formula 1

George Russell do senzacionalne pobjede nakon što su se Verstappen i Norris sudarili

30.06.2024 u 17:30

Britanac George Russell u Mercedesu pobjednik je Velika nagrade Austrije na stazi Red Bull Ring u Spielbergu, 11. utrke svjetskog prvenstva Formule 1

Druga je to pobjeda za 26-godišnjeg Engleza u karijeri nakon je što je prvu ostvario 2022. u Sao Paulu.

"Yabadabadoo", vikao je oduševljeni Russell u radio.

"Nije gotovo dok nije gotovo," dodao je. I bio je u pravu Mercedesov pilot koji je na najbolji mogući način iskoristio borbu Landa Norrisa u McLarenu i Maxa Verstappena u Red Bullu za pobjedu koja je završila njihovim sudarom.

Ključni trenutak utrke dogodio se u 64. krugu kada je Norris pokušao preteći vodećeg Verstappena, no došlo je do kontakta njihovih bolida.

Norrisu je pritom probušena stražnja desna, a Verstappenu lijeva guma, pa su obojica bila prisiljeni ići u boks, ali je Norris morao odustati.

George Russell je preuzeo vodstvo, a Verstappen je naknadno proglašen krivim za udes zaradivši 10 sekundi kazne.

Suci su ocijenili da je Verstappen skrenuo lijevo u zavoju 3 što je dovelo do kontakta koji je na kraju izbacio Britanca iz ove utrke. Aktualni svjetki prvak je bio ljut zbog kazne.

• +16
Formula 1, Velika nagrada Austrije, 30.6.2024. Izvor: EPA / Autor: MARTIN DIVISEK

"To je jednostavno smiješno," kazao je.

Drugo mjesto sa 1.9 sekunde zaostatka osvojio je Australac Oscar Piastri u McLarenu, dok je treći bio Španjolac Carlos Sainz u Ferrariju sa 4.53 sekunde zaostatka.

Četvrto mjesto je osvojio Britanac Lewis Hamilton u Mercedesu, dok je Verastappen u Red Bullu na koncu bio peti.

Verstappen vodi u ukupnom poretku sa 237 bodova, Norris je drugi sa 156 bodova, dok je treći Monegažanin Charles Leclerc u Ferrariju sa 150 bodova. Slijede Sainz (135), Perez (118), Piastri (112)...

U poretku konstruktora Red Bull je na vrhu sa 339 bodova ispred Ferrarija koji ima 276 i McLarena sa 250 bodova.

Sljedeća utrka SP-a vozi se između 5. i 7. srpnja u britanskom Silverstoneu.