wrc sardinija

Ott Tanak na Sardiniji u samoj završnici 'ukrao' pobjedu Sebastienu Ogieru

02.06.2024 u 19:35

Estonac Ott Tanak (Hyundai) pobjednik je WRC relija na Sardiniji, šeste postaje svjetskog prvenstva

Estonac je do prve pobjede sezone i 20. u karijeri došao nakon velike drame u posljednjem brzinskom ispitu.

Nakon prva dva dana natjecanja, Francuz Sebastien Ogier u Toyoti je imao 17 sekundi prednosti ispred Estonca i činilo se kako će izboriti rekordnu petu pobjedu na Sardiniji.

Tanak je smanjio zaostatak na 6.2 sekunde uoči završnog brzinca u kojem se dogodila prava drama. Francuzu se naime, probušila guma i estonski relijaš je na koncu slavio sa 0.2 sekunde prednosti.

To je najmanja razlika u povijesti Svjetskog prvenstva u reliju, a identičnih 0.2 sekunde prednosti imao je i Ogier na reliju u Jordanu 2011. ispred Jarija-Mattija Latvale.

"Bio je ovo težak vikenda, zbog toga je ova pobjeda i draža," kazao je Estonac za WRC, dok je Ogier dodao: "Probušila nam se guma, nismo mogli ništa učiniti. Takav je život, mislim da smo zaslužili više," kazao je osmerostruki svjetski prvak.

Treći je bio Španjolac Daniel Sordo s više od dvije minute zaostatka ostvarivši 56. postolje u karijeri.

"Pazio sam na Evansa da mi se nepribliži previše kako bi zadržao treću poziciju. Završili smo na postolju što me raduje," kazao je Sordo.

Nakon subotnjeg izlijetanja aktualni lider Belgijanac Thierry Neuville je svoju pozornost usmjerio na nedjeljne bodove osvojivši ih 12.

"Nisam baš ponosan na ono što se dogodilo jučer. Stvarno mi je žao zbog momčadi jer je uloženo puno truda. Pretpostavljam da smo danas obavili posao, ali jučer nije bilo dobro," poručio je.

U ukupnom poretku SP-a vodi Belgijanac Thierry Neuville sa 122 boda, Tanak je drugi sa 104, koliko ima i Elfyn Evans na trećoj poziciji.

Idući reli je u Poljskoj, od 27. do 30. lipnja.