BIVŠA KRALJICA SOFIA

Na tronu nije od 2014., no svih ovih godina vlada Španjolskom iz sjene

07.11.2023 u 06:11

Bionic
Reading

Na svečanosti organiziranoj povodom 18. rođendana španjolske prijestolonasljednice, princeze Leonor, mnogi su ostali iznenađeni jer na njoj nisu bili prisutni njezini djed i baka, bivši kralj Juan Carlos i kraljica Sofia, koja je samo dva dana nakon unuke proslavila 85. rođendan

Malo je reći da je javnost ostala iznenađena kada se na proslavi punoljetnosti buduće španjolske kraljice, princeze Leonor, nisu pojavili njezini djed i baka. Iako je nekadašnji kralj Juan Carlos, koji je zbog svojih financijskih malverzacija abdicirao i ostavio tron u rukama sina, kralja Felipea VI, te potom pobjegao u egzil, stigao samo zbog ove svečanosti u Španjolsku, on i njegova supruga, bivša kraljica Sofia, s kojom odavno ne živi, nisu bili među uzvanicima.

Dobro upućeni odmah su povezali to da je samo nekoliko dana ranije nekadašnja kraljica snimljena u suzama te kako je vrlo vjerojatno razlog taj što nije bila pozvana na svečanost. Navodno joj je poziv odbio uputiti sin, kralj Felipe VI, i to upravo zbog povratka oca, kralja Juana Carlosa, koji isto tako nije bio pozvan na rođendan.

Prema dobro upućenim izvorima iz palače, odluka je navodno bila zajednička i odvila se upravo između oca i sina - Juana Carlosa i Felipea - zbog čega je jedino Sofia ostala zakinuta.

Bivša španjolska kraljica Sofia
  • Bivša španjolska kraljica Sofia
  • Bivša španjolska kraljica Sofia
  • Bivša španjolska kraljica Sofia
  • Bivša španjolska kraljica Sofia
  • Bivša španjolska kraljica Sofia
    +7
Bivša španjolska kraljica Sofia Izvor: Profimedia / Autor: AFP / AFP / Profimedia

Vijest zasigurno nije zatekla kraljicu Letiziju, koja sa svekrvom odavno ima narušen odnos, i to nije nikakva tajna u španjolskom narodu, jer su nekoliko puta imale i javne okršaje.

Bivša španjolska kraljica Sofia rođena je 2. studenog 1938. u Ateni pod imenom princeza Sophia Margarita Victoria Frederika od Grčke i Danske. Njezini roditelji bili su grčki princ Pavlos od Grčke i princeza Frederica, kći Ernesta Augusta, pretendenta na krunu Hannovera koja odavno ne postoji.

Krštena je samo nekoliko mjeseci kasnije u kraljevskoj palači u Ateni, a njezini su krsni kumovi bili ujak, grčki kralj Georgios II, i tetka, grčka princeza Irena, danska kraljica Alexandrine, talijanska kraljica Elena te kraljica majka Elizabeta.

Prve godine života provela je u inozemstvu jer je grčka kraljevska obitelj tijekom 2. svjetskog rata pobjegla iz zemlje. Neko vrijeme živjeli su u Egiptu i Južnoafričkoj Republici, gdje je rođena njezina mlađa sestra, princeza Irene, da bi se 1946. vratili u Grčku. Njezin otac sjeo je na prijestolje već iduće godine, nakon smrti svog brata, kralja Georgiosa II, koji nije imao djece ni nasljednika.

Sa školovanjem je Sofia nastavila u internatu na jugu Njemačke, a kada se vratila u Grčku, studirala je predškolski odgoj, glazbu i arheologiju. Naknadno je dobila priliku otići u Veliku Britaniju te je pohađala nastavu na koledžu Fitzwilliam, koji se nalazi u sklopu Cambridgea.

