crveni karton na derbiju

Sudačka komisija je složna oko crvenog kartona Dialla u derbiju

16.09.2024 u 18:05

Kao što je poznato, najzanimljivija utakmica toga kola bio je derbi između Dinama i Hajduka na Maksimiru, u kojem su Splićani pobijedili 0:1 golom Marka Livaje.

Sudačka komisija Hrvatskog nogometnog saveza, predvođena Bertrandom Layecom, objavila je analizu spornih situacija iz šestog kola SuperSport HNL-a.

Komisija je izdvojila tri ključne situacije iz tog kola, po jednu s utakmica Dinamo - Hajduk, Istra - Lokomotiva (0:2) i Šibenik - Varaždin (0:0). U derbiju su posebno analizirali dva žuta kartona koja su rezultirala isključenjem lijevog beka Hajduka, Ismaëla Dialla. Sudačka komisija je zaključila kako Diallo nije trebao dobiti drugi žuti karton, što je izazvalo dodatne rasprave u nogometnoj javnosti.

Sudačka komisija Hrvatskog nogometnog saveza objavila je detaljno priopćenje vezano uz situacije iz šestog kola SuperSport HNL-a, s posebnim osvrtom na isključenje Hajdukovog braniča Ismaëla Dialla u derbiju protiv Dinama.

'U 51. minuti sudac je ispravno opomenuo gostujućeg braniča broj 5 zbog preoštrrog starta (zakašnjeli start na zglob) nakon što je ispravno pustio prednost,' stoji u priopćenju.

• +31
Dinamo - Hajduk, (13.9.2024.) Izvor: Cropix / Autor: Damir Krajac

'U 90+3. minuti, Diallo je napravio prekršaj igranja rukom, povećavši svoje tijelo i zaustavivši loptu. Ruka nije bila u prirodnom položaju i bila je previše udaljena od tijela, stoga je ispravna odluka bila izravan slobodni udarac.'

'Sudac je procijenio da je Diallo zaustavio obećavajući napad jer su se dvojica domaćih napadača nalazila blizu i sudjelovala u napadu.'

'Sudačka komisija može razumjeti sučevu odluku na terenu, ali radije bi da se za takve prekršaje ne dodijeli druga opomena. Nije bilo jasnih dokaza o razvoju obećavajućeg napada koji bi zaslužio drugi žuti karton. Budući da se radilo o žutom kartonu, VAR nije mogao intervenirati, jer je prema protokolu dopuštena intervencija samo u slučaju izravnog crvenog kartona.'

Croatel/MAXSport Izvor: Licencirane fotografije / Autor: Croatel/MAXSport

Podsjetimo, derbi između Dinama i Hajduka trajao je 13 minuta dulje zbog bakljade Torcide, a u četvrtoj minuti sudačke nadoknade Hajduk je ostao s desetoricom igrača. Diallo je u 53. minuti dobio prvi žuti karton zbog prekršaja, a glavni sudac Igor Pajač mu je drugi, isključujući karton, pokazao zbog igranja rukom.

Dinamo je poslao dugo dodavanje iz zadnje linije, a Diallo je pokušao zaustaviti loptu. Na putu do napadača Dinama, Diallo ju je dodirnuo rukom, nakon čega je sudac Pajač donio odluku o drugom žutom kartonu i isključenju. Diallo je bio vidno šokiran i nije mogao vjerovati da je isključen, što se jasno vidi na snimci.

Bivši slovenski sudac Damir Skomina komentirao je Diallov drugi žuti karton u emisiji na MAXSportu koja je uslijedila nakon derbija.

'Iskreno, nikad ne bih dao drugi žuti karton za ovo igranje rukom. Diallo je spriječio da lopta dođe do Petkovića, ali napadač Dinama bio je u kontaktu s obrambenim igračem i bio mu je na leđima, što bi mu otežalo da dođe do lopte i uđe u priliku.'

Skomina je dodao: 'Da je Diallo ovako igrao rukom u kaznenom prostoru, ne bi dobio žuti karton jer bi jedanaesterac bio dovoljna kazna. Ova se situacija može različito interpretirati, ali po mom mišljenju, ovo nije bilo za drugi žuti karton.'

Skomina je pohvalio ostale Pajačeve odluke, dok je stručni komentator Joško Jeličić bio kritičan prema suđenju, čak je zamolio Sudačku komisiju da više ne postavlja Pajača za derbije.

tportal sudačka analiza: Damir Skomina o derbiju Izvor: Licencirane fotografije / Autor: MAXSport/Croatel

Situacije s drugih utakmica:

Situacija br. 2: Istra 1961 - Lokomotiva (90. minuta); kazneni udarac

'Domaći napadač s brojem 23 nalazio se unutar kaznenog prostora kada je gostujući igrač broj 22 izveo rizičan i nekontroliran klizeći start, dodirnuvši napadačevo stopalo. Sudac je bio u savršenoj poziciji i jasno vidio kontakt, što je rezultiralo opravdanom odlukom o kaznenom udarcu. Nije bilo potrebe za intervencijom VAR-a.'

Situacija br. 3: Šibenik - Varaždin (31. minuta); isključenje

'Napadač Šibenika broj 18 prilikom promjene smjera slučajno je stao na suparnikov gležanj. Sudačka komisija smatra da je isključenje bila pogrešna odluka, jer se radilo o normalnom pokretu noge pri kontroli lopte. U potpunosti podržavamo intervenciju VAR-a i poništenje prvotne odluke o isključenju.'