Britanska kraljevska obitelj, poznata po svojoj dugoj povijesti i tradiciji, ima i zanimljivu, pomalo zbunjujuću, priču o obiteljskim prezimenima. Ovo nije jednostavna tema, jer su se pravila i običaji mijenjali kroz stoljeća, a osobne preferencije i političke okolnosti odigrale su značajnu ulogu
Prije 20. stoljeća, članovi britanske kraljevske obitelji nisu koristili prezimena, kao što se danas koriste. Identificirali su se imenom vladajuće kuće ili dinastije, poput Tudora, Yorka ili Hanovera. Kraljevi i kraljice potpisivali su se samo imenom, a taj se običaj zadržao do danas. Dinastije su se mijenjale s promjenom linije nasljeđivanja, često kroz ženske linije ili rivalstva unutar obitelji.
Ključna promjena dogodila se 1917. godine, tijekom Prvog svjetskog rata kada je kralj George V, suočen s antinjemačkim raspoloženjem, donio radikalnu odluku. Njegova dinastija, Saxe-Coburg-Gotha, imala je njemačke korijene, što je u ratno vrijeme bilo neprihvatljivo te je upravo zbog toga promijenio ime dinastije u Windsor, po dvorcu Windsor, i proglasio Windsor službenim prezimenom kraljevske obitelji.
Dolazak Mountbattena
Godine 1947., princeza Elizabeta (buduća kraljica Elizabeta II) udala se za Philipa Mountbattena, princa od Grčke i Danske. On je pak bio iz kuće Schleswig-Holstein-Sonderburg-Glücksburg te je na posljetku uzeo angliziranu verziju prezimena Battenberg svoje majke. Prije vjenčanja, odrekao se svojih titula i prava na grčko i dansko prijestolje.
Nakon Elizabetinog stupanja na prijestolje 1952. godine, a na savjet Winstona Churchilla, prezime Mountbatten je privremeno 'napušteno', no pitanje prezimena postalo je ponovno aktualno 1960. godine.
Mountbatten-Windsor: Kompromisno rješenje
Želja kraljice Elizabete II i princa Philipa bila je da se njihovi izravni potomci razlikuju od ostatka kraljevske obitelji, ali bez mijenjanja imena vladajuće kuće Windsor. Upravo je iz tog razloga 1960. godine donesena odluka da će kraljičini potomci, osim onih s titulama Visočanstvo, kao i princ ili princeza te udanih žena, nositi prezime Mountbatten-Windsor.
Ovo je značilo da su sva kraljičina djeca, u situacijama kada im je prezime potrebno, koristila Mountbatten-Windsor. Ovo prezime prvi put se službeno pojavilo 1973. godine, u matičnoj knjizi vjenčanih, kod princeze Anne i kapetana Marka Phillipsa.
Sussex, Wales, York...
Iako je Mountbatten-Windsor službeno prezime, neki članovi kraljevske obitelji koriste i prezimena izvedena iz njihovih titula. Tako je, primjerice, princ Harry tijekom služenja u vojsci koristio prezime Wales, po tituli svog oca, tadašnjeg princa od Walesa, a to isto prezime danas koristi princ William, koji je preuzeo očevu titulu princa od Walesa.
Nakon vjenčanja s Meghan Markle, princ Harry je dobio titulu vojvode od Sussexa, a Meghan je postala vojvotkinja od Sussexa. Njihova djeca, Archie i Lilibet, rođeni su s prezimenom Mountbatten-Windsor, budući da u to vrijeme nisu imali titule princa i princeze. No, nakon što je kralj Charles III stupio na prijestolje, Archie i Lilibet su postali princ i princeza, te se sada, prema kraljevskoj tradiciji, prezivaju Sussex.
U svojoj novoj emisiji 'With Love, Meghan', Meghan Markle je izjavila da joj je 'obiteljsko prezime' Sussex izuzetno važno. Princeze Beatrice i Eugenie, kćeri princa Andrewa i Sarah Ferguson, koristile su prezime York, po tituli svojih roditelja (vojvoda i vojvotkinja od Yorka), no nakon udaje, obje su uzele prezimena svojih supruga.