Skoro da nema te financijske vijesti u suvremenom nogometu koja ikoga može iznenaditi, s obzirom na količine novca koje se vrte u tom sportu. Kao u onoj uzrečici da nije vijest kad pas ugrize čovjeka, nego kad čovjek ugrize psa, daleko veću senzaciju predstavljaju novosti o rezultatskom iskoraku nekog kluba koji ne ulazi u povlašten krug megabogatih
No jedna vijest iz Premier lige posljednjih dana zasjenila je skoro sve, pa i iznenađenje prvenstva Nottingham Forest. U glavnoj je ulozi stroj za golove Manchester Cityja, Erling Haaland, jer je stavio svoj potpis na dokument kakvog u nogometu dosad nije bilo: skoro desetogodišnji ugovor s klubom koji je najveći dokaz prevlasti novca i koji je pričinio toliko radosti romantičnijim ljubiteljima nogometa nedavnom serijom prvenstvenih poraza.
'Bit ćemo zajedno jako, jako dugo', poručio je predsjednik kluba Kaldun Al Mubarak Haalandu u telefonskom razgovoru nakon potpisa.
Najplaćeniji igrač Premiershipa
Nije, niti će vjerojatno biti objavljeno kolika je težina ugovora što ga vezuje (osim ako ne dođe ponuda koja se ne može odbiti) do 34. godine, ali medijske procjene vrte se oko plaće od pola milijuna funti tjedno. Oko 590 tisuća eura. Tjedno. I to ga čini najbolje plaćenim igračem Premiershipa, a jedino Cole Palmer iz Chelseaja ima ugovor slične dužine, potpisan lani na devet godina.
Nisu oni, da se razumijemo, neki naročiti izuzeci u nogometnoj povijesti, ali jesu u današnjem nogometu, kad je dugogodišnja vjernost jednom klubu ostala u prošlosti. Teško je danas naći slučajeve kakvi su bili Del Piero, Buffon, Maldini, Totti, Giggs, Xavi, Iniesta, Puyol... Jedan od posljednjih Mohikanaca u toj kategoriji je Luka Modrić s dvanaestogodišnjim stažem u Realu.
Kad smo prije nešto manje od dvije godine objavili portret norveškog napadača, već je bio u Manchesteru, imao iza sebe odličnu karijeru u Borussiji Dortmund, u džepu mu je bio desetogodišnji sponzorski ugovor s Nikeom, težak 223 milijuna eura, i onaj igrački sa Cityjem, od cca 24 milijuna eura godišnje. Otad je obarao rekorde i u broju golova i u zaradi, i sad već doista više nitko ne može procijeniti gdje će ta priča završiti. Što se tiče golova, koji su u nogometu (valjda) još uvijek važniji, u Cityju ih je do 22. siječnja zabio 112 u 127 utakmica, u karijeri ukupno 305 u 366 klupskih i utakmica reprezentacije. Podsjetimo, 25 godina napunit će 21. srpnja.
Što znači ovakav ugovor?
Nije Haalandov ugovor previše blizu najunosnijima ni u nogometu, a kamoli u nekim drugim sportovima. Sjetimo se prosinca i objave 15-godišnjeg ugovora Juana Sota s bejzbolskom momčadi New York Mets, vrijednog 765 milijuna dolara, ili nevjerojatnih 200 milijuna dolara godišnje plaće, koju Cristiano Ronaldo prima u saudijskom Al Nasru. Procjena je da se Haaland sad uvrstio među pedesetak najvećih ugovora u povijesti sporta.
I sada se logično postavlja pitanje što zapravo znači ovakav ugovor? Hoće li on doista u svijetloplavom dresu dočekati poznije nogometne godine? Kad je prije tri godine stigao u Englesku, bilo je slično, većina razgovora vrtjela se oko toga koliko će se zadržati u Premiershipu. Sve je to tada podgrijavao i otac Alfie, ključna osoba u njegovoj karijeri, a ona je istinski projekt. Sjetimo se, od odlučivanja o izboru kluba snimili su čak i dokumentarac 'Haaland - Velika odluka'. Tata je u filmu bio izričit:
'U Cityju će ostati najviše tri ili četiri godine.'
