Dominacija Australije prvog dana Olimpijskih igara

• A.H./Hina
  • Zadnja izmjena 27.07.2024 22:34
  • Objavljeno 27.07.2024 u 22:30

Prvi dan plivačkih natjecanja na Olimpijskim igrama u Parizu protekao je u znaku australskih predstavnika koji su u četiri finala osvojili dva zlata i dva srebra.

Do zlata su stigli Ariarne Titmus u utrci plivačica na 400 metara slobodno te ženska štafeta na 4x100 metara slobodno, dok su srebra osvojili Elijah Winnington u utrci plivača na 400 metara slobodno te muška štafeta na 4x100 metara slobodno.

U iznimno očekivanom finalu plivačica na 400m slobodno 23-godišnja Titmus je obranila naslov olimpijske pobjednice osvojen prije tri godine u Tokiju nadmašivši 17-godišnju Kanađanku Summer McIntosh te američku plivačku instituciju 27-godišnju Katie Ledecky. Titmus je praktički vodila od prvog do zadnjeg metra te je na cilj stigla s vremenom 3:57.49.

Mlada McIntosh držala se blizu, ali niti jednom nije ozbiljno zaprijetila te je osvojila srebro sa 3:58.37, dok je Ledecky kompletirala kolekciju medalja u ovoj disciplini, nakon zlata iz Rija 2016. i srebra iz Tokija 2021. u Parizu je osvojila broncu sa 4:00.86. Za Ledecky je ovo ukupno 11. olimpijska medalja, a prva bronca, nakon sedam zlata i tri srebra.

Australske plivačice osvojile su četvrto uzastopno zlato na 4x100 metara slobodno, Mollie O'Callaghan, Shayna Jack, Emma McKeon i Meg Harris plivale su novi olimpijski rekord od 3:28.92 što je bilo potrebno kako bi se nadmašile srebrne Amerikanke koje su sa 3:30.20 postavile novi kontinentalni rekord te brončane Kineskinje koje su sa 3:30.20 također ostvarile novi rekord svog kontinenta.

U utrci muških štafeta do zlata su stigle Sjedinjene Američke Države s vremenom 3:09.28 u sastavu Jack Alexy, Chris Guiliano, Hunter Armstrong i Caeleb Dressel, a za Dressela je ovo osmo olimpijsko zlato u karijeri. Srebro su sa 3:10.35 osvojili Australci, dok su do bronce sa 3:10.70 stigli Talijani.

Nijemac Lukas Maertens (22) osvojio je zlato na 400 metara slobodno s vremenom 3:41.78, on je dugo vremena plivao u ritmu bržem od onoga svog sunarodnjaka Paula Biedermanna kada je postavljao svjetski rekord prije 15 godina, no u završnici je ipak posustao, ali je svejedno bio neuhvatljiv za konkurenciju. Za Maertensa je ovo prvo zlato u karijeri nakon dvije bronce i jednog srebra sa svjetskih prvenstava. Elijah Winnington je osvojio srebro sa 3:42.21, a Kim Woo-min iz Južne Koreje broncu sa 3:42.50.