Papa Franjo nikada se nije vratio u rodnu Argentinu nakon što je postao poglavar Katoličke crkve. Ipak, mnogi vjeruju da je svojoj domovini poslao posljednju poruku – neočekivanu, ali možda i najdublju moguću. Jer trag koji je ostavio nije ostao samo u Vatikanu, nego i u srcu argentinskog prvoligaša – San Lorenza iz Buenos Airesa – gdje ga pamte kao najpoznatijeg i najvoljenijeg člana
Papa Franjo bit će pokopan u subotu 26. travnja u bazilici Svete Marije Velike u Rimu. Bit će to prvi put nakon tri stoljeća da će u toj impozantnoj crkvi biti pokopan jedan papa. U ovoj je bazilici pokopano sedam papa, a posljednji je bio Klement IX., 1669. godine.
Počast će Papi u subotu odati i njegov voljeni klub San Lorenzo čiji je ponosni član bio. Ovih se dana u Buenos Airesu možda najviše priča o 88235N-0 - službenom broju njihova redovnog člana Jorgea Maria Bergoglia - Pape Franje.
Navijači su na društvenim medijima istaknuli da se broj njegove članske iskaznice točno podudara s njegovom dobi i vremenom smrti. 'Umro je u dobi od 88 godina u 2,35 sati ujutro (po vremenu u Buenos Airesu), a bio je član broj 88235. To mi je privuklo pažnju', napisao je jedan navijač kluba na X-u. Klub je potvrdio broj Papine iskaznice za Reuters.
Deseci članova kluba San Lorenzo u sportskim klupskim dresovima, držeći krunice u rukama, okupili su se u srijedu kako bi odali počast papi Franji u momčadskoj kapelici u četvrti Almagro - istoj crkvi s drvenim krovom u kojoj je drugi katolički svećenik osnovao klub prije više od jednog stoljeća i gdje je Jorge Mario Bergoglio služio misu godinama prije nego što je postao papa Franjo.
Posebne komemorativne majice nosit će se na subotnjoj utakmici protiv Rosarija Centrala, kada će, nadaju se igrači San Lorenza, pobijediti za Franju. Papa je bio strastveni zaljubljenik u nogomet cijeloga života, a u mladim danima bio je i golman. Kao dijete je posjećivao utakmice San Lorenza sa svojim ocem, talijanskim imigrantom, te ostao navijač kultnog argentinskog klub cijeloga života, plaćajući mjesečnu članarinu kluba sve do svoje smrti.
U zemlji u kojoj je nogomet gotovo religija, Franjo je bio još jedan od milijuna dječaka koji su odrasli igrajući loptu na prašnjavim ulicama Buenos Airesa. Argentina je nogometni svijet obogatila imenima poput Diega Maradone i Lionela Messija, a osvajanje Svjetskog prvenstva 2022. još je jednom potvrdilo nacionalnu opsesiju tim sportom. Nogomet ondje nije samo igra – to je jezik, identitet i način na koji se doživljavaju život, pobjede i porazi.
San Lorenzo i ljubav prema nogometu
Na misi u kapelici San Lorenza atmosfera se ubrzo pretvorila u gotovo navijačko slavlje života. A u subotu, samo nekoliko sati nakon pokopa u Rimu, kultni argentinski klub ponovno će igrati utakmicu - u posebnim, komemorativnim dresovima. Priča se i da će novi stadion možda ponijeti njegovo ime: 'Papa Francisco'. Ipak, u jednom pismu Franjo je napisao da mu se ta ideja ne sviđa - uvijek skroman i dosljedan svojim načelima.
Jedan švicarski gardist Papi je znao ostavljati cedulje s rezultatima utakmica na radnom stolu, jer Franjo, kako je sam rekao, nije gledao televiziju još od 1990. – osim u slučaju svjetskih tragedija poput 11. rujna. Njegova ljubav prema sportu, govorio je, nije bila samo zbog natjecanja. Cijenio je zajedništvo i vjerovao da timski sportovi odvlače mlade od ekrana i pomažu im da stvarno žive – izvan zatvorenih, virtualnih svjetova.
U bazilici San José de Flores, gdje se Papa odazvao Božjem pozivu 1953., žene ostavljaju cvijeće ispod njegove fotografije. Cijeli Buenos Aires odaje mu počast na mjestima koja su mu bila posebna: od njegove rodne kuće i škole u četvrti Flores, do trga na kojem je igrao nogomet s prijateljima, do crkve gdje je prvi put osjetio poziv svećeništva. Toliko svijeća već gori ispred Katedrale da su stepenice prekrivene slojevima otopljenog voska.
San Lorenzo je izgubio člana broj 88235, ali Buenos Aires ga neće zaboraviti. Na improviziranoj zastavi ispred tamošnje katedrale piše: 'Mis dos amores' – Moje dvije ljubavi. Franjo je tu ljubav uzvraćao. U svojoj knjizi 'Nada' napisao je: 'Moja domovina, za koju i dalje osjećam istu onu veliku, duboku ljubav. Ljudi za koje molim svaki dan, koji su me oblikovali, podučili i zatim darovali drugima. Moj narod.'
U četvrti Flores, ispred njegove stare kuće, jedna je žena ostavila poruku: 'Bio si jedan od nas – Argentinac – i dar svijetu.' U predgovoru koji je ostavio za nadolazeću knjigu kardinala Angela Scole, pokojni Papa ostavio je dojmljivu poruku o starenju i smrti: 'Smrt nije kraj svega, već početak nečega.'