Dapače, prošli mjesec ovaj inače nekadašnji solidan igrač nekoliko engleskih prvoligaša, pa i Cityja, u intervjuu France Footballu nije ničim davao naslutiti što se sprema.
'On može ostati u Cityju 15 godina jer mu je tamo ugodno i oni su veliki klub, ali mislim da želi samom sebi dokazati da može pobjeđivati u bilo kojoj jakoj ligi', rekao je i onda dodao da bi nakon tri godine u Premier ligi njegov sin mogao iskusiti nogometni život u Italiji, Španjolskoj ili Francuskoj. Možda i u svom dječačkom snu, Real Madridu.
Bez klauzula oko odlaska
A onda je stavio potpis koji bi mogao značiti da će na Etihadu provesti punih 12 godina. Možda to bude i kraće trajalo, ali uz uvjete koje mora poštovati. U originalnom ugovoru sa Cityjem, koji je vrijedio do 2027., imao je klauzule koje su mu omogućavale lakši odlazak, među ostalim i onu koja bi ga oslobodila ako iz Manchestera ode Pep Guardiola. Sada tih odredbi više nema.
Guardiola nije bio uključen u pregovore s Haalandom te tvrdi da ga je vijest iznenadila i da je od direktora nogometnog sektora u Cityju Txikija Begiristaina tražio da mu ponovi na koliko je godina njegova zvijezda potpisao, jer nije mogao vjerovati onome što čuje.
U međuvremenu je i katalonski trener produžio vjernost do 2027., pa ispada da on više nije najvažniji faktor u novoj Haalandovoj odluci. Jasno, u izjavama nakon potpisa sve je prštalo od ljubavi prema klubu i zadovoljstva dogovorom, ali je isto tako jasno da je u centru svega ipak novac. A City ga ima skoro neograničeno.
Haaland je, tumače upućeni medijski promatrači, idealan igrač za njih - kad već nisu uspjeli ostvariti snove o dovođenju Lionela Messija. Može Guardiola biti uspješan i karizmatičan koliko hoće, ali Haaland je taj koji im može donijeti puno toga. Za City, klub koji je nekad bio samo 'onaj drugi tim iz Manchestera', najvažnija je zarada, pa im je trebao takav globalni superstar velikog marketinškog potencijala, sve do njegova uključivanja kao lika u igru Clash of Clans. Od Haalandova dolaska prodaja ulaznica i popularnost na društvenim mrežama su eksplodirali, na nekim tržištima, primjerice Dalekom istoku, zavladala je prava histerija za Norvežaninom, čeka ih i klupsko svjetsko prvenstvo, a onda vjerojatno i druge operacije u inozemstvu. Haaland će za sve to vrijeme biti dominantno lice kluba.
I sve to uz sjajne predstave na terenu, a one su znatno pridonijele novoj seriji titula u prve dvije godine. Ove godine, doduše, ne ide sve onako kako su planirali, ako možemo tako blago ocijeniti seriju iz studenog i prosinca sa samo jednom pobjedom u 13 mečeva.
City u problemima
No imaju u Cityju i većih problema od manjka bodova. Engleski nogometni savez protiv njih ima optužnicu s ravno 115 točaka financijskih prekršaja počinjenih od 2009. do 2018. i nitko ne može procijeniti što će to značiti za budućnost kluba. Većina navijača smatra da će kazna biti žestoka, što baca novo svjetlo i na Haalandov ugovor. Presuda je najavljena za ožujak i mogla bi u najekstremnijem scenariju donijeti i izbacivanje iz Premiershipa u neku od nižih liga, pa bi najskuplji igrač u Engleskoj mogao uskoro nastupati protiv nižerazrednih klubova, daleko od velikih nacionalnih i europskih pozornica.
