o NJOJ svi pričaju

Impresivna blistava kruna na lijesu kraljice Elizabete mnogima je zapela za oko, evo što znamo o njezinoj povijesti

15.09.2022 u 11:53

Bionic
Reading

Kraljičin lijes sada leži u Westminster Hallu nakon što su ga iz Buckinghamske palače ispratili kralj Charles, prinčevi William i Harry te drugi članovi kraljevske obitelji. Na vrhu lijesa nalazi se kruna teška 1,3 kilograma izrađena za krunidbu njezina oca, Georgea VI., a koju je kraljica nosila na svojoj krunidbi

Kraljica je svojedobno u rijetkom intervjuu za BBC u povodu dokumentarnog filma o njezinoj krunidbi 2. lipnja 1953. u Westminsterskoj opatiji u Londonu, otkrila kako je imperijalna državna kruna 'nezgrapna'. 'Srećom, moj otac i ja imamo glave istog oblika', kazala je kraljica.

Zanimljivo je kako je od trenutka kako je dospjela na prijestolje do krunidbe prošlo više od godinu dana, a odgoda je bila planirana kako bi se omogućilo odgovarajuće vrijeme za žalovanje nakon što je njezin otac i prethodni monarh George VI. preminuo.

Inače, Kraljičina krunidba snimana je i prenošena televizijski, kao prva u povijesti. Sam čin krunidbe obavio je nadbiskup Canterburyja, kao najviša crkvena osoba u Anglikanskoj crkvi.

Imperijalna državna kruna Elizabete II urešena je s 2686 dijamanata, 269 bisera, 17 safira i 11 smaragda. Glavni dijamant na prednjem dijelu se naziva Cullinan II. Brušen je od najvećeg dijamanta ikada pronađenog u Južnoafričkoj Republici 1905. Pronađen je u rudniku Premier Mine u gradu Cullinanu u Južnoj Africi i imao je 3106 karata (621 gram).

Cullinan je razlomljen na 9 velikih brušenih dijamanata i mnogo malih, a najveći brušeni dijamant nazvan je Velika zvijezda Afrike (Cullinan I) i ima 530 karata (106 grama). Nalazi se na vrhu engleskog kraljevskog žezla i drugi je po veličini komad (Cullinan II) koji se nalazi u engleskoj kraljevskoj kruni. Oba ta predmeta čuvaju se u sklopu engleskih kraljevskih dragulja u londonskom Toweru.

  • +2
Kruna Kraljice Elizabete II Izvor: Profimedia / Autor: - / Shutterstock Editorial / Profimedia

Osim njega, tu su i Crni prinčev rubin i Stuartov safir, koji ima 104 karata i vjeruje se da potječe iz vremena kralja Karla II. koji je stupio na prijestolje 1660., kojeg je navodno nosio u bitki kod Agincurta 1415. U vrijeme izrade koštala je oko 10.000 dolara. Današnja vrijednost mjeri se mlijunima dolara. Kruna nije osigurana, kao ni ostali kraljevski nakit.