Splitska udruga za jesen priprema interaktivnu stranicu s kartom Hrvatske na kojoj ćete moći prijaviti i označiti divlja odlagališta otpada GPS koordinatama i fotografijama
Od 15. rujna, kada će stranica Ekolovci.org i službeno postati aktivna, u projektu ćete moći sudjelovati tako što ćete otvoriti besplatni korisnički račun, putem kojeg ćete moći prijavljivati i na mapi obilježavati divlja i neslužbena odlagališta otpada, sudjelovati u njihovu uklanjanju te proučavati savjete, članke i zanimljivosti vezane uz ekologiju.
Svaka pojedina skupina Ekolovaca moći će brojati do 30 članova i imati po jedan korisnički račun. Unosit će podatke poput lokacije (koordinate ili narativni opis), vlastite procjene o količini otpada, površini koju otpad prekriva, hitnosti zbrinjavanja i tome slično, kao i fotografije. Za to će dobivati bodove kako bi se mogli međusobno uspoređivati i natjecati.
Iza projekta stoji Tvornica ideja, udruga za sport, ekologiju, kulturu, razvoj civilnog društva i poduzetništva iz Splita.
'Razmišljali smo o razvoju interaktivnog ekološkog portala koji bi na neki način direktno uključivao stanovnike Hrvatske i pružio im priliku za aktivno utjecanje na ekološke probleme kojima smo okruženi. Razgovarajući sa stručnim suradnicima udruge, došli smo do zaključka da bi bilo dobro koncentrirati se na divlja odlagališta otpada', kaže Ante Marin, voditelj projekta Ekolovci.
Priprema je trajala gotovo godinu dana. 'Od ideje, prve financijske potpore Hrvatskog telekoma u sklopu natječaja Zajedno smo jači i okupljanja prvih volontera preko osvajanja nagrade za društvene inovacije Nacionalne zaklade za razvoj civilnog društva prešli smo dug put. Mislim da nas najveći izazovi tek čekaju', uvjeren je Marin.
Najveći izazov su bili tehnička strana projekta i izrada web-stranice. 'Budući da ovakva stranica još, koliko znamo, ne postoji, bilo je potrebno pronaći ljude koji su stručni na tom području. Trebao nam je netko kome smo mogli doći s osnovnom idejom i povjeriti razvoj', ističe Marin.
Partnera su našli u Tonćiju Vatavuku iz tvrtke Netmedia Sistemi d.o.o., kojeg je projekt privukao i iz perspektive IT izazova i društveno angažirane djelatnosti. Dogovorili su kombinaciju plaćanja nekih osnovnih stvari za web i volontiranja, najviše samog Vatavuka.
Web će biti na CMS-u DNN v7.x, rješenju otvorenog koda na Microsoftovoj web-platformi (IIS 8.0, ASP.NET 4.5, SQL Server 2012). Na sličnom rješenju počiva 800 tisuća web-odredišta diljem svijeta. Stranice su razvijene primjenom standarda HTML5, CSS3, Bootstrap v3 i responzivnog web-dizajna.
'Bit će zadovoljni ako se do 1. siječnja iduće godine u projekt uključi 20 novoosnovanih grupa Ekolovaca, odnosno ako do lipnja 2015. dosegnu broj od sto grupa s prosječno desetak članova. Ako svaka skupina obilježi desetak divljih odlagališta, dolazimo do 1.000 izravnih sudionika i 1.000 otkrivenih divljih odlagališta', objašnjava Marin.
Ekolovci su, nastavlja, projekt koji će trajati godinama. U ovoj fazi bitno je postaviti dobre temelje. 'Definitivno planiramo generalno proširenje ideje i nadogradnju u različitim smjerovima. Uključivanje nadležnih službi i jedinica lokalne uprave je definitivno jedan od njih', kaže Marin.
Napredak projekta možete pratiti na stranici projekta Ekolovci na Facebooku. Ako se želite priključiti kao volonter, imate pitanje, prijedlog i ideju, ili ste predstavnik udruge, škole, vrtića koji želi osnovati svoju grupu Ekolovaca ili se priključiti na neki drugi način, možete im se javiti e-mailom na info@ekolovci.org