NEVJEROJATNI PRIZORI

Hubble slavi 35. rođendan! Pogledajte četiri spektakularne fotografije svemira

24.04.2025 u 12:54

Bionic
Reading

Legendarni teleskop slavi 35. obljetnicu rada uz četiri prekrasne fotografije svemira koji nas okružuje

Ovog tjedna obilježava se 35. obljetnica lansiranja Hubbleova svemirskog teleskopa, jednog od najvažnijih instrumenata u povijesti astronomije.

Tim koji stoji iza popularnog teleskopa proslavio je njegovu godišnjicu uz četiri nove fotografije koje prikazuju nevjerojatne prizore iz Sunčeva sustava i dalekog svemira.

Kratka povijest slavnog teleskopa

Hubble je lansiran 24. travnja 1990. godine pomoću svemirskog šatla Discovery, a tijekom desetljeća rada pomogao je otkriti egzoplanete, proučiti crne rupe, istražiti tamnu energiju i mapirati širenje svemira. Iako su mu u prvoj godini rada otkrili grešku na primarnom zrcalu, problem je uspješno otklonjen tijekom servisne misije 1993. godine. Od tada je teleskop ostvario gotovo 1,7 milijuna opažanja i fokusirao se na više od 55.000 astronomskih objekata, rezultiravši s preko 22.000 znanstvenih radova.

Shawn Domagal-Goldman, privremeni direktor Odjela za astrofiziku u NASA-i, izjavio je da 'Hubble otvara novi prozor u svemir već 35 godina, a činjenica da još uvijek radi potvrđuje vrijednost naših vodećih opservatorija'. Također je istaknuo da će iskustva iz Hubbleove dugovječnosti pomoći u razvoju novog svemirskog projekta, tzv. Habitable Worlds Observatoryja, a koji bi trebao biti lansiran 2040-ih.

Sretan rođendan, Hubble

Povodom rođendana, NASA i Space Telescope Science Institute objavili su četiri nove slike. Prva prikazuje Mars, snimljen krajem prosinca prošle godine, kada je bio blizu Zemlji. Na slici se vide visoravan Tharsis, nekoliko uspavanih vulkana, sjeverna ledena kapa i prozirni oblaci sastavljeni od vodene pare.

Druga slika vodi nas do maglice Rozete, ogromne regije u kojoj nastaju nove zvijezde, udaljene oko 5200 svjetlosnih godina od Zemlje. Hubble je zabilježio tamne oblake pline, prošarane kozmičkom prašinom, a koji u svemirskom vrtlogu stvaraju dramatičan kontrast.

Treća slika ulovila je planetarnu maglicu NGC 2899, udaljenu 4500 svjetlosnih godina, a koja izgleda poput svemirskog leptira raširenih krila. Ova struktura nastaje kada umiruća zvijezda izbacuje vanjske slojeve i zatim ih oblikuju intenzivni zračni i toplinski valovi.

Zadnja objavljena fotografija prikazuje spiralnu galaksiju NGC 5335. U njezinu središtu vidi se traka plina koja, poput galaktičke arterije, usmjerava materijal prema središtu i potiče stvaranje novih zvijezda.

Iako je Hubble već neko vrijeme u poodmakloj fazi rada, još uvijek obavlja važne znanstvene zadatke, premda sve češće pokazuje znakove starenja. Usporedno s njime, pažnja se sve više usmjerava na teleskop James Webb jer ima sedmerostruko veću moć prikupljanja svjetlosti i promatra svemir prvenstveno u infracrvenom spektru. Međutim, za razliku od Hubblea, Webb se nalazi na udaljenosti od milijun milja od Zemlje i ne može se servisirati, piše Space.

Novi projekt, Habitable Worlds Observatory, trebao bi biti sposoban promatrati svemir u vidljivom i ultraljubičastom spektru, a kao cilj ima detekciju potencijalno naseljivih planeta izvan Sunčevog sustava. Teleskop će biti dizajniran s mogućnošću robotskog servisiranja, čime mu se žele osigurati dugotrajan rad i fleksibilnost u istraživačkim misijama.