FotogalerijaBogatstvo ponude uz biciklističke staze čine i vrlo popularne pješačke staze. Cikloturizam se gotovo idealno uklapa u turističke planove Parka. I naravno da to veseli jer potencijal za pedaliranje je ogroman, a u to sam se uvjerio u jednom danu obilazeći ovu idilu. Sada Lonjsko polje posjećuje oko 15 tisuća posjetitelja godišnje, a uglavnom su to organizirani školski i edukativni izleti te ekskurzije. No u individualnim dolascima velika je budućnost ovog kraja, a blizina Zagreba je velik potencijal. S većom i kvalitetnijom informacijskom i uslužnom ponudom te agresivnijom marketinškom, pa i medijskom kampanjom, Lonjsko polje bit će eldorado za sve, posebno za bicikliste. Veseli me da postajem dio tog projekta u unapređenju razvoja Parka i to ne bilo kakvim, već vodenim putem u ovu našu Amazonu uz sliv rijeke Save, Kupe, Lonje, Struga i Une te brojnih drugih rukavaca i meandra.
Ako se pitate, naglašavam: nije me upiknuo nijedan komarac! Možda je i to dobra pozivnica za posjet ovom kraju, tako da rečenica – 'joj, ne idem, tamo je sve puno insekata – baš i ne stoji. Možda ih i ima, ali mene su po povratku u Zagreb dohvatila odmah dva. Obično kada pišem blog, gledam fotomaterijal, pa me on vodi kroz turu, no ovaj put sve ide doslovno iz glave, pa će slike govoriti neku svoju priču. Videa ovaj puta nema, prepustio sam se čarima fotografije koje iz bloga u blog snimam sve češće akcijskom Garminovom kamerom Virb i to sve bolje i bolje. Rezultati koje postižem gotovo me zadivljuju, još boje malo 'bježe', no treba se malo priviknuti i osjetiti koji je trenutak najbolji za takvu kameru, s vrlo širokim kutom snimanja i kvalitetnim lećama.
Njena najveća vrijednost za mene je to što mi je stalno pri ruci čvrsto montirana na volanu bicikla. I tu su opet fotke koje radim za vrijeme pedaliranja i vožnje po neravnom terenu besprijekorne bistrine. Kao da su snimljene s mjesta i sa stativa. Kamera se također u trenu skine, iako naoko nepraktična i robusna, vrlo je pogodna za snimanje i iz ruke, doduše to se mora raditi 'napamet' jer je ekran mali i po dnevnom svjetlu se jednostavno ne vidi što se slika, nego se okvirno usmjerava prema objektu, za što treba malo vještine. No ja radim još malo iluzornije fotografije i svima koji imaju takvu kameru, preporučujem da snimaju s podignutom kamerom i rukom - nekada viši položaj kamere za pola metra može dati potpuno drugu vizuru. Takvih fotografija imam sve više i više. Kod videosnimanja je lakše. Uključivanjem kamere se sve snima, uostalom u tome smo svi vičniji jer je praktičnije i jednostavnije. Kamera ima mogućnost snimiti fotografiju za vrijeme vožnje npr. svakih 15 sekundi, no to još nisam isprobao jer postoji mogućnost da mi ne snimi ono što želim, ali za bilježenje putovanja je super i ne morate stalno pritiskati tipku za okidanje. Postoji dodatna mogućnost, mislim da je to već u ponudi, za daljinsko uključivanje kamere, no i tada morate nešto aktivirati, pa makar i daljinski. Fotografija ušća Save i Une koju sam snimio s velikog mosta u Jasenovcu je zadivljujuća, od detalja kupača koji su pod mostom do dubinske oštrine Save te dijela Hrvatske i obale Bosne.
A tu su zapravo dva mosta, jedan preko Save i drugi odmah na lijevo preko Une, gdje srećem hrvatsku policajku kojoj je upravo završila smjena na graničnom prijelazu koji je na teritoriju Bosne. To je zapravo put za Prijedor i Kozaru. A desno preko Save je uski hrvatski teritorij i tu se ide prema Hrvatskoj Dubici, Hrvatskoj Kostajnici. Malo mi je trebalo da shvatim da je odavde na dalje uzvodno Sava državna granica, a do Jasenovca je Una granica Bosne i Hrvatske. Jasno, ali geografska pouka na licu mjesta drukčije izgleda od pojmovno naoko jasnih stvari. Što je još obilježilo ovo Pedaliranje na plus 35? Svakako simpatična Ivana koja me brifirala o svim čarima i mogućnostima Parka i prikratila vrijeme oko podneva, kada vremenski uvjeti nisu bili nimalo ugodni. Onda je kao niotkuda puhnulo malo vjetra, iako se stalno ne vozim uz tok rijeke, a i veći dio Lonjskog polja sada je isušen, no nadao sam se malo boljem odnosu vlage i temperature zraka bar kada se približim Savi. Zapravo je sve bilo ok dok sam vozio bicikl, no s obzirom da sam se povremeno zaustavljao iz raznih razloga, ako ništa drugo radi okrepe ili nekog
selfieja, u času sam imao osjet da će me spržiti sunce. I tako su mi misli odletjele, pa zapravo je sve ok, najvažnije da sam dobro, sve je u redu, bit će to dobar blog. Ništa se nije, hvala Bogu, dogodilo. Naravno, onda se i dogodilo.
Imam jedan dobar savjet - ne stavljajte mineralnu vodu u bidon. Naime, na jednoj od prijašnjih vrućih tura dopalo mi se ispijanje hladne mineralne vode. Ovaj puta sam mineralnu ulio u bidon i stavio na ramu bicikla s namjerom da je tokom vožnje popijem, kada već daje tako dobre rezultate i novu snagu. Kada se ubrzo dogodila eksplozija, doslovno sam se skamenio - prvo nisam znao što se dogodilo, a onda kada sam pomislio da mi je pukla guma, i pao u očaj... no izgledalo je da guma ipak nije prazna? Ubrzo se sve razjasnilo, na ovih plus 40 na suncu mineralna je eksplodirala, poklopac bidona je vjerojatno odletio u Bosnu, no najvažnije je da je sve dobro - još sam se osvježio hladnom mineralnom gaziranom vodom. Idemo dalje, Pedaliranje ide dalje. Vruće je da ne može biti gore. Ima li spasa, sada već običnu vodu polijevam po glavi.