Hormonalna Joga terapija prirodan je i holistički pristup reaktiviranja produkcije hormona. Ona na prirodan način ponovno potiče produkcija hormona, te hormone dovedi u ravnotežu. Simptomi nastali uslijed pada i disbalansa hormona mogu se značajno ublažiti, odnosno, mogu nestati uz redovito i ispravno vježbanje
Hormonalnu joga terapiju osmislila je prije 30 godina brazilka Dinah Rodrigues koja i danas, sa svoje 94 godine, sa velikim žarom podučava ovu tehniku diljem svijeta. Diplomirana je psihologinja i joga terapeutkinja. Tehnike hormonalne joge pokreću rad endokrinih žlijezda i dovode hormone u prirodan balans, što je i dokazano kroz znanstvena istraživanje koje je Dinah Rodrigues provela sa liječničkim timom. mjerenjem hormonalnog statusa prije i nakon vježbanja.
Prvo istraživanje provedeno je 1993. godine na grupom ispitanica prosječne starosti 47 godina. Nivo estradiola koji se se mjerio prije i nakon četiri mjeseca vježbe analizom krvi, a intenzitet neželjenih simptoma koje su žene imale ocjenjivao se je upitnikom koji se ponavljao svaki mjesec. Rezultati su bili fascinantni. Nivo estradiola u prva četiri mjeseca je u prosjeku povećan za 154%. Ispitanice nisu konzumirale ni biljne niti kakve druge lijekove Zaključak je da je 100% ispitanica u toku prakse od tri do četiri mjeseca otklonilo simptome ili se njihov intenzitet minimalno barem prepolovio.
Kome je namijenjena hormonalna joga terapija?
• Ženama iznad 35 godina
• Svim ženama sa simptomima menopauze: valovi vrućine, nesanica, razdražljivost, depresija, predmenstrualni sindrom, opadanje kose, gubitak libida, suha koža, suhoća rodnice, problemi s pamćenjem, glavobolja, migrena, bolovi u zglobovima, osteoporoza…
• Ženama kod kojih je uslijedila prerana menopauza prouzrokovana fizičkim opterećenjima (npr. Sportašice koje intenzivno treniraju) ili uslijed stresa
• Ženama koje se ne žele podvrgnuti hormonalnoj terapiji ili ju žele prekinuti • U posebnim slučajevima mlađim djevojkama s menstrualnim problemima (jaka krvarenja, snažni bolovi, izostanak menstruacije, policistični jajnici)
• Ženama s neostvarenim majčinstvom
Tko ne smije prakticirati hormonalnu yogu?
• Trudnice
• Žene oboljele od tumorski uvjetovanih zloćudnih tumora
• Žene s uznapredovalom endometriozom ili velikim miomima (manji miomi često nestaju prilikom vježbanja)
• Žene s akutnim srčanim problemima ili nakon operacije srca Hormonalna yoga ima dokazano djelovanje, no, da bi se nešto promijenilo podrazumijeva se ustrajnost, disciplina, redovitost. Te se kvalitete postepeno razvijaju ali važno je ne odustati. U tom slučaju rezultat sigurno neće izostati, Optimalno vrijeme za postizanje rezultata je između dva do četiri mjeseca. Iako, ćete prve promjene primijetiti već nakon 4 tjedna prakticiranja (5 x tjedno). HYT ne smije se prakticirati bez stručnih uputa. Svaka osoba je različita stoga učitelj procjenjuje u kojoj mjeri, koliko često i na koji način se treba prakticirati hormonalna joga. Kao i kod svih drugih oblika vježbanja joge postoje moguće kontraindikacije što je također jedan od razloga zbog kojih nije preporučljivo vježbati bez nadzora učitelja.
Na radionici koja će se održati 11. prosinca pod vodstvom certificirane učiteljice Nikoline Dežmarić-Krofak, sudionice će imati priliku upoznati Hormonalnu joga terapiju te naučiti provjerene tehnike za aktiviranje endokrinog sustava i ravnotežu hormona. Sudionice će također dobiti i skriptu s vježbama i uputama koje će im omogućiti prakticiranje kod kuće. Svaka polaznica dobiva: skriptu sa svim vježbama plus antistres program, 1 grupni sat zoom trening 12. prosinca u 18 sati.