oi pariz - nogomet

Najluđa utakmica u povijesti Igara; Zambija je u 56. minuti vodila 5:2 i na kraju izgubila

• I.Ž./Hina
  • Zadnja izmjena 28.07.2024 22:04
  • Objavljeno 28.07.2024 u 22:05

Gledatelji na stadionu u Nici prisustvovali su jednom od najluđih susreta u povijesti olimpijskog nogometa u kojem su nogometašice Australije pobijedile Zambiju 6:5

Zambija je na poluvremenu vodila protiv Australije 4:2, no 'matildas', kako glasi nadimak australskih nogometašica, su u nastavku okrenule rezultat ostvarivši pobjedu 6:5.

Počelo je 'vatreno'. Barbara Banda je već u prvoj minuti dovela Zambiju u vodstvo. Izjednačila je Alanna Kennedy u sedmoj minuti, no uslijedila su dva zambijska gola. Racheal Kundananji je u 21. zabila za 2:1, da bi Banda u 33 povisila na 3:1.

Hayey Raso je za Australiju u 35. smanjila na 3:2, a Banda svojim trećim golom u sudačkoj nadoknadi pogodila za 4:2.

Nakon ludih 45 minuta uslijedilo je jednako zanimljiv nastavak. Kada je Kundananji u 56. zabila za 5:2 činilo se kako će Zambija do prvih bodova.

No, uslijedio je nevjerojatan obrat. Michelle Heyman je u 58. pogodila za 5:3, potom je Stephanie Catley golovima u 65. i 77 (11m). izjednačila da bi Heyman u sudačkoj nadoknadi zabila za 6:5 i pobjedu Australije.

Premda je na ovoj utakmici postignuto čak 11 golova to ipak nije rekord ženskog nogometnog turnira na olimpijskim igrama. Nizozemske su u Tokiju pobijedile Zambiju 10:3.

Najveću pobjedu ostvarile su njemačke nogometašice protiv Kine 8:0 u Ateni 2004. godine, dok je Danska pobjeda 17:1 protiv Francuske u Londonu 1908. najveća u muškoj konkurenciji.