Internet obiluje raznoraznim terminima koji pridošlicama mogu zvučati nepoznato i strano. Za one koji se u njima ne snalaze evo pregleda ključnih riječi i izraza
1) 404
Jedna od najčešćih obavijesti o tome kako nešto ne štima znači kako ste pokušali pristupiti web stranici koja ne postoji. Moguće je kako je obrisana, premještena ili kako ste krivo unijeli njen naziv.
2) Dodaci / proširenja (Add-Ons / Extensions)
Dodaci za preglednik (u Firefoxu) ili proširenja (u Chromeu) su opći naziv za softver koji proširuju ono što web preglednici mogu obaviti. Mogu biti iznimno korisni, ali i predstavljati veliki rizik za računalnu sigurnost i zaštitu privatnosti. Bitno je znati kako se razlikuju od pluginova (kao što su Java i Flash), potrebnih za pokretanje određenih vrsta sadržaja na web stranici.
3) Anime
U širem značenju japanski izraz anime označava bilo što animirano. No, ostatak svijeta koristi ga kako bi označio japansku školu animacije u kojoj se često koriste žive boje i izražajni likovi. Razlikuje se od mange, što je naziv za japanske stripove.
4) Arhiva
Arhiviranje je postupak uklanjanja podataka iz aktivnog okruženja na pričuvnu lokaciju, gdje će biti pri ruci. Tako, primjerice, možete arhivirati stare fotografije spremanjem na vanjski čvrsti disk. Nije isto što i izrada sigurnosne kopije (back-upa), koju valja izraditi za slučaj gubitka podataka.
TEHNO SAVJETI
Koristan trik za sve koji više ne žele bezglavo tumarati Instagramom
5) Bandwidth
Bandwidth je izraz koji označava maksimalnu propusnost protoka podataka, često putem mreže. Što je veći, to više aktivnosti možete obraditi odjednom. Recimo, ako nemate dovoljno veliki bandwidth teško ćete istovremeno gledati Netflix i preuzimati ogromne datoteke na računalo.
6) Blog
Blog je web odredište ili stranica koja često objavljuje sadržaj namijenjen posjetiteljima. Mogu biti jednostavni (jedna osoba objavljuje svoja razmišljanja putem besplatnog servisa) ili složeni (okupljaju više autora, poput kakvog časopisa online). Svi su blogovi web odredišta, ali nisu sva web odredišta blogovi. Postoje i servisi za microblogging poput Twittera, koji omogućavaju takve objave u mikro izdanju.
7) Clickbait
Clickbait je naziv za sadržaj oblikovan i/ili naslovljen tako da korisnika nastoji namamiti na otvaranje. Obično se pritom koriste senzacionalistički jezik i isprazna obećanja.
8) Računalni oblak (Cloud)
Računalni oblak (cloud) općenit je naziv za skupinu web poslužitelja posvećenih određenoj internetskoj usluzi. Dropbox, Gmail i Office Online su takve usluge jer redom koriste udaljene web poslužitelje kako bi obavljali veći dio posla umjesto vašeg stolnog računala.
TEHNO SAVJETI
Evo najlakšeg načina kako snimiti zaslon u Windowsima
9) Internetski kolačić (Cookie)
Internetski kolačić (cookie) komadić je informacije na vašem računalu kojeg web odredišta koriste kako bi pratile vaše podatke. Zahvaljujući njima, na primjer, možete dodati proizvod u virtualnu košaricu i vratiti mu se kasnije ili označiti kućicu Remember me kako se ne bi morali stalno iznova ulogirati.
10) Zajedničko financiranje (Crowdfunding)
Zajedničko financiranje (crowdfunding) je akcija prikupljanja novca za novi projekt putem donacija online. Oslanja se na donacije malih iznosa velikog broja ljudi. Poznate platforme su Kickstarter, Indiegogo i GoFundMe.
11) Tamni web (Dark Web)
Tamni web (Dark Web) naziv je za web odredišta kojima ne možete pristupiti bez korištenja posebnog softvera. Ta web odredišta Google ne indeksira. Često su legla kriminalnih i drugih opasnih i nedozvoljenih aktivnosti i djelatnosti, iako ima i iznimki.
12) Doxing
Doxing označava postupak prikupljanja nečijih osobnih podataka i informacija te njihovo objavljivanje online (obično u zloj namjeri), čime se tu osobu izlaže opasnostima.
TEHNO PREPORUKA
Ovo su baš najbolje besplatne platformske igre za vaš Android
13) Ugrađivanje (Embed)
Ugrađivanje (embedding) podrazumijeva integraciju sadržaja iz jednog izvora online u drugi. Na tportalu možete često vidjeti tako ugrađene video zapise i tvitove.
14) Enkripcija
Jednostavno rečeno, enkripcija je postupak preslagivanja običnog teksta tako da je nečitljiv bilo kome osim onome kome je namijenjen. Enkripciju se koristi pri, primjerice, plaćanju online ili zaštiti razgovora na WhatsAppu.
