Iako je od njezine smrti prošlo gotovo 60 godina, Marilyn Monroe i dandanas je nepresušna inspiracija mnogima, stoga i ne čudi to da iz dana u dan i dalje do javnosti dospijevaju mnogi nepoznati detalji iz njezina života
Uoči premijere Netflixova filma o najpoznatijoj holivudskoj plavuši, rađenog po knjizi 'Blonde', o Marilyn Monroe se raspričala njezina autorica, 84-godišnja Joyce Carol Oates. Objavljena je 2000. godine, a u njoj istražuje život Norme Jeane Mortenson, krštene kao Norme Jeane Baker, ali i otkriva kako je Marilyn izgubila svoj identitet kada se transformirala u jednu od najpoznatijih plavuša svih vremena.
'Stekla je svjetsku slavu, no to nije bilo nešto s čime se može živjeti. Istina je da je zahvaljujući svojoj slavi mnogim muškarcima priskrbila puno novca, no to nije napravila za sebe. U trenutku smrti, kada je imala samo 36 godina, nije imala dovoljno novca ni za pristojan sprovod', rekla je Carol Oates, dodavši:
'Iako je starjela, Marilyn je i dalje dobivala uloge mladih starleta, zbog čega se osjećala poniženo. Ne možete imati gotovo 40 godina te i dalje glumiti te glupe plavuše. Neki kažu da je počinila samoubojstvo, no ja tako ne mislim. Mislim da je umrla zbog krajnjeg očaja.'
Po službenom izvješću mrtvozornika, Marilyn je preminula od predoziranja barbituratima u svom domu u Los Angelesu 4. kolovoza 1962. godine. Njezino tijelo pronađeno je na krevetu, a pored nje su bile prazne bočice tableta prepisanih zbog depresije.
Nakon kratke istrage policija je zaključila da je smrt nastupila zbog predoziranja sedativima, rekavši da je riječ o 'vjerojatnom samoubojstvu'. No mnogi i dalje, gotovo 60 godina kasnije, vjeruju u teorije zavjere vezane uz njezinu smrt, smatrajući da je ubijena.