MILJAMA OD EUROLIGE

Ciboni hrvatski derbi, očajna Cedevita sve uprskala

23.02.2013 u 21:27

Košarkaši Cibone napravili su važan korak u borbi za ostanak u regionalnoj ABA ligi. U 22. kolu su u Draženovom domu pobijedili Split s 81-73, dok je Cedevita sasvim kompromitirala izgleda za Euroligu porazom kod Szolnokija sa 64:59. Taj poraz zapravo je briga za čitav hrvatski 'poker' klubova

Cibona je prvo poluvrijeme riješili u svoju korist s 34-25, a iako su se gosti u zadnjoj četvrtini nakratko sasvim približili (55-54), Cibona je uskoro opet pobjegla na nedostižnu prednost. Došla je time do osme pobjede u ligi jedne više od Splita i Zadra, te dvije od 'fenjeraša' Szolnokija, s time da Zadrani i Mađari zasad imaju odigranu utakmicu manje.

Najbolji su kod 'vukova' bili Andrija Žižić s 20 koševa i šest skokova, D.J, Strawberry s 18 poena, pet ukradenih lopti i tri asistencije, te Jerel Blassingame sa 17 koševa i devet asistencija. Oslabljene Splićane (igrali bez Vujčića i Krušlina) predvodio je Josip Sobin sa 17 poena i osam skokova.

Cedevita je pak doživjela novi težak udarac u nastojanju da se dokopaju plasmana na završni turnir i time konkuriraju za novi pokušaj u Euroligi. Najslabija momčad lige Szolnoki je slavila sa 64-59 i ostvarila sedmu ovosezonsku pobjedu. Ne samo da je Cedevita sebi napravila štetu, već je odmogla i ostalim hrvatskim klubovima, Ciboni, Zadru i Splitu, koje se sa Szolnokijem bore za ostanak. Cibona trenutno ima pobjedu više od Mađara, dok su Zadar i Split također na sedam pobjeda, s time da Zadrani imaju odigranu utakmicu manje. Cedevita je, pak, ostala na šestom mjestom s pobjedom manje od Budućnosti, Radničkog i Partizana, no sve te momčadi tek trebaju odraditi svoju utakmicu 22. kola.

Momčad Aleksandra Petrovića je nakon tri četvrtine vodila sa 44-36, a onda je još jednom sve prosula u posljednjoj dionici koju su Mađari dobili s 28-15. U pobjedničkom je sastavu s 15 koševa prvo ime bio bivši igrač Cibone Marton Bader, dok je kod Cedevite najefikasniji s 13 koševa (uz sedam asistencija) bio Bracey Wright. Imao je, međutim, prilično slab šut iz igre (4-12). Miro Bilan je dodao 10 koševa i 11 skokova.

Recimo i da su se Mađari ove sezone posebno specijalizirali za domaće pobjede protiv momčadi koje su nastupale u Euroligi. Nakon Partizana i Olimpije, Cedevita je treća i posljednja žrtva u ABA ligi koja je s etiketom Euroligaša pala u Mađarskoj.