Vjerovali ili ne, stari i nefunkcionalni prozori i vrata mogu biti odgovorni za gubitak energije od čak 60 %, sve ovisi kakvi su okviri i koja vrsta stakla bili korišteni kod stare stolarije. Ako vam se čini da vam je u domu stalno hladno, iako je grijanje pojačano, dok su vam računi za struju ili plin sve veći, možda je vrijeme da preispitate kvalitetu svoje stolarije i kvalitetu spojeva stolarije sa zidovima
Stolarija je jedan od ključnih elemenata svakog objekta, ona pruža sigurnost i privatnost te čuva objekt od vanjskih vremenskih utjecaja. Iako ih redovno održavate, prozori i vrata imaju svoj vijek trajanja, te će njihova zamjena biti neminovna poslije izvjesnog vremena. Nakon više godina korištenja, stolarija starijeg datuma, posebice drvena, se oštećuje, narušava se njena estetika i funkcionalnost.
Kontaktirali smo platformu Emajstor.hr, na kojoj su registrirani mnogobrojni proizvođači, dobavljači i monteri stolarije, i pitali ih kada je potrebno izvršiti zamjenu stolarije i koji su jasni pokazatelji da vam kroz prozore i vrata 'curi' energija?
Kondenzacija na staklenim površinama
Staklo na prozorima i vratima je konstantno zamagljeno i uočavate kapljice vode koje se slijevaju s unutrašnje strane stakla? Riječ je o kondenzaciji. Ona se javlja kada zagrijan, a vlažan unutrašnji zrak dođe u kontakt s hladnom površinom prozorskog stakla.
Konstantna kondenzacija na stolariji rezultat je postojanja toplinskih mostova, mjesta kroz koje se gubi energija. Jedan je od pokazatelja da je vaša stolarija dotrajala i da su spojevi prozora i vrata popustili ili su loše izvedeni. Nakupljene kapljice vode odnosno vlaga, vremenom dovode do još jednog problema:
Pojava plijesni između stolarije i zida
Ako primijetite ružne crne mrlje na spojevima prozora/vrata i zida, jasno je da vaša stolarija ne brtvi dobro i da hladnoća kroz stolariju ulazi u vaš dom. Kondenzirana vlaga poslije izvjesnog vremena uzrokuje stvaranje plijesni. Ona uvijek prvo izbija na najhladnijim mjestima kao posljedica toplinskih mostova.
Plijesan je vrlo postojana i teško se uklanja, a s vremenom se počinje širiti i neugodan miris. Međutim, ona nije samo estetski problem, plijesan može loše utjecati na zdravlje, naročito ljudima s respiratornim problemima.
Pravilno provjetravanje
Pravilno provjetravanje prostorija vrlo je jednostavno, a provodi se na način da se prozor otvori širom na nekoliko minuta, koliko je potrebno da se kompletan zrak u prostoji izmjeni sa svježim vanjskim zrakom, a da se pri tom unutrašnje površine zidova ne ohlade na točku rošenja. Također je preporuka napraviti propuh u prostoriji za vrijeme prozračivanja, za još brže i učinkovitije prozračivanje.
Pogrešno je u zimskim mjesecima gasiti grijanje u prostoriji a prozore ostaviti na otklop tzv. 'obeliht', jer se u tom slučaju zidovi duže vremena hlade vanjskim zrakom i potrebno je više vremena da se kasnije ta prostorija ugrije, a izoterma (linija koja spaja točke istih temperatura) je u tom slučaju pomaknuta na unutrašnjost zidova i unutarnju površinu prozora, čime smo sami pridonijeli rošenju.
Propuštanje hladnog zraka
Ako osjetite hladan zrak u blizini stolarije, to je jasan znak da joj je potrebna zamjena ili su popustili spojevi između konstrukcije zgrade i samih prozora. Ma koliko jako pojačali grijanje, ako kroz toplinske mostove na prozorima i vratima ulazi hladan zrak unutra, neće vam biti dovoljno toplo. Štoviše, kada stolarija ne brtvi dobro i kroz istu hladnoća ulazi unutra, boravak tijekom zime neće biti nimalo ugodan, dok će mjesečni računi biti uvećani.
Ni tijekom ljeta situacija nije puno bolja. Vanjska toplina i sparina će ulaziti unutra, koliko god pojačali klimu. Na taj način povećava se potreba za klimatizacijom, a duži i snažniji rad klime znači samo jedno - veću potrošnju struje.
Napomena: pravilna toplinska ugradnja igra važnu ulogu kao i sam odabir energetski učinkovite stolarije.
Ako osjetite propuh i nakon zatvaranja prozora i vrata, vrijeme je da ih zamijenite i to energetski učinkovitijim.
Posljednjih godina, PVC stolarija je stekla ogromnu popularnost, prije svega zbog dobrog odnosa cijene i kvalitete. PVC prozori se jednostavno održavaju (za razliku od drvenih prozora), dugotrajni su, proizvode se u različitim dimenzijama, uglavnom po narudžbi. Oni pružaju odličnu zvučnu izolaciju, ali i toplinsku - izrađeni su od materijala koji je sam po sebi odličan izolator, s niskim faktorom toplinske provodljivosti. Sa stajališta energetske učinkovitosti, PVC prozori su znatno bolji izbor od metalnih ili aluminijskih.
