može čak i poboljšati pamćenje, prenosi zaključke znanstvenika prenosi britanski list Daily mail.
No, austrijski stručnjaci upozoravaju kako grljenje osoba koje ne poznajete dobro može imati suprotni učinak jer povećava razinu stresa i potiče lučenje hormona stresa kortizola.
Znanstvenici su utvrdili da su razine oksitocina povišene kod parova koji su u skladnim vezama kao i kod žena nakon poroda i tijekom dojenja kako bi se ojačale veze majke i novorođenčeta.
Neurofiziolog Juergen Sandkuehler kaže kako 'pozitvnih učinaka ima samo ako ljudi vjeruju jedni drugima, ako osjećaji postoje s obje strane i ako se isti signali međusobno šalju'.
Stoga on upozorava protiv društvenog pokreta 'besplatnih zagrljaja' ideje po kojoj se strancima na javnim mjestima nude zagrljaji jer to povećava razinu stresa.