Niste li još probali sami raditi i peći burgere, znajte da tu nema puno mudrosti. Uz nekoliko smjernica iskusnog kuhara brzo i lako možete napraviti i ispeći savršene burgere
Pri odabiru mesa najbolje je da kod mesara sami odaberete vrstu te omjer masnog i nemasnog. Jeff Weinstein, osnivač i bivši vlasnik restorana s burgerima obično traži kod svog mesara omjer nemasnog mesa i onog s masnoćama 75:25 ili 80:20.
Prije nego krenete u izradu burgera, meso treba stajati u hladnjaku minimalno pola sata. Razlog tome je što ćete rukama oblikovati meso, a ako ne bude hladno, toplina tijela će otopiti masnoće u mesu i burger gubi na kvaliteti. Weinstein kaže za Huffington Post da čak zbog toga ruke pere u hladnoj vodi prije nego slaže burgere.
Nemate li puno prakse u izradi burgera, nakon što razdijelite meso u komade za formiranje, bilo bi ih dobro izvagati tako da svi budu otprilike jednako veliki. Tako će se ravnomjerno ispeći. Sve začine osim soli možete dodati u meso kod pripreme. Weinstein jedino izbjegava sol prije nego burgere stavi na roštilj jer misli da isušuje meso.
Meso što manje valjajte i dirajte rukama dok ga oblikujete. Ako dlanovima pritisnute kuglice nakon što dobijete kompaktnu masu ne morate brinuti da će se raspasti kod pečenja.
Weinstein naglašava da se burgeri se smiju pritiskati lopaticama dok se peku jer tako izlaze sokovi, a onda se gubi i okus. Dovoljno ih je preokrenuti, tri, maksimalno četiri puta.
Ako se brinete da će se burger zaobliti na jednu stranu pa neće biti ravan i jednako pečen, sredinu propiknite nožem prije pečenja. Radite li burgere na roštilju, mora biti dobro ugrijan da bi burger istovremeno dobio boju i hrskavost izvana, a sokovi ostali unutra.
Volite li rastopljeni sir na burgeru, dovoljno je prije samog kraja staviti tanki listić na gornju stranu i pričekati da se rastopi. Prije nego poslužite svoju deliciju, pričekajte dvije do tri minute kako bi burgeri otpustili sokove.