Europa je fascinantno mjesto jer objedinjuje nevjerojatne različitosti. Nova emisija Priča o Europi, koja se prikazuje svake subote u 20.00 na kanalu Viasat History, otkrit će kroz predivne scene, između ostalog, i razloge tim različitostima
Odlučili smo izdvojiti neke od zanimljivosti o kojima budete više mogli čuti u samoj emisiji u subotu (1. rujna) koja će se baviti vjerovanjima i idealima, odnosno ujedinjenjem Europe pod kršćanstvom.
Uspon kršćanstva počeo je u Yorku
Iako mnogi povezuju početak rasta kršćanstva s Jeruzalemom i Rimom, istina je da je kršćanstvo počelo rasti u Yorku. Upravo u ovom engleskom gradiću je Konstantin Veliki 306. godine imenovan rimskim vladarom, a pod utjecajem svoje majke Helene počeo je razumijevati ovu novu religiju. Naposljetku, legenda kaže kako je Konstantin tijekom bitke dobio viziju u kojoj mu je Bog rekao da će pobijediti ako u bitku uđe sa znakom križa. Nakon pobjede u bitci, Konstantin odlučuje legalizirati kršćanstvo u Rimskom Carstvu.
Oprost grijeha tajna je uspjeha
Razlozi uspjeha kršćanstva u Rimskom Carstvu leže u mnogo faktora, no jedan od najvećih zasigurno je oprost od grijeha i predstavljanje smrti kao nečega što nije kraj, nego je tek početak. Dotadašnji bogovi bili su predstavnici mnogih zemaljskih dobara, no nisu imali toliko 'primamljivu ponudu' kao Isus.
Sveti Patrik proširio je kršćanstvo zbog jednostavnog pristupa
Tajna popularnosti svetoga Patrika, irskog omiljenog sveca, leži u njegovoj jednostavnosti i pristupačnosti. Dok su ljudi bili zbunjeni konceptom Trojstva u kršćanstvu, Patrik je to objasnio uz pomoć djeteline s trima listovima koja je postala i zaštitni znak Irske. Uz kršćanstvo, Patrik je pomogao i u opismenjavanju irskog naroda, zapisao je mnoge keltske tradicije te je osigurao da irska kultura ne ode u zaborav implementacijom kršćanstva.
Mnoge druge priče o razvoju europske kulture i religije čekaju vas svake subote u 20.00 sati na kanalu Viasat History u zanimljivoj emisiji Priča o Europi koju vodi poznati australski povjesničar Christoper Clark.