NASA-ina astronautkinja Sunita Williams (59) otkrila je da je nakon osam mjeseci provedenih u svemiru izgubila sposobnost izvođenja nekih osnovnih tjelesnih aktivnosti. 'Već dugo sam ovdje i trenutno se pokušavam prisjetiti kako je to hodati. Nisam hodala, sjedila ni ležala', izjavila je Williams tijekom videopoziva s učenicima iz Massachusettsa
Williams i njezin kolega Barry Wilmore (62) krenuli su 5. lipnja na misiju koja je trebala trajati osam dana, no tehnički problemi s kapsulom Boeing Starliner produžili su njihov boravak na Međunarodnoj svemirskoj postaji (ISS) na više od osam mjeseci.
Kapsula Starliner, dizajnirana za povratak astronauta na Zemlju, pretrpjela je kvarove poput curenja helija i problema s motorima. NASA ju je u kolovozu proglasila nesigurnom za povratak, što je astronautima ostavilo jedinu mogućnost – povratak SpaceX-ovom kapsulom Crew-9.
Mikrogravitacija i utjecaj na tijelo
Dugotrajan boravak u mikrogravitaciji ima značajan utjecaj na ljudsko tijelo. Prema NASA-i, kosti koje podupiru težinu gube približno jedan posto gustoće svakog mjeseca u svemiru. Mišići, koji na Zemlji svakodnevno rade protiv gravitacije, slabe zbog manjeg opterećenja. 'Kad se astronauti vrate s dugotrajnih misija, često nisu u stanju samostalno hodati', navodi NASA, prenosi Daily Mail.
Ako se realizira povratak Williams i Wilmorea planiran za ožujak, njihova će misija trajati ukupno deset mjeseci – dva mjeseca dulje od standardnih ISS-ovih misija.
Intervencija Elona Muska
Predsjednik Donald Trump javno je kritizirao NASA-u zbog te situacije, nazvavši Williams i Wilmorea 'gotovo napuštenima' od njene aktualne administracije. Apelirao je i na izvršnog direktora SpaceX-a Muska da što prije organizira njihov povratak. 'Elon će uskoro biti na putu. Nadamo se da će sve biti sigurno', izjavio je predsjednik.
Musk je odgovorio obećanjem da će SpaceX dovesti astronaute kući 'što je prije moguće'. Međutim astrofizičari poput Scotta Manleyja upozoravaju da bi Muskove izjave mogle biti više politički performans nego konkretno obećanje o ubrzanju povratka.
Prema NASA-inom protokolu, kapsula Crew-10 mora biti lansirana i preuzeti posadu ISS-a prije nego što se Crew-9 vrati na Zemlju. Ovaj postupak omogućuje nesmetanu tranziciju između odlazne i dolazne posade, osiguravajući kontinuitet znanstvenih eksperimenata i održavanja stanice.
Iako se razmatraju alternativni scenariji, poput ranijeg lansiranja kapsule Crew-10, NASA i SpaceX nisu objavili službene promjene u planovima. Unatoč produljenju misije, NASA ističe da astronauti nisu 'zarobljeni', već su u stalnom kontaktu s medicinskim timovima koji prate njihovo zdravstveno stanje. 'Sigurnost i zdravlje astronauta naš su prioritet', navodi se u priopćenju agencije.
Ako se povratak kapsule Crew-9 realizira u planiranom terminu, Williams i Wilmore neće oboriti rekord u najdužem boravku na ISS-u, a drži ga astronaut Frank Rubio s 371 danom u svemiru. Ipak, njihova će misija ostati zapamćena po tehničkim izazovima i prilagodbi na produljeni boravak u ekstremnim uvjetima.