Možda zvuči nevjerojatno, no Europa je bila posljednji kontinent na kojemu je pokrenuto prvenstvo reprezentacija. Takvo natjecanje imale su čak i Afrika i Azija prije 'Starog kontinenta'.
Glavni tajnik Francuskog nogometnog saveza Henri Delaunay je 1927. godine predložio organizaciju europskog prvenstva, no njegova ideja se približila realizaciji tek nakon osnutka Europske nogometne federacije (UEFA) 1954. godine.
Delaunayev sin Pierre obnovio je očev prijedlog za organizaciju prvenstva što je prihvaćeno na kongresu UEFA-e u Kopenhagenu.
Natjecanje se isprva zvalo Europski kup nacija, a startalo je kvalifikacijama 1958. godine. Igralo se na kup sustav, a završnica sa četiri najbolje reprezentacije održala se kao turnir u jednoj zemlji.
Među najboljim strijelcima tog turnira bio je i hrvatski napadač u reprezentaciji bivše države, Dražan Jerković
EP FRANCUSKA - 1960.
Broj sudionika: 4 (Čehoslovačka, SSSR, Francuska, Jugoslavija)
Polufinale: ČSSR - SSSR 0:3, Francuska – Jugoslavija 4:5
Za 3. mjesto: ČSSR - Francuska 2:0
FINALE: SSSR - Jugoslavija 2:1 (produžetak)
PRVAK: SSSR
Najbolji strijelci: 2 - Francois Heutte (Fra), Valentin Ivanov (SSSR), Viktor Ponedelnik (SSSR), Milan Galić (Jug), Dražan Jerković (Jug)
Brojne europske vrste poput SR Njemačke, Italije, Nizozemske, Belgije, Švedske i svih britanskih ekipa nisu sudjelovale, a za prvo kolo kvalifikacija prijavilo se 17 reprezentacija. Jedan od favorita bili su Mađari, no nisu uspjela izboriti završnicu. Na prvom turniru nastupili su trećeplasirana s prethodnog SP-a Francuska, olimpijski pobjednik iz 1956. godine SSSR, OI pobjednik iz 1960. godine Jugoslavija, te ČSSR.
'Zbornaja' se probila u završnicu bez borbe jer su Španjolci pod vlašću diktatora Franka odbili igrati četvrtfinale protiv komunističkog Sovjetskog Saveza. U prvom polufinalnom susretu SSSR je pobijedio ČSSR 3:0, dok je Jugoslavija u velikoj drami na Parku Prinčeva porazila Francusku 5:4.
Jugoslavija koju su predvodili Jerković, Šoškić, Zebec, Šekuralac, uspjela je preokrenuti zaostatak 2:4 i u završnici utakmice stići do pobjede. U susretu za treće mjesto domaćin je slavio 2:0, dok je u finalu na Parku Prinčeva SSSR nakon produžetka pobijedio Jugoslaviju 2:1. Povela je Jugoslavija pogotkom Galića (41), a osam minuta kasnije izjednačio je Metreveli.
Pobjednički pogodak za Sovjete, predvođene sjajnim vratarom Levom Jašinom, postigao je Viktor Ponedeljnik u 113. minuti.