HRABRO SU ISTUPILE

Pošast suvremenog doba: Ove su slavne osobe priznale svoju borbu s bipolarnim poremećajem

26.07.2020 u 21:36

Bionic
Reading

Bipolarni poremećaj ili, točnije, bipolarni afektivni poremećaj, karakterizira značajan poremećaj razine raspoloženja i aktivnosti, a zbog stanja pri kojem se razdoblja depresije izmjenjuju s razdobljima manije, za bolest je nekad bio uvriježen naziv manična depresija. Neke slavne osobe, pogođene ovom psihozom, podijelile su svoja iskustva

Kad se osoba koja pati od bipolarnog poremećaja nalazi u povišenom stanju povećane energije i aktivnosti, ovisno o intenzitetu simptoma govorimo o hipomaniji ili maniji, dok se u trenucima sniženog raspoloženja, energije i aktivnosti govori o depresiji.

Bipolarni poremećaj spada u teške psihoze i nema pravila u trajanju nasumično izmjenjivanih faza. Između napada manije i depresije osoba ostaje zdrava.

Kod bipolarnog poremećaja u stanju manije misli naviru bujicom, a osoba zrači srećom i samopouzdanjem. No prije ili kasnije slijede depresivne misli i osjećaji. Sve se to izmjenjuje u nepravilnim razmacima, što na kraju dovodi do izrazitog umora i iscrpljenosti.

Oko jedan posto opće populacije razvit će bipolaran poremećaj, a među njima je dosta slavnih osoba koje su svoja iskustva s ovom psihozom spremno podijelile s javnošću.

Kanye West

Priča o ovom poremećaju, od kojih boluju i mnogobrojne slavne osobe, ponovno je aktivirana posljednjih dana, nakon što je slavni reper i dizajner Kanye West počeo u javnosti imati ispade. Da se i sam bori s bipolarnim poremećajem, otkrio je prije dvije godine gostujući kod Davida Lettermana, kojem je objasnio kakve mu je sve 'epizode' to psihičko stanje donijelo i što mu se mota po glavi kada ga uhvati paranoja.

'Ako ne uzimate lijekove svaki dan, možete se dovesti do kritičnog stanja zbog kojeg lako možete završiti i u bolnici. Tada se počnete ponašati neurotično, kako to naši tabloidi vole reći', otkrio je Kanye West.

Mariah Carey

Slavnoj pjevačici, koja je zauzimala vrhove top ljestvica, bipolarni poremećaj dijagnosticiran je 2001. godine, no kako je otkrila za časopis People, godinama je živjela u poricanju i izolaciji. Liječničku pomoć napokon je zatražila nakon niza problema u profesionalnom i ljubavnom životu.

'Okružila sam se pozitivnim ljudima i ponovno radim ono što volim – pišem pjesme i stvaram glazbu', otkrila je svoj recept za borbu protiv bipolarnog poremećaja Carey.

Carrie Fisher

Glumici koju ćemo pamtiti po ulozi princeze Leie u franšizi 'Ratovi zvijezda' bipolarni poremećaj dijagnosticiran je u dobi od 24 godine. Nakon gotovo fatalnog predoziranja drogom Fisher je završila na rehabilitaciji tijekom koje je napisala roman 'Razglednice s ruba'. U svojim javnim nastupima, bilo na pozornici ili u intervjuima, pozivala je na posvećivanje više pažnje istraživanju ovog stanja od kojeg je i sama patila. Umrla je iznenada 2016. godine od srčanog udara.

Bebe Rexha

Pjevačica albanskih korijena, koja je pjesmom 'Mean to be' u suradnji sa skupinom Florida Georgia Linea bila nominirana za nagradu Grammy i koja je suautorica Eminemove pjesme 'The Monster', o svojoj je dijagnozi progovorila putem Twittera.

'Bipolarna sam i više se toga ne sramim. Sljedeći album bit će mi najomiljeniji, jer ništa više ne držim u sebi', otkrila je pjevačica.

