Napetost, intrige, rituali i misterije iza zatvorenih vrata Vatikana dio su uzbudljivog filma 'Konklava' ('Conclave'). Režirao ga je Edward Berger, napisao Peter Straughan, a temeljen je na romanu Roberta Harrisa iz 2016. Psihološki triler koji je imao premijeru u kolovozu ove godine na Telluride Film Festivalu, osvojio je nagrade BAFTA - za najbolji film, kao i za izvanredan britanski film, najbolji adaptirani scenarij i najbolju montažu, a ima i 8 nominacija za Oscara
Jedan od najiščekivanijih filmova godine okupio je 'creme de la creme' glumačku ekipu sačinjenu od Ralpha Fiennesa, Stanleyja Tuccija, Isabelle Rossellini i Johnom Lithgowom, a oživljava opojnu mješavinu misterija, tradicije te politike unutar procesa izbora pape. Glumačke izvedbe, veliki su adut filma.
U središtu priče je napetost među najvišim osobama u Rimokatoličkoj crkvi između zahtjeva njihove vjere i želje za visokim položajem. Film prikazuje tihe rasprave u vatikanskim hodnicima i suptilno politikanstvo uključeno u proces u kojem će svatko tko se vidi da vodi kampanju za položaj vjerojatno biti isključen.
Kritike unutar crkvenih krugova
Međutim, film se suočava s kritikama unutar crkvenih krugova. Američki biskup Robert Barron, osnivač katoličkog medijskog servisa Word on Fire i jedan od najpraćenijih katolika na društvenim mrežama, upozorio je svoje pratitelje na platformi X da 'bježe od filma bježe od toga što brže mogu'. Smatra da film promovira 'progresivne parole o raznolikosti, inkluziji i ravnodušnosti prema doktrini', prikazuje crkvenu hijerarhiju kao 'gnijezdo ambicije, korupcije i očajničkog egoizma' te konzervativce prikazuje kao 'ksenofobične ekstremiste', a liberale kao 'samovažne spletkaroše'.
Za crkvene analitičare važno je pitanje tko će na idućoj stvarnoj konklavi biti izabran - hoće li kardinali nastaviti putem otvorenosti poput pape Franje ili će prevladati snage koje se protive njegovom papinstvu. Za kardinale će biti izazov pronaći kandidata koji ima dovoljan osobni kredibilitet za izbor za tu 'ulogu', navodi CNN.
Steven P. Millies, direktor Bernardin Centra na Katoličkom teološkom sveučilištu u Chicagu, ističe da je filmski prikaz procesa potvrđen svjedočanstvima kardinala koji su sudjelovali u konklavama. 'Konklava je politički događaj u najboljem smislu te riječi - promišljena, čak i molitvena rasprava o budućnosti zajednice', rekao je za CNN.
Kako teče izbor pape
Samo kardinali mlađi od 80 godina imaju pravo glasa koji svoje glasove daju u Sikstinskoj kapeli ispod freske Posljednji sud Michelangela, pišući ime kandidata na papirnate listiće koji se nakon prebrojavanja - spaljuju. Krugovi glasovanja nastavljaju se sve dok jedan kandidat ne dobije dvotrećinsku većinu. Mnoštvo koje je čeka na Trgu svetog Petra biva obaviješteno da je papa izabran kada iz dimnjaka Sikstinske kapele izađe bijeli dim.
'Obrati u radnji su bizarni i nevjerojatni'
CNN navodi da film 'Konklava' nastoji biti što realističniji. Harris je za pisanje romana dobio savjete od engleskog kardinala Cormaca Murphyja O'Connora, koji je sudjelovao u konklavama 2005. i 2013. godine. Scenarist Peter Straughan i filmska ekipa dobili priliku obići Sikstinsku kapelu.
Film vjerno prikazuje situacije kao što je dolazak kardinala s prtljagom, zajedničkih obroka i prijevoza autobusima između glasanja. Također je prikazano i zatvaranje sobe preminulog pape, uništenje njegovog prstena, prisege koju kardinali polažu prije glasanja te korištenje kemikalija kako bi se osigurala ispravna boja (crni dim označava neuspješno glasanje, a bijeli dim pokazuje da je novi papa izabran). Film ima greške u sitnim detaljima, poput rasporeda stolova u Sikstinskoj kapeli ili načina na koji se kardinali obraćaju jedni drugima. Tom Reese, isusovački svećenik i crkveni komentator za CNN je rekao: 'Gluma i produkcija su izvrsni, ali obrati u radnji su bizarni i nevjerojatni'.
Millies smatra da se u filmu ne radi toliko o završnom zapletu ili samom procesu izbora pape. On to vidi kao unutarnju borbu jednog kardinala s vjerom i ponovnim pronalaskom vjere što opisuje kao 'prelijepo za gledati'.