Od pionirstva na području antivirusnog softvera, preko dvije propale predsjedničke kampanje i osumnjičenja za ubojstvo, pa sve do smrti u katalonskom zatvoru - ovo je priča o jednom od najneobičnijih ljudi u svijetu računarstva i tehnologije
Neočekivanom smrću Johna McAfeeja kraju se privela saga koja je obuhvaćala čak dvije predsjedničke kampanje, istragu zbog ubojstva, milijunske zarade (i gubitke) u tehnološkom sektoru te naravno - nekoliko godina provedenih u intenzivnom bijegu od zakona. Milijunaš koji je, među ostalim, tvrdio da je otac četrdesetsedmero djece, a slavu je stekao zahvaljujući pionirstvu u području računalnih antivirusa tijekom kasnih osamdesetih godina prošlog stoljeća.
Štoviše, popularni McAfee antivirus još i danas nosi njegovo ime te je, prema analitičarima, instaliran na oko 500 milijuna računala diljem svijeta. Sam antivirus, pored McAfeejeva imena, više nema veze s programerom koji je posljednje godine života proveo u polju kriptovaluta i drugih aktivnosti zbog kojih je u konačnici završio u zatvoru.
Ubojstvo i srčani udar
John McAfee bio je učestali korisnik Twittera na kojem se opisao kao 'Ikonoklast, zaljubljenik u žene, avanturu i misterije'. Premda tijekom života nikad nije patio od manjka žena i misterija, McAfee je velik dio svojeg bogatstva izgubio tijekom financijske krize 2008. nakon čega se preselio u Belize - državu u centralnoj Americi gdje je otvorio 'laboratorij za herbalnu medicinu' koji je relativno brzo privukao neželjenu pažnju policije. Vlasti su, naime, bile uvjerene da tvorac antivirusa tamo drži labos za proizvodnju metaamfetamina.
Premda policajci nisu pronašli drogu, ovaj incident bio je tek početak McAfeejevih nevolja sa državnim vlastima - posrnuli milijunaš je u jednoj od izjava Belize opisao kao 'vrlo korumpirano i opasno mjesto'. Međunarodnu je pažnju privukao i 2012. pokušajem bijega iz zemlje nekolio dana nakon što je policija pronašla prostrijeljeno tijelo njegovog susjeda Gregoryja Faulla. McAfee i Faull su se nekoliko godina prepirali oko McAfeejevih pasa koji su često bježali iz dvorišta te koje je Faull navodno otrovao. Ubrzo nakon toga, Faulla su pronašli mrtvog u njegovom stanu te odlučili ispitati McAfeeja. McAfee je u strahu od uhićenja uposlio imitatora da odvuče pažnju policije dok on pobjegne u drugu državu, što mu je i pošlo za rukom, premda je nekolko dana kasnije bio uhapšen u Guatamali.
Tamošnja ga je policija planirala isporučiti u Belize, no McAfee je u presudnom trenu počeo prigovarati na bol u prsima, nakon čega je pao na tlo. Ubrzo nakon toga bio je odveden u bolnicu pod pretpostavkom da je pretrpio srčani udar. Nagli razvoj događaja potaknuo je njegove odvjetnike da smisle učinkovit plan koji bi McAfeeja odveo u SAD - što im je, na koncu i uspjelo. Neposredno nakon povratka u domovinu, John McAfee na dva je navrata (2016. i 2020.) u Libertarijanskoj stranci dobio odobrenje za kandidaturu za predsjedničke izbore.
U jednom od kasnijih razgovora za ABC priznao je da je odglumio srčane napade uz komentar 'Da, odglumio sam ih...Što biste vi napravili na mojem mjestu?'.
Premda ga policija nikad nije formalno nazvala osumnjičenikom, američki mu je sud naredio da plati 25 milijuna kazne nakon nepojavljivanja na sudu i nazivanja tužbe Faullovih 'pravnom igrom iznuđivanja'.
Život bez kočnica
Kaotična McAfeejeva narav u idućim je godinama dosegla nove razine, kao što je dokumentirao reporter pred kojim je McAfee inzistirao da odigra partiju Ruskog ruleta dok ga je ovaj pitao o utjecaju njegovog softvera u svijetu modernog računarstva. Podsjetimo, posrnuli milijunaš bio je jedan od svjedoka prve velike infekcije računalnim virusom pod imenom 'Brain'. Njegov biograf Steve Morgan spominje kako je 'John odmah nazvao programera poznanika, rekao da je ovo velika prilika i da moraju napraviti nešto - napisati kod pomoću kojeg će se moći boriti protiv virusa. John je bio pravi pionir, ne samo sigurnosni tehnolog, već i vlasnik jedne od prvih kompanija koje su softver odlučile distribuirati putem interneta'.
McAfee je 2019. napustio SAD kako bi sa suprugom živio na megajahti zajedno s četiri psa, dva zaštitara i sedmeročlanom posadom. Na internetu je objavio da na stolu ima 11 telefona kojima izbjegava praćenje, kao i nekoliko šaržera za jurišne puške.
Dominikansku republiku ovo je potaklo da ga kratkotrajno i privede pod sumnjom da na brodu ima oružje visokog kalibra, no tu je bilo i drugih optužbi, uključujući onih vezanih uz izbjegavanjem poreza. Tijekom razgovora za ABC iz 2017., McAfee je rekao da je on 'po nekim ljudima lud čovjek zato jer ne slijedi normalna pravila'.
JOHN MCAFEE - Legenda
Šest stvari koje sigurno niste znali o ekscentričnom tvorcu antivirusa McAfee
Smrt i porezi
Ovaj neobuzdan pristup životu protegao se sve do i njegovog odnosa sa poreznom upravom kojoj, citirajući McAfeeja, 'nije platio niti centa već osam godina i to samo zbog ideoloških razloga' - unatoč američkom zahtjevu za izručenje prema kojem je bivši mogul antivirusnog softvera između 2014. i 2018. navodno zaradio 15,8 milijuna dolara. Sve ove otpužbe su u konačnici dovele do njegova hapšenja u Španjolskoj gdje je čekao izručenje SAD-u. McAfee je u međuvremenu bio optužen i za prevaru nekolicine investitora u kriptovalute.
U zatvoru je, doduše, zadržao pristup Twitteru na kojem je nastavio dijeliti objave, uključujući onu u kojoj tvrdi da, 'ako ga pronađu mrtvog u ćeliji, to nije njegova krivica'. Nekoliko sati prije njegovog, prema objavi policije, samoubojstva, španjolski je sud odobrio izručenje u SAD.
McAfeejeva je supruga na njegovom Twitteru nešto prije smrti napisala 'Znam da je John vrlo polarizirana osoba. Posljednjih je nekoliko mjeseci proveo u španjolskom zatvoru gdje je cijela situacija na njega utjecala jako loše - fizički, metalno i financijski, no to ga neće obeshrabriti - on će nastaviti govoriti istinu'.