Tijekom Olimpijskih igara u Rimu 1960. godine bila je članica grčke reprezentacije u jedrenju, a svog budućeg supruga Juana Carlosa, s kojim je krvno povezana u trećem koljenu, upoznala je 1954. tijekom krstarenja koje su njezini roditelji organizirali za nekoliko kraljevskih obitelji. Prvenstveni povod takvom krstarenju bila je promocija grčkog turizma, no šuškalo se kako je pravi povod želja kraljice Frederice da spoji mlade članove različitih kraljevskih obitelji.

Sofia i Juan Carlos vjenčali su se 14. svibnja 1962. u Ateni, gdje su održane katolička, kao i civilna ceremonija te obred po pravilima Grčke pravoslavne crkve. Udajom za budućeg španjolskog kralja grčka princeza prigrlila je španjolski izgovor svog imena i prihvatila katoličku vjeru svog supruga. Iako je bila druga u naslijeđu grčkog trona, zbog udaje za Juana Carlosa odrekla se svojih prava.

U vrijeme njihova vjenčanja Španjolskom je vladao diktator Francisco Franco, a koji je rekao da je Španjolska još uvijek monarhija, unatoč odsutnosti monarha. Tek 1969. godine Franco je odlučio da će ga Juan Carlos naslijediti na čelu države, otvarajući tako Juanu Carlosu i Sofiji put da postanu kralj i kraljica Španjolske.

U braku su dobili troje djece - 1963. infantu Elenu, 1965. infantu Cristinu i 1968. današnjeg kralja Felipea Vi - a oni su im podarili osmero unučadi. Službeno su proglašeni kraljem i kraljicom 1975. godine, smrću Franca, koji je bio uvjeren da će Juan Carlos nastaviti njegovu diktaturu, no on je napravio suprotno - donijevši demokraciju svojoj zemlji.

Smatra se da je Juan Carlos odigrao ključnu ulogu u mirnoj tranziciji Španjolske u demokraciju te je, sa suprugom Sofijom, godinama dobivao pohvale svog naroda.

No u listopadu 2008. knjiga Pilar Urbano, pod nazivom ‘Kraljica izbliza’, izazvala je snažnu kontroverzu jer je sadržala navodne izjave u kojima je Sofia kritizirala španjolsku umiješanost u vojnu intervenciju u Afganistanu, ali i njezini istupi u kojima se nije ustručavala iskazati svoje protivljenje istospolnim brakovima i abortusu. Iako je kraljevska obitelj aktivno radila na tome da demantira sve te tvrdnje, to ih je ipak dovelo do toga da se nađu na udaru kritika.

Vladali su zemljom sve do 2014., kada je Juan Carlos abdicirao u korist sina. A iako se on povukao sa svih dužnosti, njegova supruga, bivša kraljica Sofia, nastavila je igrati svoju ulogu u španjolskoj kraljevskoj obitelji.

Kraljica Sofia svih je godina svog braka i vladavine bila itekako svjesna toga da joj je suprug nevjeran, jer on se to nije ni trudio sakriti. Upravo zbog toga nikoga nije začudilo to što nije ni trenutka dvojila ostati u Španjolskoj kada je on otišao u egzil. U Španjolskoj je javna tajna bila da je par samo kratko bio sretan zajedno te da se Sofia iselila iz bračne postelje u drugu sobu još krajem 70-ih.

Čak i nakon abdikacije svog supruga 2014. i kasnijeg dolaska sina Felipea na španjolsko prijestolje, Sofija je zadržala središnju ulogu u obitelji, podržavajući planove svog sina i snahe, kao i održavajući vlastite. Sve to vrijeme uživala je iznimnu popularnost među španjolskim narodom.

Danas se sve više povlači iz javnog života, trudeći se biti ‘ispod radara’, no prema svemu sudeći - i kada se službeno umirovi, nastavit će živjeti u Madridu, koji joj je dom otkako je Franco stavio njezinog supruga na kraljevsku poziciju.

U mirovini će se napokon moći posvetiti brizi za svoju grčku obitelj, što je već pokazala preselivši sestru Irene u Španjolsku, a u isto vrijeme dat će sve od sebe da nastavi podržavati sina u njegovom svakodnevnom zadatku vraćanja vjere u monarhiju.