Budžet za gradnju Appleovog 'svemirskog kompleksa' od prvotnog predstavljanja 2011. godine gotovo se udvostručio, a još nije sigurno kada će započeti njegova gradnja
Posljednji projekt Stevea Jobsa, novi Appleov kampus, čini se prevelikim zalogajem za Apple.
Od 2011. kada je projekt kampusa u Cupertinu predstavljen, troškovi izgradnje narasli su s nešto manje od tri milijarde dolara na gotovo pet milijardi (gotovo 30 milijardi kuna).
A izgradnja još nije pošteno ni počela.
Kako piše Bloomberg, pozivajući se na ljude bliske projektu, predviđeno je da prvi građevinski zahvati na samom gradilištu krenu u lipnju 2013. godine, što će pomaknuti rok izgradnje na 2016. godinu. Gotovo godinu dana kasnije od prvotno zacrtanog roka.
Ukoliko troškovi zaista budu oko pet milijardi dolara, to će Appleov kompleks učiniti najskupljom poslovnom zgradom u SAD-u.
I dok se pet milijardi dolara za kampus ne čini mnogo kada se zna da Apple ima 137 milijardi dolara (807 milijardi kuna) gotovinskih rezervi, dioničari negoduju.
Naime, dioničarima bi bilo draže da Apple isplati veće dividende nego da stavlja novac po strani i upušta se u 'ekstravagantne' građevinske projekte.
Jedan od dioničara, Keith Goddard, istaknuo je kako bi, nastavi li se tako povećavati budžet, a dionice gubiti na vrijednosti, cijeli projekt mogao dobiti negativnu konotaciju.
Zanimljivo je kako Silicijskom dolinom kruži legenda o 'prokletom kampusu'. Nekoliko je tvrtki, poput Silicon Graphics i Sun Microsystems, doživjelo pravi debakl i pretrpjelo velike novčane gubitke nakon otvaranja raskošnih korporativnih sjedišta.
No, prema svem u sudeći, Apple neće odustati od izgradnje kampusa, bez obzira na troškove. To bi, prije svega, značilo da napuštaju Jobsovo naslijeđe i postaju samo još jedna od konvencionalnih velikih kompanija, poput Googlea ili Facebooka.