Plivačko natjecanje završilo na senzacionalan način, s dva svjetska rekorda

• S.Š. / Hina
  • Zadnja izmjena 04.08.2024 20:11
  • Objavljeno 04.08.2024 u 20:11

Prva zvijezda nedjeljnog, ujedno i posljednjeg plivačkog dana na OI u Parizu, bio je Amerikanac Bobby Finke koji je na 1500 metara slobodno osvojio zlatnu medalju i srušio svjetski rekord, a naknadno su i njegove sunarodnjakinje srušile svjetski rekord na 4x100 mješovito.

Cijelu utrku Finke je proveo u vodstvu, a Talijan Gregorio Paltrinieri je stalno bio za dužinu tijela ili više iza njega. U samoj završnici se mogao očekivati najjači napad Talijana koji se nije dogodio. Čak štoviše, Finke je dodatno pobjegao najbližoj pratnji i sa stilom osvojio zlatnu medalju.

U cilj je ušao s vremenom 14:30.67 što je novi svjetski rekord. Prijašnje najbolje vrijeme, ono Kineza Sun Yanga od 14:31.02, otišlo je u povijest nakon osam godina.

Od početka do kraja bila je napeta štafetna utrka na 4x100 mješovito u kojoj su slavili Kinezi s vremenom 3:27.46. Ogroman posao za Kineze je obavio Zhanle Pan koji je kao posljednji plivao slobodnim načinom i prestigao dotad vodeće Francuze.

Domaćina Igara su prestigli i Amerikanci koji su osvojili drugo mjesto s vremenom 3:28.01. Za Francuze je fantastičan na leptiru bio Maxime Grousset, ali je domaćin na kraju s vremenom 3:28.38 bio treći

Novu zlatnu olimpijsku medalju na 50 slobodno osvojila je 30-godišnja Šveđanka Sarah Sjoestroem. Najbrža je bila u Tokiju, a s vremenom 23.71 je pobijedila i u Parizu. Time je došla do sedme olimpijske medalje, ima četiri zlata, dva srebra i jednu brončanu medalju.

Druga na 50 slobodno je bila Australka Meg Harris s vremenom 23.97, dok je broncu osvojila Kineskinja Yufei Zhang (24.20) koja je za jednu stotinku nadmašila Amerikanku Walsh.

Plivačka natjecanja okončana su na najbolji mogući način, novim svjetskom rekordom. Amerikanke su na 4x100 mješovito odradile sjajnu utrku te su pobijedile s vremenom 3:49.63 što je novi svjetski rekord. I prethodni su držale Amerikanke kada  su 2019. godine isplivale 3:50.40.

Zlatne i rekordne Amerikanke su Regan Smith, Lilly King, Gretchen Walsh i Torri Huske, dok su iza njenih leđa, u velikoj i izjednačenoj borbi, do srebra doplivale Australke (McKeown, Strauch, McKeon, O. Callaghan), a do bronce Kineskinje (Wan, Tang, Zhang, Yang).