Mel Gibson

O svom bipolarnom poremećaju slavni je glumac progovorio u dokumentarcu iz 2008. godine. Na filmskoj sceni pojavio se kao akcijski junak, svoje je djelovanje proširio na produkciju i režiju, a svojim radom zaradio je i dvije nominacije za Oscara. Godine 1985. časopis People proglasio ga je najseksipilnijim živućim muškarcem. Sve je to palo u drugi plan kad je naslovnice počeo puniti problemima iz svog privatnog života pa je 2006. urlao na policajca koji ga je privodio zbog vožnje u pijanom stanju, a 2012. suočio se i s optužbama za obiteljsko nasilje.

Demi Lovato

Pjevačica i glumica slavu je stekla u Disneyjevom filmu 'Camp Rock', a nakon snimanja njegovog nastavka i uloge u televizijskoj seriji 'Sonny With a Chance' 2010. se prijavila u kliniku zbog ovisnosti i samoozljeđivanja. Tamo joj je dijagnosticiran bipolarni poremećaj, a o svojim borbama s ovom psihozom progovorila je u MTV-jevom dokumentarcu emitiranom 2012. godine.

Russell Brand

Krenuo je kao stand-up komičar, okušao se kao voditelj na MTV-ju, a potom i kao glumac u filmovima 'Preboljeti Sarah Marshall' i 'Kako je Gru ukrao mjesec'. Zbog kontroverznih opaski izgubio je poslove na MTV-ju i BBC-ju, a u braku s pjevačicom Katy Perry nije ostao ni dvije godine. Bipolarni poremećaj dijagnosticiran mu je još kao mladiću, o čemu je progovorio u svojoj prvoj autobiografiji objavljenoj 2007. godine. U knjizi 'Recovery: Freedom from Our Addictions' iz 2017. detaljno je opisao svoje borbe sa zloupotrebom droga.

Brian Wilson

Predvodnik kalifornijskog surf zvuka napisao je i producirao devet albuma i 16 hit singlova za Beach Boyse u rasponu od samo tri godine. Zbog napada panike u avionu 1964. godine bio je prisiljen odustati od turneja, a godinu kasnije Wilson je počeo eksperimentirati s LSD-om. Zbog svog bipolarnog poremećaja, o kojem je doznao godinama kasnije, desetljećima je bio fizički i emocionalno nesposoban za skladanje i odlaske na turneje.

Kurt Cobain

Jedan od suosnivača Nirvane patio je još kao dijete od poremećaja manjka pažnje, a kasnije i od bipolarnog poremećaja. Svoje stanje nikad nije liječio. Kao vođa grunge rock pokreta u Seattlu Cobain je doživio svjetsku slavu, ali ona mu je donijela samo probleme. Borio se s depresijom, a život je okončao 1994. u 27. godini života.

Jimi Hendrix

Rock legenda i jedan od najvećih gitarista svih vremena iz srednje je škole izbačen, u 'životopisu' ima i krađu automobila, a u vojsci je izdržao samo godinu dana jer su njegovi zapovjednici predložili prijevremeno otpuštanje. Svoje probleme s promjenama raspoloženja opisao je u pjesmi naziva 'Manic Depression'. Umro je prije pola stoljeća u 27. godini, a unatoč problemima s mentalnim zdravljem, na spomen njegovog imena i danas se govori samo o njegovim legendarnim nastupima na Monterey Pop Festivalu i Woodstocku.

Ernest Hemingway

Nobelovom nagradom nagrađeni pisac cijelog je života pokazivao sklonost manično-depresivnom ponašanju, obiteljskoj osobini koja je pogađala njegove roditelje, ali i sina i unuka. Unatoč osobnosti koja je nadrasla njegov život i romanima poput 'Zbogom oružju' i 'Kome zvono zvoni', Hemingway je patio od depresija i paranoje. Opsjednut smrću, pisac si je sam presudio 1961. godine.