PVC prozori su u prošlosti kritizirani zbog manje 'toplog' i 'prirodnog' izgleda u odnosu na drvene prozore, kao i zbog manje ekološke prihvatljivosti. Međutim, ovo je povezano s ranijim tehnologijama proizvodnje i ograničenim izborom boja ili završne obrade. Danas su, zahvaljujući napretku u proizvodnom procesu i sastavu materijala, PVC prozori sa svojim estetskim, ekonomskim i ekološkim prednostima izbor br. 1 u Europi (udio PVC prozora i vrata u EU premašuje 60 % i stalno raste)
Jedan od primjera su SYNEGO prozori tvrtke REHAU, koji širokom paletom boja i dizajna rješavaju pitanje estetike. Kako su pogodni za reciklažu, dobar su izbor za ekološki osviještene kupce, a dodatno ispunjavaju visoke standarde energetske učinkovitosti. Primjer za to je Uf vrijednost (koeficijent prolaza topline kroz okvir) od samo 0,94 W/m²K, a u kombinaciji s troslojnim IZO-staklima Ug 0,50 W/m²K (koeficijent prolaza topline kroz staklo) moguće je serijski proizvoditi elemente za pasivnu gradnju Uw < 0,80 W/m²K (koeficijent prolaza topline prozorskog elementa), što govori o odličnoj toplinskoj izolaciji i uštedi energije tijekom zimske i ljetne sezone.
Također, na svojim profilima REHAU primjenjuje završnu obradu poznatu kao High-Definition-Finishing (HDF), zahvaljujući kojoj je površina prozora vrlo glatka bez mikro pora, manje se prlja i znatno lakše čisti.
Prilikom odabira prozora, vrlo je bitno da se oni slažu s fasadom objekta. Zbog toga proizvođači dosta pažnje posvećuju i estetici stolarije, te se ona danas javlja u bogatom izboru boja i dezena.
Stolarija propušta prilikom padalina
Ovaj problem je naročito uočljiv kod krovnih prozora. Ako je voda tijekom kišnih dana našla svoj put do unutrašnjosti, zamjena prozora je neizbježna.
Krovni prozori moraju biti kvalitetni jer su izloženiji nepovoljnim utjecajima nego standardni prozori na fasadi. Oni trebaju osigurati prirodnu ventilaciju i osvjetljenje u potkrovlju, ali i izolativnost. Kroz neispravne krovne prozore gubi se do 30 % topline.
Osim same kvalitete krovnih prozora, bitna je i njihova pravilna montaža. Krovni prozori moraju biti pravilno orijentirani, uzimajući u obzir nagib krova. Njihovo postavljanje uključuje poslove suhe montaže i žbukanje špalete, a ovaj posao je neophodno prepustiti stručnjacima za krovne prozore.
Stolarija se teško otvara i zatvara
Ako je prilikom otvaranja ili zatvaranja vrata i prozora, neophodno uložiti napor i snagu, te ako više niti servis okova ne pomaže, uskoro će se morati zamijeniti, jer je njihova funkcionalnost narušena. Međutim, ovdje nije samo riječ o propuštanju hladnog zraka već i o sigurnosti. Ovakva stolarija ne pruža protuprovalnu zaštitu, što je naročito bitno kod ulaznih i balkonskih vrata.
Ona ne predstavljaju samo ulaz u dom, već su važan element u očuvanju topline, sigurnosti i estetike cjelokupnog prostora. Zbog toga je, pri njihovom odabiru, važno uzeti u obzir više karakteristika, kao što su toplinska izolacija, otpornost na provale, stabilnost, ali i mogućnost prilagođavanja različitim stilovima i ukusima. Kvalitetna ulazna vrata moraju objediniti i funkcionalnost i estetiku. Uzmimo u obzir da se ulazna vrata u prosjeku otvaraju i do 20 puta češće od prozora, što samo po sebi skreće pažnju na važnost u odabiru tog elementa.
Zahvaljujući naprednim materijalima i modernoj tehnologiji proizvodnje, ulazna vrata iz asortimana SYNEGO mogu dodatno doprinijeti uštedi energije i povećanju sigurnosti, čime se svrstavaju u najsuvremenija rješenja za svaki dom.
U kombinaciji s toplinskim modulima i pločom debljine do 51 mm, SYNEGO ulazna vrata s tri razine brtvljenja postižu Ud-vrijednost do 0,53 W/m²K, što ukazuje na odličnu izolaciju i smanjenje toplinskih gubitaka. Dostupna su u različitim bojama, pa se lako mogu prilagoditi raznim arhitektonskim rješenjima, a opcija skrivenih spojnica doprinosi dodatnoj eleganciji i čistim linijama.
Glasna buka
Iako ste unutra, čujete buku kao da se nalazite na ulici? Dotrajala i oštećena stolarija neće pružiti odgovarajuću zvučnu izolaciju. Buka iz vanjske sredine, stoga, neće biti prigušena, već ćete je čuti kao da dopire iz kuće. Buka nije samo neugodna već dugoročno može naštetiti vašem zdravlju. Zanimljiv je podatak da stolarija može propuštati i do 7 x više buke nego zidovi, posebno ukoliko nije pravilno montirana na nosivu konstrukciju zida. Za svaki pojedini prozor možete odrediti različitu razinu zaštite od buke, ovisno o vašim željama i okruženju. Preporuka je da se kod kupovine novih prozora definira i zaštita od buke. Važno je da se prilikom kupovine prozora informirate o različitim razinama zaštite od buke, ali i drugim funkcionalnim karakteristikama stolarije, kao i da prodavaču kažete što vi očekujete od stolarije.
Glasna buka će naročito biti problem ako živite blizu prometnica ili gusto naseljenom području. Ona je još jedan pokazatelj da se stolarija mora zamijeniti.
Zamjena stolarije modernim, energetski učinkovitim rješenjima nije samo način da uštedite na računima, već i da povećate udobnost svog doma i poboljšate kvalitetu života. Osim toga, nova stolarija će povećati vrijednost vaše nekretnine.