Saga o TikToku i američkom preuzimanju svakim je danom sve bliža, a novi planovi, čini se, uključuju i taj da ga kupi sama vlada
Američki predsjednik Donald Trump izjavio je u ponedjeljak da bi aplikaciju TikTok mogao preuzeti novoosnovani američki državni investicijski fond (sovereign wealth fund). Bio štur na detaljima, ali je naveo da bi TikTok mogao biti 'uključen' u taj mogući fond kako bi se osiguralo da ostane dostupan korisnicima u SAD-u.
'Druge zemlje imaju državne investicijske fondove', rekao je Trump dok je potpisivao izvršnu naredbu kojom se američkim dužnosnicima nalaže osnivanje takvog fonda, po uzoru na one Norveške i Saudijske Arabije, a koji ulažu nacionalne proračunske viškove u dionice, obveznice i nekretnine.
Ako neće privatne kompanije, onda će Musk
Trump je dodao: 'Primjerice, TikTok – radit ćemo nešto s njim, možda i nećemo. Ako postignemo pravi dogovor, učinit ćemo to. U suprotnom, nećemo. Možda ćemo ga staviti u državni fond, što god da napravimo. Ili ćemo možda ući u partnerstvo s vrlo bogatim ljudima. Puno je opcija.'
Ta izjava dolazi u trenutku u kojem je TikTok pod pritiskom da pronađe novog vlasnika do travnja, nakon što je Trump produžio rok za prodaju aplikacije kineskoj tvrtki ByteDance za dodatnih 75 dana. U suprotnom, aplikaciji prijeti zabrana na američkom tržištu. Trump je obećao pomoći u postizanju dogovora da bi ostala dostupna za 170 milijuna korisnika u SAD-u. Ranije je izjavio da bi SAD mogao preuzeti 50 posto vlasničkog udjela u zajedničkom pothvatu, bilo s postojećim vlasnicima TikToka, bilo s novim investitorima, piše CNN.
Međutim osnivanje državnog fonda i korištenje tog fonda za preuzimanje TikToka vjerojatno se neće uskoro dogoditi, a rok za dogovor brzo se približava. Nije jasno tko bi upravljao fondom niti bi li mogao prikupiti desetke milijardi dolara potrebnih za kupnju aplikacije.
Osim toga, ako američka vlada preuzme TikTok, to bi otvorilo niz osjetljivih pitanja, uključujući to kako bi se upravljalo platformom. TikTok nije odmah odgovorio na zahtjev za komentar.
Tehnički, ovaj prijedlog mogao bi se uklopiti u okvire zakona o prodaji ili zabrani aplikacije, a koji je prošle godine usvojen uz široku dvostranačku potporu u Kongresu i potpisao ga je bivši predsjednik Joe Biden. Da bi dogovor bio u skladu sa zakonom, ByteDance ne smije imati više od 20 posto vlasničkog udjela u TikToku, a između dviju tvrtki ne smije postojati nikakav operativni odnos.
Zadiranje u ljudske slobode
Alan Rozenshtein, profesor prava na Sveučilištu Minnesote, objašnjava: 'ByteDance bi također morao predati potpunu kontrolu nad TikTokovim algoritmom, a kompanija i kineski dužnosnici ranije su izrazili protivljenje tome.'
Dodaje da bi to zadovoljilo uvjete o odvajanju vlasništva, što je motiviralo Kongres na donošenje zakona. Međutim, ako bi američka vlada preuzela značajan vlasnički udio u TikToku, aplikacija bi mogla postati 'neupravljiva' zbog Prvog amandmana Ustava SAD-a, koji štiti slobodu govora i ograničava mogućnosti vlade da cenzurira ili promovira određene vrste sadržaja putem algoritama. 'Ovo postaje vrlo komplicirano', zaključuje Rozenshtein.
Korisnici negoduju
Čak i ako bi vlada uspjela preuzeti TikTok, nema jamstva da bi američki korisnici - koji su ionako skeptični prema vladinim motivima u vezi s prisilnom prodajom aplikacije - ostali na platformi. Ako napuste TikTok, velika je vjerojatnost da bi isto učinili i oglašivači, čime bi se ugrozila vrijednost takve investicije.
Jedan od korisnika TikToka nedavno je komentirao: 'Ne znam za vas, ali mislim da nitko ne želi biti na platformi kojom upravlja vlada i koja se očito nadzire. Nitko to ne želi.' Drugi korisnik izrazio je zabrinutost da bi američko preuzimanje TikToka moglo promijeniti pravila o tome 'što smijemo reći i koga smijemo kritizirati'.
'Apsolutno je distopijski to da netko na glas izgovara kako želimo da federalna vlada posjeduje našu društvenu mrežu. Zašto bi vlada posjedovala društvene mreže? To zvuči kao ogromno NE.'