U Cityju, doduše, vjeruju da će sve biti okončano novčanom globom i ne pokazuju da su naročito zabrinuti ni čekanjem presude ni lošijim rezultatima. To dodaje novu dimenziju i Haalandovu novom ugovoru: zašto bi netko potpisivao takav deal ako mu se može dogoditi drastična kazna? Stoga neki misle da je desetogodišnji ugovor svojevrsno 'pokazivanje mišića'.
U takvim klubovima, naravno, ništa se ne događa naprečac ni preko noći. The Athletic je objavio da je sve najvažnije dogovoreno još u rujnu prošle godine, a posljednjih mjeseci bilo je samo 'ispolirano'. Spomenuli smo uklanjanje većine izlaznih klauzula, što zapravo govori o istinskoj spremnosti Haalanda i njegova tima da u Manchesteru ostanu puno duže nego što su prvobitno planirali. S druge strane, City je sebi dao zadatak da norvešku zvijezdu učini toliko sretnim da mu odlazak ne padne na pamet.
Iza svega stoji brazilska odvjetnica?!
Premda otac i dalje igra veliku ulogu u njegovoj karijeri, smatra se da iza najnovijeg dogovora najvećim dijelom stoji igračeva agentica Rafaela Pimenta, brazilska odvjetnica koja uživa velik ugled u nogometnom svijetu i poznata je po skoro majčinskom odnosu sa svojim klijentima. S Haalandom ima posebno ambiciozne planove i svojedobno je u Guardianu govorila da želi prodati 'digitalnog Erlinga' milijunima ljudi u Indiji, Kini, Brazilu i Meksiku za 2000 eura 'po glavi', sve kako bi mogli doživjeti nogomet kroz naočale virtualne stvarnosti.
Sa Cityjeve strane pregovarao je glavni izvršni direktor Ferran Soriano, nakon odlaska sportskog direktora Omara Berrade. Nije to baš uobičajeno u svijetu nogometa, no Soriano je očito osobno shvatio projekt Haaland. A ima i iskustva, jer bio je ključni igrač u sklapanju novog ugovora Kevina De Bruynea 2022.
Restruktuiranje kluba
Cijeli posao s Haalandom dio je pokušaja restrukturiranja kluba, osvježavanja momčadi za završnu etapu Guardioline ere. Cilj im je dovesti bar tri nova igrača, što prije, jer se žele vratiti na pobjedničke staze. Prošlosezonska titula bila je relativno iznenađenje jer su mnogi mislili da su prilično potrošeni, ali onda je uspjeh stvorio kontraefekt - uljuljkali su se u ideji da mogu i dalje ići s istim sastavom. U tom projektu Haaland je - uz Guardiolu - najvažnija karika. Sve se više nameće i kao lider jer nema dlake na jeziku i voli reći svima što ih spada. I od svih na treningu očekuje da daju sve od sebe, što mu je osobina koja ga čini najsličnijim Guardioli.
Ugovor koji je sada potpisao mogao bi po mnogočemu oblikovati budućnost nogometa prema još većoj dominaciji novca. Pimenta vjeruje da njezin najdraži klijent može dosegnuti vrijednost od milijardu funti, ali na novi način: ne samo kroz odštetu za transfer, nego kroz cijeli paket: plaću, televizijska prava, sponzore, prodaju ulaznica i dresova... Dugogodišnjim vezivanjem, City održava Haalandovu vrijednost na tržištu - jer čim se približi kraj ugovora, mijenja se i ravnoteža moći između igrača i kluba. Teško je zamisliti bolji opis modernog nogometa, u kojem prevladava rječnik biznisa.
A tko zna kako će izgledati nogomet u trenutku u kojem Haalandu istekne nedavno potpisani ugovor.