KVALIFIKACIJE ZA EURO

Luda utakmica Engleske i Kosova, palo osam golova; čudesni Ronaldo za Portugal zabio čak četiri pogotka

10.09.2019 u 22:42

U kvalifikacijama za Euro 2020. u utorak je odigrano sedam utakmica, a najspektakularnija je bila ona između Engleske i Kosova u kojoj je domaćin slavio 5:3

U skupini A u Southamptonu susrele su se dvije neporažene reprezentacije, a Engleska je stigla do trijumfa te suvereno grabi prema prvom mjestu i plasmanu na Euro.

Gosti su poveli u prvoj minuti golom Berishe, ali to kao da je razljutilo domaće nogometaše koji su do odmora čak pet puta tresli mrežu Kosova (Sterling 8, Kane 19, Vojvoda 38-ag, J. Sancho 44, 45).

U nastavku su gosti iskoristili uspavanost Engleza te su smanjili na 5:3 pogocima Berishe (49) i Muriqija (55) što je bio i konačan rezultat.

U 65. minuti Kane nije realizirao kazneni udarac, a spomenimo kako se u završnici susret zaoštrio pa su Kosovari dobili svih svojih pet žutih kartona u zadnjih pola sata.

U istoj skupini Češka je u Podgorici sredila Crnu Goru 3:0 golovima Souceka (54), Masopusta (58) i Daride (90-11m).

• +8
Engleska - Kosovo, kvalifikacije za Euro 2020. Izvor: EPA / Autor: NEIL HALL/EPA

U skupini B 'šou' je imao Cristiano Ronaldo koji je odveo Portugal do pobjede kod Litve od 5:1. Napadač Juventusa zabio je prva četiri gola svoje reprezentacije (7-11m, 62, 65, 76), a jedan je dodao William Carvalho (90). Počasni pogodak za domaćina bilo je djelo Andriuskeviciusa (28).

Ronaldu je ovo bio 32. gol u posljednjih 27 utakmica za reprezentaciju, ukupno 93. za Portugal. Bio je to njegov 54. hat-trick u karijeri kojih ima najviše u povijesti nogometa. Ušao je u povijest i kao prvi europski igrač s 90 ili više golova za reprezentaciju. Ispred njega u svijetu je sada samo Ali Daei koji ima 109 golova za Iran. S 24 gola je rekorder kvalifikacija za Euro, nadmašio je Irca Robbieja Keanea koji je bio na 23 gola. Isto tako u svojem 160. nastupu Litva je bila 40. reprezentacija kojoj je zabio.

U istoj skupini Srbija je preživjela gostovanje kod neugodnog Luksemburga. Za 'Orlove' su zabijali Mitrović (36, 78) i Radonjić (55), a strijelac za domaći sastav bio je Turpel (66).

• +3
Luksemburg - Srbija, kvalifikacije za Euro 2020. Izvor: EPA / Autor: JULIEN WARNAND/EPA

U skupini H Francuska je očekivano slomila otpor Andore 3:0. Strijelci su bili Coman (18), Lenglet (52) i Ben Yedder (90), a Giezmann je 28. minuti promašio penal.

Uvjerljiva je bila i Turska na gostovanju u Moldaviji sa 4:0, a mreže su tresli Tosun (37, 79), Turuc (57) i Yazici (88).

U ovoj skupini igrana je i treća utakmica, u uzbudljivom dvoboju Albanija je srušila Island 4:2. Domaćin je poveo preko Dermakua u 33., a gosti su izjednačili golom Gylfi Sigurdssona početkom drugog dijela. Prednost Albancima vratio je Hysaj u 52., ali samo osam minuta kasnije Islanđani su stigli do novog izjednačenja zahvaljujući Sigthorssonu.

No, da sva tri boda ostaju u Albaniji potvrdili su prvo Roshi (79), a zatim Cikalleshi (82) za 4:2.