POSLJEDICA NEUSPJEHA

Stara sovjetska sonda vraća se na Zemlju, nitko ne zna gdje će točno udariti

29.04.2025 u 10:32

Bionic
Reading

Modul za slijetanje stare sovjetske svemirske letjelice mogao bi se vratiti u Zemljinu atmosferu tijekom drugog tjedna svibnja

Očekuje se kako će se 53 godine stara sonda Venera, koja nije uspjela pobjeći iz niske Zemljine orbite, u nadolazećim tjednima nekontrolirano vratiti u Zemljinu atmosferu.

Pošto je izgrađena kako bi mogla izdržati ekstremnu toplinu, dijelovi svemirske letjelice mogli bi preživjeti spuštanje i pad na Zemlju.

Modul za slijetanje stare sovjetske svemirske letjelice mogao bi se vratiti u Zemljinu atmosferu tijekom drugog tjedna svibnja. Kosmos 482 lansiran je 31. ožujka 1972. iz svemirske luke Bajkonur u Kazahstanu. Cilj misije bila je Venera, ali letjelica nije uspjela postići dovoljnu brzinu.

Zbog kvara je došlo do pregorjevanja motora, uslijed čega je orbita oko Venere postala nedostižna, pa je letjelica ostala u eliptičnoj Zemljinoj orbiti.

Potom se raspala na četiri različita dijela, a dva manja fragmenta ponovno su ušla u orbitu iznad Ashburtona na Novom Zelandu dva dana nakon lansiranja. U međuvremenu, dva preostala dijela, za koja se vjeruje da su teret i odvojena gornja jedinica motora, ušla su u višu orbitu.

Nema precizne procjene

Neuspješna misija sastojala se od nosača i sonde za slijetanje, koji zajedno tvore sfernu tlačnu posudu tešku više od 495 kilograma. S obzirom na njezinu masu, rizici su slični onima od udara meteorita.

Zasad je teško točno odrediti kada će se letjelica ponovno ući u Zemljino atmosferu. Procjene govore o 10. svibnja, ali za preciznije određivanje trebat će pričekati dok se taj datum još malo ne približi.

Sunce, koje je sada u svojoj aktivnoj fazi, zagrijava i širi Zemljinu atmosferu. To stvara veći atmosferski otpor na objekte u orbiti, uzrokujući njihov brži povratak. Također je teško odrediti gdje će ostaci letjelice završiti na Zemlji jer će to ovisiti o tome kada ponovno uđe u atmosferu i raspadne se.

Općenito, izgledi kako će se to dogoditi iznad naseljenog područja su mali. Vjerojatnije će završiti negdje u oceanu, piše Gizmodo.