15) Vatrozid (Firewall)
Vatrozid je vrsta softvera računalne sigurnosti koji ograničava mrežni promet koji pristiže na i odlazi s vašeg uređaja. Štiti vaše stolno računalo ili pametni telefon od zlonamjernog softvera.
16) Godwinov zakon
Godwinov zakon staro je pravilo rasprava online, prema kojem što dulje rasprava na nekom forumu ili platformi online dulje traje to su izgledi kako će netko u njoj upotrijebiti usporedbu s Adolfom Hitlerom veći. Zvuči šašavo, ali je iznenađujuće precizno.
17) Hashtag
Hashtag je jednostavan oblik metapodataka za objave na društvenim mrežama, naročito Twitteru i Instagramu. Omogućava označavanje objave kako bi ju drugi korisnici lakše pronašli.
ČUVAJTE SE SPOOFINGA
Kako prevaranti lažiraju e-poštu: Ovo trebate znati
18) Hotspot
Općenito govoreći, hotspot se odnosi na uređaj ili lokaciju s koje možete povezati se s internetom koristeći Wi-Fi. Odnosi se i na značajku koja pametnim telefonima omogućava emitiranje vlastite Wi-Fi mreže pomoću mobilnog interneta.
19) HTTP
HTTP je kratica za Hypertext Transfer Protocol (protokol za prijenos hiperteksta). Temelj je Weba kakvog danas poznajemo jer pruža proceduru pomoću koje web preglednik može zatražiti informacije od web poslužitelja s web odredištem i potom te informacije prikazati vama. HTTPS je sigurnija inačica HTTP-a, koja štiti prijenos podataka enkripcijom.
20) Internet stvari (Internet of Things, IoT)
Internet stvari označava proširenje mogućnosti povezivanja na internet na uređaje koji dosad nisu bili povezani, poput kućne rasvjete, hladnjaka i termostata. Za razliku od računala i pametnih telefona, uređaji iz domene interneta stvari mogu samostalno komunicirati putem interneta.
21) IP adresa
IP adresa je broj dodijeljen svakom uređaju koji se povezuje na internet, po kojem se razlikuje od drugih uređaja.
22) Lurkeri
Lurkeri su ljudi koji prate razvoj događanja u nekoj zajednici online, ali ne sudjeluju u njoj aktivno. Primjerice, prate Twitter ili Facebook bez korisničkih računa ili vise na Redditu i forumu, ali nikad ne glasuju i komentiraju.
TEHNO SAVJETI
Evo kako se s društvenih mreža možete odjaviti koristeći drugo računalo
23) Zlonamjerni softver (Malware)
Zlonamjerni softver (malware) opći je naziv za sav računalni kod koji može naštetiti vašem uređaju: viruse, trojance, ransomware, spyware, adware...
24) Online/Offline
Online znači kako je vaš uređaj povezan s internetom. Offline znači kako nije.
25) Paywall
Paywall označava postupak blokiranja pristupa sadržaju online dok ne platite za njega. Koriste ga web odredišta koja ne mogu ili ne žele ostvariti prihode na druge načine, obično oglašavanjem. Ponekad će vam omogućiti besplatan pristup ograničenoj količini sadržaja kako biste mogli vidjeti što ćete plaćati.
26) Phishing
Phishing je vrsta prijevare u kojoj se prevaranti pretvaraju kako su netko koga poznajete i komu vjerujete kako bi vam pokrali osobne podatke i informacije. Često se pojavljuje u obliku lažnih e-mailova od banaka i internetskih servisa.
27) SEO
Kratica za search engine optimization, SEO obuhvaća niz postupaka s ciljem boljeg pozicioniranja web odredišta u rezultatima pretraga internetskih tražilica, obično Googleove.
ALATI PROTIV TRACKERA
Ovako ćete otkriti tko vas prati online
28) Spam
Kad god primite neželjenu e-poštu ili poruku online, dobili ste spam. Može se također pojaviti i na forumima, u rezultatima internetskih pretraga, kao lažne stranice na društvenim mrežama...
29) Sticky Content
Sticky Content je sadržaj foruma online kojeg moderatori 'zalijepe' na vrh kako bi bio stalno dostupan. Obično su to često postavljana pitanja, pravila korištenja i tome slično. Isti se izraz koristi i za dijelove web odredišta koji služe kako bi potakli posjetitelje na ponovni posjet.
30) Trol
Internetski trol je osoba koja namjerno počinje prepirke i svađe, ili na druge načine ide na živce ljudima. Često to radi skretanjem s teme ili provokativnim porukama kojima želi izazvati emotivnu reakciju. Nemojte ih hraniti.
31) URL
URL (uniform resource locator) je referenca na sadržaj koji se nalazi negdje na Webu. Unesete li URL u adresnu traku vašeg web preglednika, otvorit će web stranicu koju želite posjetiti.
32) Wiki
Wiki je vrsta web odredišta čiji korisnici surađuju u prikupljanju i poboljšavanju kvalitete informacija. Najpoznatiji primjer je Wikipedia, ali ima ih još na tisuće, a možete napraviti i vlastiti wiki o bilo kojoj temi, piše Make Use Of.