Korištenje ekrana osjetljivih na dodir izuzetno je prirodno pa stoga ne čudi to što su kanadski istraživači poželjeli pretvoriti cijeli svijet u 'površinu osjetljivu na dodir'
Ekrani osjetljivi na dodir postaju dio svakodnevnice. Ljudima je toliko prešlo u naviku da 'pipkaju' po ekranu da često krenu prstom prema ekranu koji nije osjetljiv na dodir i onda se pitaju zašto stvar ne funkcionira.
Uostalom, ne bi li bilo jednostavnije kada bi cijeli svijet funkcionirao poput ekrana osjetljivog na dodir, a njime bismo upravljali dodirom prsta?
Upravo su se tom mišlju vodili istraživači sa Sveučilišta u Torontu i Sveučilišta Alberta koji su u suradnji s Autodesk Researchom osmislili Magic finger
Ovaj 'čarobni naprstak' omogućava korisniku upravljanje uređajima pomoću gesti, čak i ako ga trenutno nemaju u ruci.
Primjerice, jednostavnim dodirom torbe u kojoj se nalazi mobilni telefon odbija se ili prihvaća poziv.
Magic finger koristi dvije male kamere - jednu što raspoznaje površinu koja joj je najbliža (papir, tkanina, koža) i drugu koja prepoznaje kretnje. Kombinacija te dvije kamere omogućava korištenje različitih gesti, kao i prilagođavanje pojedine geste za pojedinu površinu.
Na taj način bilo koja površina, od stola i časopisa pa do dlana, može postati 'radna površina osjetljiva na dodir'.
Nažalost, Magic finger je tek prototip na kojem će istraživači raditi još godinama jer predstavljena verzija mora stalno biti povezana s uređajem na kojem radi putem žice.
Istraživači su već najavili da će se pozabaviti izradom bežične verzije Magic fingera te će posebnu pozornost posvetiti načinu na koji ga se koristi.
Iako ćemo još malo morati pričekati da 'čarobni prst' postane dostupan širim masama, istraživači već govore da bi mogao biti izvrstan dodatak uređajima poput Google Glassa ili različitih pametnih satova.