Ted Turner

Osnivač Turner Broadcastinga i CNN-a s bipolarnim poremećajem i depresijom borio se veći dio svog života, a unatoč tome malu nezavisnu televizijsku stanicu u Atlanti pretvorio je u globalni medijski konglomerat. U jednom je trenutku bio vlasnik momčadi Atlanta Braves i osvojio America's Cup.

Catherine Zeta-Jones

Velška zvijezda osvojila je Oscara za najbolju sporednu ulogu u filmu 'Chicago', nagrađena je nagradom Tony za svoj rad u kazalištu, a nekoliko je puta nominirana i za nagradu Zlatni globus. S holivudskim glumcem Michaelom Douglasom u braku je od 2000. godine, a stres kojem je bila izložena tijekom njegove borbe s rakom jezika doveo ju je do depresije i dijagnoze bipolarnog poremećaja.

Vivien Leigh

Rođena u Engleskoj kao Vivian Mary Hartley, Vivien Leigh je svjetsku slavu stekla zahvaljujući ikoničnom portretu Scarlett O'Hare u filmu 'Zameo ih vjetar'. Suprugu cijenjenog glumca Laurencea Oliviera pratila je reputacija vrlo teške osobe na filmskom setu. Veliki dio svog života u odrasloj dobi Vivien se borila s teškim depresijama i manijama, a liječena je terapijom elektrošokovima.

Frank Sinatra

Od svojih početaka kao idol tinejdžera do uspješne filmske i scenske karijere, popularnost Franka Sinatre nikad nije blijedjela. Prodao je više od 150 milijuna ploča, bio zvijezda Las Vegasa i osvojio Oscara za najbolju sporednu ulogu u filmu 'Odavde do vječnosti'. Izvan scene njegovo je promjenjivo raspoloženje bilo legendarno, kao i njegovo milosrđe.

Sinead O'Connor

Irska pjevačica i tekstopisac na glazbenoj je sceni zabljesnula 1990. godine hitom 'Nothing Compares 2 U'. Tijekom nastupa u emisiji 'Saturday Night Live' 1992. godine poderala je Papinu sliku i priskrbila si brojne kritike. Da pati od bipolarnog poremećaja, otkrila je 2007. godine, a deset godina kasnije na društvenim medijima je podijelila video u kojem detaljno opisuje svoju borbu s mentalnom bolešću.

Jean-Claude Van Damme

Belgijska zvijezda akcijskih filmova s borilačkim vještinama karate je počeo trenirati s deset godina i osam godina kasnije stekao crni pojas. U svijet slavnih probio se filmom 'Krvavi sport' iz 1988. godine, a deset godina kasnije otkrio je da pati od bipolarnog poremećaja. Van Damme je 2011. godine otkrio da uzima lijekove za promjene raspoloženja, s kojima je suočen još od djetinjstva.

Patty Duke

Dobitnici Oscara za ulogu Helen Keller u filmu 'Čudotvorka' bipolarni je poremećaj dijagnosticiran 1982. godine. Od tada je dobar dio svoga života posvetila edukaciji javnosti o problemima mentalnog zdravlja. Lobirala je u Kongresu za financiranje i istraživanje te napisala dvije autobiografske knjige o svojoj bolesti. Umrla je 2016. godine od sepse u 69. godini.

Winston Churchill

Kao Prvi lord Admiraliteta na početku Prvog svjetskog rata i premijer Velike Britanije u Drugom svjetskom ratu, Churchill je poticajnim govorima i radioemisijama okupljao ljude i pozivao ih na otpor Njemačkoj. Međutim Churchill je vodio i svoj osobni rat protiv depresije, samoubilačkih misli i manjka sna. Nazivao je to svojim 'crnim psom'. Unatoč svom mentalnom stanju, napisao je 43 knjige i dobio Nobelovu nagradu za književnost. Umro je 1965. godine u 90. godini.