RASTUĆI PROBLEM

Svemirski otpad prijeti zrakoplovima u letu

05.02.2025 u 07:35

Bionic
Reading

Nekontrolirani ponovni ulasci svemirskog otpada u atmosferu izazivaju zabrinutost zbog rizika sudara sa zrakoplovom u letu. Iako je vjerojatnost za to mala, posljedice bi mogle biti katastrofalne

Nedavno je američka agencija Federal Aviation Administration (FAA) zatražila od SpaceX-a istragu gubitka njihove letjelice Starship tijekom lansiranja 16. siječnja iz teksaškog pogona Starbase.

Ostaci broda Starship 7 su pali u Atlantik blizu otoka Turks i Caicos, a krhotine su navodno pronađene na kopnu.

Tijekom tog događaja FAA je aktivirala zaštitno područje odgovora na krhotine i nakratko usporila zrakoplove izvan tog područja na koje su padali ostaci svemirske letjelice ili zaustavila zrakoplove na njihovoj polaznoj točki. Nekoliko je zrakoplova zatražilo preusmjeravanje zbog niske razine goriva dok su se nalazili izvan pogođenih područja.

Taj incident naglašava rezultate nove studije Airspace closures due to reentering space objects, objavljene u časopisu Scientific Reports. Istraživanje ističe kako rizik raste zbog povećanja broja ponovnih ulazaka otpada u atmosferu i letova zračnih prijevoznika.

Procjenjuje se kako svake godine postoji 26 posto šanse za nekontrolirani ponovni ulazak svemirskog otpada u prometne zračne prostore kao što su sjeveroistočne Sjedinjene Države ili sjeverna Europa.

Nacionalne vlasti bi mogle odlučiti preventivno zatvoriti zračni prostor tijekom tih događaja, što su neke već i učinile. No, to ima ekonomske i sigurnosne posljedice. Rizik bi mogao biti ublažen ako bi za sve misije bili obvezni ponovni ulasci u ocean. Međutim, više od 2.300 tijela raketa već je u orbiti i na kraju će ponovno ući na nekontroliran način, piše Space.