19.09.2013 u 20:43

• +27

Hrvatska - Ukrajina

Izvor: Pixsell / Autor: Igor Kralj/PIXSELL

Hrvatska je nakon daleke 1995. godine ponovno u polufinalu Eurobasketa! Izabranici Jasmina Repeše pobijedili su u Ljubljani Ukrajinu 84:72 u četvrtfinalu Europskog prvenstva u košarci i tako se nakon 18 godina plasirali u polufinale

Hrvatska bajka na Eurobasketu se nastavlja. Nakon teškog startnog poraza od Španjolske, hrvatski košarkaši dogurali su do polufinala Eurobasketa gdje nas nije bilo od Atene 1995. godine. U četvrtfinalnom ogledu Hrvatska je očitala lekciju Ukrajini pobijedivši 84:72. Osim polufinala, Hrvatska je ovom utakmicom osigurala i nastup na Svjetskom prvenstvu sljedeće godine u Španjolskoj.

U ljubljanskoj dvorani Stožice pred velikim brojem bučnih hrvatskih navijača koji su nosili naše košarkaše, izabranici Jasmina Repeše razbili su Ukrajinu zahvaljujući izvrsnoj igri u drugoj četvrtini. Početak utakmice, odnosno prva četvrtina, bila je potpuno izjednačena.

I dok je u prvoj četvrtini sve bilo izjednačeno, u drugoj je Hrvatska pokazala zašto je se treba bojati na ovom prvenstvu. Na krilima Drapera (tri ukradene lopte) i Simona (siguran u napadu) pojačala je agresiju, napad je funkcionirao savršeno, dok je obrana bila neprelazna. Ukrajinska vojska razbijena je u tih deset minuta druge četvrtine u kojoj je Hrvatska napravila razliku od 16 koševa.

U nastavku Hrvatska je nastavila 'gaziti' Ukrajince. Četvrtina je počela tricom Simona, pa košem Markote i već tada je bilo plus 19 (56:37) te se u tom trenutku povijesna pobjeda mogla već 'namirisati'. Ništa nisu mogli Ukrajinici niti njihov izbornik Mike Fratello, istinska NBA legenda, koji nisu imali rješenje za briljantnog Simona koji je odigrao svoju najbolju utakmicu na turniru.

I onda u drugom djelu treće četvrtine dolazi do mentalnog opuštanja, Ukrajinci rade seriju i spuštaju zaostatak na devet koševa, ali zahvaljujući izvrsnoj obrani u posljednjem dijelu trećine Hrvatska nije dopustila da se Ukrajina ozbiljnije približi te se u posljednjih deset minuta otišlo s vodstvom od 70:61.

U posljednjih deset minuta izabranici Jasmina Repeše opet su ubacili u višu brzinu, probudila se i fantastična publika koja je dodatno pogurnula košarkaše koji nisu dopustili Ukrajincima nimalo šanse da se rezultatski vrate u utakmicu. Dario Šarić 'letio' je terenom u tim trenucima, Simon je gađao trice i tu je bio kraj nade za ukrajinske košarkaše. Nakon 18 godina Hrvatska je opet u polufinalu Europskog prvenstva. Košarka je opet u modi, a medalja je blizu.

Hrvatska će svoj polufinalni ogled igrati u petak u 17.45 sati protiv pobjednika ogleda između Italije i Litve.