Hrvatska nogometna reprezentacija u petak, 1. prosinca iaz 16 sati po srednjeeuropskom vremenu doznat će imena suparnika u jednoj od skupina svjetskog prvenstva 2018. godine u Rusiji. Izbornik Hrvatske Zlatko Dalić uoči ždrijeba u Moskvi ponovio je nekoliko puta kako nema nikakvih želja iako je svjestan da i tradicija te međusobni ogledi imaju nekakvu težinu
FIFA je odustala od dosadašnjeg određivanja jakosnih skupina prema kontinentalnim federacijama i za World Cup u Rusiji jakosne skupine određene su prema FIFA-inoj ljestvici objavljenoj 16. listopada.
Hrvatska je tako smještena u drugu jakosnu skupinu, a u prijevodu to znači da ne možemo u skupini igrati protiv Španjolske, Švicarske, Engleske, Kolumbije, Meksika, Urugvaja i Perua.
>> Odaberite koje protivnike u skupini želite Hrvatskoj i Daliću na SP-u
Za nositelje su postavljeni domaćin Rusija, te Njemačka, Brazil, Portugal, Argentina, Belgija, Poljska I Francuska. Od ovih osam reprezentacija ‘Vatreni’ imaju najgori skor s Portugalom. U četiri međusobne utakmice upisali smo četiri poraza, a posljednji na lanjskom EURO-u u Francuskoj u osmini finala.
Nikada nismo pobijedili niti Brazil. U tri međusobne utakmice imamo remi i dva poraza i to oba ostvarena na svjetskim prvenstvima. U Njemačkoj 2006. smo izgubili 0:1, a na posljednjem SP-u 2014. u Brazilu 1:3.
Negativan skor hrvatska vrsta ima i protiv Francuza. U pet međusobnih ogleda doživjeli smo tri poraza uz dva remija. Argentinu smo jednom pobijedili u četiri međusobna susreta, dok protiv aktualnih svjetskih prvaka Nijemaca imamo po dvije pobjede i poraza, te jedan remi. Hoće li Daliću zaista biti svejedno ako Hrvatska recimo izvuće Brazil, Portugal ili Francusku, koje još nikada nismo pobijedili?
Najbolji skor imamo protiv Rusije. U tri susreta ostvarili smo jednu pobjedu i dva neodlučena ishoda. Pozitivan hrvatska reprezentacija ima i protiv Belgije i protiv Poljske.
Hrvatska će u Rusiji nastupiti na svom petom svjetskom prvenstvu. U dosadašnja četiri nastupa Hrvatska je odigrala 16 utakmica, ostvarivši 7 pobjeda dva remija i 7 poraza uz pozitivnu razliku pogodaka 21:17.
Protiv europskih reprezentacija igrali smo pet susreta ostvarivši četiri pobjede (Rumunjska, Njemačka, Nizozemska, Italija), a izgubili smo jedino od Francuske (1:2) . S reprezentacijama iz Srednje i Južne Amerike, te Kariba igrali smo sedam puta i pritom upisali šest poraza i jednu pobjedu. Po dva puta su nas pobjeđivali Brazilci i Meksikanci, a po jednom Argentina i Ekvador, dok su 'vatreni' na svjetskoj premijeri porazili Jamajku.
Od azijskih reprezentacija igrali smo jedino s Japanom i to dva puta, ostvarivši pobjedu i remi, dok smo protiv Australije remizirali 2:2. Od afričkih reprezentacija smo igrali jedno protiv Kameruna pobijedivši ga 4:0.
OMJER S POTENCIJALNIM SUPARNICIMA
NOSITELJI
- RUSIJA 3 1 2 0
- NJEMAČKA 5 2 1 2
- BRAZIL 3 0 1 2
- PORTUGAL 4 0 0 4
- ARGENTINA 4 1 1 2
- BELGIJA 7 3 2 2
- POLJSKA 5 3 1 1
- FRANCUSKA 5 0 2 3
3. JAKOSNA SKUPINA
- DANSKA 5 2 1 2
- ISLAND 6 4 1 1
- KOSTARIKA - - -
- ŠVEDSKA 4 3 0 1
- TUNIS ---
- EGIPAT 1 0 1 0
- SENEGAL --
- IRAN 2 1 1 0
4. JAKOSNA SKUPINA
- SRBIJA 4 1 3 0
- NIGERIJA ---
- AUSTRALIJA 6 2 2 2
- JAPAN 3 1 1 1
- MAROKO 1 0 1 0
- PANAMA ---
- J.KOREJA 7 3 2 2
- S.ARABIJA --