Zauzima mali skriveni kutak pariškog groblja, a tisuće obožavatelja ga pola stoljeća poslije još uvijek traže. Jim Morrison i dalje je nezaobilazan u Gradu Svjetlosti
Smrt frontmena Doorsa 3. srpnja 1971. bio je jedan od ključnih znakova da se optimizam 60-ih godina prošlog stojeća približava mračnome kraju. Danas 'kralj guštera' počiva na groblju Pere-Lachaise na istočnom kraju grada.
Čak i uz pomoć Google Mapsa nije ga lako pronaći. To je odluka obitelji koja se s pravom pribojavala poplave obožavatelja.
'To je groblje koje je posebno volio. Često se dolazio ovdje šetati', rekla je rock kritičarka i obožavateljica Sophie Rosemont.
'Htio je biti pokopan do Oscara Wildea', rekla je Rosemont, ali je to mjesto bilo previše istaknuto.
Osamljenost groba nije uspjela spriječiti milijune ljudi da mu desetljećima odaju počast. Ondje su za fotografije pozirale i rock legende poput Patti Smith.
Nadgrobni spomenik zaštićen je pregradama, ali nema sumnje da će ponovno biti na meti ovaj tjedan.
Nije umro ovdje
Morrisonov posljednji dom bio je stan na trećem katu u ulici Beautreillis na broju 17 u boemskoj četvrti Marais.
Vlasnica stana bila je manekenka Elizabeth 'Zozo' Lariviere, a Morrison se ondje preselio sa svojom djevojkom Pamelom Courson i nadao se da će pobjeći od ludila slave u Sjedinjenim Državama i posvetiti se pisanju. U Pariz se preselio 1971. nakon što je u Sjedinjenim Državama osuđen zbog javne golotinje i psovke nakon što se navodno pokazao više kože nego što je smio tijekom svirke u Miamiju 1969. Zbog toga je osuđen na šest mjeseci zatvora, a u francuskoj prijestolnici živio je dok se žalio na presudu.
Prema službenoj verziji umro je u kadi od srčanog udara s 27 godina, a pronašla ga je Courson. Obdukcija nikad nije izvršena, a mnogi su vjerovali da je umro od predoziranja drogom, što je potaknulo brojne teorije zavjere koje se i danas kovitlaju.
Njegova smrt objavljena je dva dana kasnije, a do tada je već bio pokopan na groblju Pere Lachaise - posljednjem počivalištu Oscara Wildea, Edith Piaf i Gertrude Stein – i to nakon sprovoda kojem je prisustvovalo samo pet ljudi.
Courson je isprva podržavala teoriju da je umro od srčanog udara, ali je s vremenom dala različite verzije o uzroku njegove smrti prije no što je umrla od predoziranja drogom u Los Angelesu 1974.
No na fasadi njegove stare zgrade netko je ostavio poruku: 'Jim Morrison nije umro ovdje'.
Novinar Sam Bernett godinama je istraživao slučaj i tvrdi da se rock legenda predozirala u zahodu noćnog kluba Rock'n'Roll Circus.
'Lice mu je bilo sivo, oči zatvorene, ispod nosa je bilo krvi, a oko lagano otvorenih usta bijele pjene; nije disao', piše Bernett u knjizi 'The End: Jim Morrison'.
Pjevačica i ikona 60-ih Marianne Faithfull podržala je tu priču u intervjuu za časopis Mojo i rekla da je Morrisonu kobnu dozu dao diler Jean de Breteuil s kojim je tada izlazila.
Zdravica za Jima
Noćni klub na adresi Rue de Seine 57, koji odavno ne postoji, 'bio je prilično ludo mjesto', rekla je Rosemont.
'Posjećivali su ga intelektualci, hipiji, manji i veliki nasilnici, bogataši, zvijezde poput Micka Jaggera...'
Druga mjesta koja Morrisonovi obožavatelji obilaze uključuju jedan od najljepših pariških trgova Place des Vosges i kioske s knjigama niz rijeku Seine gdje je Morrison volio lutati i nastojao ostati što anonimniji.
Također zalaze i u kultnu knjižaru 'Shakespeare and Company'.
'To je mjesto za koje se Morrison vrlo brzo vezao. Nije dobro govorio francuski iako je jako volio Rimbauda, Beaudelairea, Mallarmea', rekla je Rosemont.
To ga je redovito dovodilo na lijevu obalu blizu kuće njegove prijateljice, redateljice Agnes Varde te u kafić La Palette gdje je volio piti i gdje će se u subotu sigurno nazdraviti u njegovo ime.