Najava američkog predsjednika Donalda Trumpa o uvođenju drastičnih 'recipročnih' carina gotovo svim državama svijeta, a potom i djelomičan početak njihove naplate, očekivano je izazvala početak sloma tržišta kapitala diljem svijeta. Azijske i europske dionice u debelom su crvenom, a potpun potop očekuje se u prvim satima rada američkih burzi
Posve neuobičajeno za pretkrizna i krizna razdoblja - u padu je i cijena zlata, ali i bitcoina. Analitičari opisuju situaciju kao 'pokolj' i 'nadolazeću ekonomsku nuklearnu zimu', a globalna recesija sve se češće opisuje kao neizbježna. Pritom treba znati da se u započetom ekonomskom ratu tek očekuje odgovor Europske unije, kao i niza drugih zemalja koje ne žele ili nisu u prilici pregovarati s novom američkom administracijom.
'Carine su prekrasne!' inzistira i dalje Trump, tvrdeći da se neće povući, premda njegova administracija plasira informacije o '50 država koje su se javile za pregovore', što ipak podrazumijeva da postoji mogućnost prilagođavanja odluka, nakon što se u Trumpovu stilu obavi trgovina o tome.
iPhone bi mogao koštati 30 tisuća dolara
Analitičari su složni u stavu da američke carine nisu doista uvedene kao alat kojim bi se recipročno odgovorilo na carinsko opterećenje američkog izvoza, nego kao poprilično jednostavan pokušaj smanjenja američkoga trgovinskog i proračunskog deficita - za što se ostavljaju male šanse, jednako kao i za promoviranu reindustrijalizaciju samog SAD-a i povratak proizvodnih pogona iz zemalja sa znatno jeftinijom radnom snagom.
Kad bi Apple doista u potpunosti proizvodio svoj iPhone u matičnoj državi, izračunato je, njegova maloprodajna cijena trebala bi iznositi čak 30 tisuća dolara.
Ne treba paničariti zbog kratkoročnih padova
'Performanse tržišta kapitala u svrhu zabave može se promatrati kratkoročno u danima i tjednima, pa i mjesecima - no iz perspektive postojanog, staloženog i racionalnog ulagača, koji razumije da su mu vrijeme i strpljenje najveći saveznici, ovo je kratka sekvenca koja ne bi trebala imati poseban utjecaj na performanse u roku od deset ili dvadeset godina', kaže za tportal financijski analitičar Andrej Grubišić komentirajući rijetko viđenu paniku i potop na svjetskim burzama.
Povijest je, dodaje, pokazala da do oporavka tržišta može doći jednako brzo kao i do njegova pada, pa su oni koji se zabrinjavaju kratkotrajnim trendovima 'na pogrešnom mjestu'.
No o Trumpovu uvođenju carina, a potom i najavama odmazde na njih, ovaj ekonomist ima znatno negativnije i oštrije mišljenje.
Carine prijetnja potrošačima, radnicima i investitorima
'Ekonomska povijest kristalno je jasno pokazala da prosperitet ne dolazi izolacijom i nametanjem velikih troškovnih barijera na kupnju proizvoda ili usluga iz inozemstva - već upravo suprotno. Nadalje, sve carine, trošarine i slični nameti imaju svoju interesnu skupinu, a to su takozvani domaći proizvođači, dok potrošači s druge strane trpe štetu. To je jasna i dokumentirana ekonomska istina', kaže Grubišić.
On ukazuje na to da će uvođenje carina rezultirati vidljivim efektima poput povećanja cijena za potrošače - a na kraju dana svi ljudi zapravo su potrošači - ali i drugih učinaka za građane koji su zaposlenici u tvrtkama, kao deponenti u bankama ujedno su indirektni kreditori te su suvlasnici različitih biznisa - ako nikako drugačije, onda kroz udjele u mirovinskim fondovima.
Birokrati i administracija kao jedini pravi pobjednici
'No tu su i nevidljivi efekti: ako smo prisiljeni više trošiti, a da pritom ne dobivamo više nego dosad, onda ćemo na drugoj strani morati manje trošiti. Biznisi će manje investirati, bit će manje zapošljavanja, plaće će sporije rasti, a kreditna sposobnost mogla bi padati. To su oportunitetni troškovi koje se u ovom trenutku ne može ni procijeniti', kaže Grubišić.
'Još jedna interesna skupina kojoj odgovara uvođenje carina i novih nameta su, dakako, birokrati i državna administracija', upozorava sugovornik tportala te ne smatra da je izgledno ostvarenje Trumpove ideje da će ovi prihodi dovesti do smanjenja deficita, a onda i omogućiti smanjenje ili ukidanje poreza za Amerikance.
Trumpove mjere protivne su osnovnim ekonomskim načelima
'Definitivno postoje drugačiji načini za smanjenje poreza i deficita. Trump je potpuno razočarao kao nominalni republikanac: oni bi barem na papiru trebali biti skloni konzervativnoj ekonomskoj politici, odnosno tezi da se do najveće količine najrelevantnije istine može doći samo ako se u najrazumnijoj mogućoj mjeri odluke prepuste tržištu. Sve što Trump radi potpuno je suprotno', kaže Grubišić.
Jedino gore od toga, upozorava, bit će najavljene 'famozne protumjere' Europske unije, a one bi, po njemu, dovele do još većih cijena i još manje efikasnosti europskih proizvođača, a onda i do povećanja cijena kao logične posljedice svega toga. Zatim i do inflacije.
Pandorina kutija je otvorena
'U slučaju da svi ostali elementi ostanu nepromijenjeni, carine imaju tendenciju raditi pritisak na razinu cijena jer se ne povećava obujam proizvodnje ili konzumacije, nego barijere koje proizvode čine skupljima, i to na arbitraran način. Što se tiče moguće recesije, toga se ne treba bojati jer bi do nje došlo prije ili kasnije, radi se naprosto o prirodnom ekonomskom fenomenu', kaže Grubišić.
'Ekonomska istina pokazuje da su carine partikularni, a ne nacionalni interes, pa se treba bojati postavljanja arbitrarnih normi djelovanja i prakse da neki birokrat proizvoljno koristi svoju moć te postavlja određene skupine ili poduzeća u povlašteni, odnosno podređeni položaj. To je otvaranje Pandorine kutije i šokantno je da danas, u 2025. godini, pored svih dostupnih podataka, i dalje postoje oni koji u blaženoj hrabrosti - ili blaženom neznanju - tvrde da će rezultat biti drugačiji', čudi se ovaj analitičar.
Potencijalni utjecaj na hrvatsko gospodarstvo
Trumpove carine će, smatra, na Hrvatsku sasvim sigurno imati određenog efekta utjecajem na konkretne industrije poput proizvodnje oružja ili farmaceutike, a djelomično i proizvodnje hrane.
'No treba se odmaknuti od narativa o kolektivnom utjecaju i koncentrirati na stvarne i konkretne efekte. Bruto društveni proizvod možda mjeri agregatnu aktivnost i potrošnju, ali nitko od nas ne proizvodi i ne radi da bi pridonio BDP-u, nego iz svog interesa. Utjecaj Trumpovih carina na Hrvatsku, dakle, teoretski može biti neutralan ili blago negativan - ali na pojedine segmente gospodarstva i pojedine biznise može biti devastirajući', zaključuje ovaj analitičar.