pobjednici idea knockouta

[FOTO/VIDEO] Konačno idu u Las Vegas: Mladi inovatori iz Sportreacta ispričali su nam kako su nakon puno pokušaja i promašaja postali spremni za svijet

10.10.2021 u 14:15

Bionic
Reading

Dečki iz Sportreacta zbog svojeg su uređaja zasnovanog na internetu stvari i namijenjenog razvoju motoričkih i kognitivnih sposobnosti odlučni - predstavit će se u najboljem svjetlu

Metoda pokušaja i promašaja možda je iscrpljujući, ali i put koji donosi rezultate. Dokazali su to i mladi inovatori Anto Širić, Ivan Josipović i Andrej Kedveš - udruženi u Sportreact - koji su sa svojim uređajem zasnovanim na internetu stvari i namijenjenim razvoju motoričkih i kognitivnih sposobnosti nakon tri godine usavršavanja pobijedili na nedavno održanom natjecanju Idea Knockout, čiji je organizacijski partner bio Hrvatski Telekom.

Izvor: tportal.hr / Autor: Matej Grgić/Biljana Starčić

'Radi se o šest bežično povezanih modula s mobilnom aplikacijom, opremljenima zaslonom koji može emitirati simbole i znakove u različitim bojama. Svaki od njih ima punjivu bateriju, a putem mobilne aplikacije definiraju se parametri za rad. Pritiskom na start moduli ispisuju znakove na koje korisnik reagira', objašnjava nam Anto Širić, a prošloga tjedna, osim pobjede na Idea Knockoutu, imao je još razloga za slavlje - diplomu stečenu na Tehničkom veleučilištu u Varaždinu.

Kako nam kaže, prvenstveno je ovaj uređaj namijenjen sportašima jer moduli razvijaju reakciju, ali postoje i programi u kojima se primjerice upale svi moduli te prikazuju slova i brojeve, a zadatak je pronaći crveno slovo B što je prije moguće.

'To zahtijeva neku razinu fokusa i koncentracije i razvoj kognitivnih sposobnosti pa primjena može biti i šira', objašnjava nam Širić.

'Aplikacija omogućuje monetizaciju na tri nivoa; prvi je osnovni, na kojem pokažemo trening uz opis kako ga izvoditi, i to je trening koji bi mogao biti zanimljiv rekreativcu. Zatim imamo napredniji nivo, na kojem korisnik može sam definirati svoj trening, a tu je i treći nivo, na kojemu se sve kontrolira za ciljano razvijanje neke sposobnosti', objašnjava, dodajući da je riječ o kompleksnom uređaju koji zahtijeva brzu razmjenu poruka.

Sportreact
  • Anto Širić i Ivan Josipović u razgovoru s urednicom Tportala Biljanom Starčić
  • Sportreact
  • Anto Širić
  • Sportreact
  • Sportreact
    +11
Sportreact Izvor: tportal.hr / Autor: Matej Grgić

A kako su došli na tu ideju? 'Bavim se kickboksom, a budući da je u njemu reakcija jako bitna, trener me pitao mogu li napraviti uređaj koji će nam pomoći u tome', kaže Širić pokazujući nam prvu jednostavnu verziju modula, a otad ih je bilo još pet.

Dečki su na lanjskom Idea Knockoutu također bili zapaženi osvojivši drugo mjesto, ali kako sami kažu, sada su puno spremniji za predstavljanje svijetu.

To će i učiniti u Las Vegasu, u kojem će imati štand u Eureka Parku na CES-u, najvećem svjetskom sajmu novih tehnologija koji će se održati u siječnju 2022. godine.

Što se tiče financiranja, na početku su za to bili zaslužni obitelj i prijatelji, a onda su dobili nagradu StartupFactoryja od 100.000 kuna, nakon čega su, uz poticaje za samozapošljavanje, počeli i raditi.

'Sada smo u fazi u kojoj moramo tražiti investicije da bismo nastavili dalje', najavljuje Širić.

Trenutno raspolažu sa 16 pripremljenih setova, a pokazuju nam i punu kutiju kućišta koja su printali po metodi pokušaja i pogrešaka da bi konačno došli do onih koja funkcioniraju.

Za jedan uređaj treba im šest sati - 3D printanje najsporiji je dio procesa, a važnu ulogu odigrali su i njihovi prvi susjedi u Zagrebačkom inovacijskom centru - Pulsar Laboratories zaslužan je za elektroniku dok je aplikacija djelo vanjskog suradnika.

'U startup svijetu svi se boje hardvera, i to opravdano. Trenutno na tržištu imamo i problem nestašice čipova, ali i mimo toga - kompleksno ga je razvijati. Moramo razvijati i aplikaciju i hardver i puno puta čuli smo pitanje - zašto smo krenuli u to. Izabrali smo teži put, ali mislim da smo na dobrom putu', poručuje Širić.

Inspiraciju su imali u sličnim uređajima razvijenima u Izraelu i Australiji i financiranima desecima milijuna eura.

'Tako smo se uvjerili u to da cijela ova priča ima potencijala', kaže Širić i potvrđuje da su zadovoljni reakcijama okoline na svoj pothvat.

'Super je u startup zajednici to što puno toga radimo zajedno. Ne bismo ništa od toga uspjeli da nismo ovdje u ZICER-u i da nemamo dobre kolege oko nas', kaže Josipović te dodaje da i natjecanja daju poticaj i priliku za razvoj.

'Svaku smo priliku ugrabili i još uvijek guramo', zaključuje Josipović.

A što planiraju u Las Vegasu?

'Planiramo još malo ostati i pokazati se u Americi', najavljuju.